Fatih Erbakan’dan iktidara: 20 senede 520 bilyon dolar getiri ödediler

Baştan Bol Bolamat Partisi Umumi Başkanı Fatih Erbakan, Rize’dahi partisinin 2’nci macerasız il kongresine katıldı. İsmail Kahraman Firez Merkezinde geri yapılan kongrede mütekellim Erbakan, yıllarca Milli Görüş’ün önünü tefrik etmek amacıyla iki kutup çıkarıldığını belirterek, “Dediler ki sağcılar buraya, solcular buraya. CHP’ye solcular, Hak Partisi’hangi sağcılar, Anavatan Partisine sağcılar, SHP’ye solcular. İki tane kutup var. Muhalifsen masa başındakilere gideceksin, Cumhur İttifakı isen sandık başındakilere gideceksin. Onun dışında tek alternatif yok. Deminden da Erbakan hocamızın senelerce gulu gulu dansı dediği kabil masa başındakiler, kasa başındakiler oyunu oynuyor. Hacivat’la Karagöz Oyunu kabil. Başka tek molekül bulunmayan. Burada gümbür gümbür gelen kuvvet adayı Yeniden Refah Partisi var. Anadolu’yu gezdiğimiz ant Baştan Bolluk’ın kadem sesleri duyuluyor” diyerek konuştu.

İktidarın geçtiğimiz günlerde açıkladığı 3 yıllık Orta Vadeli Programı eleştiren Erbakan, bu programın çıktı getiri ödemesi, bundan sonra vergi, henüz nazik bütçe açığı, elan erdemli dolar zayıf ve dolar kuruna dahi bağlı yerine dahi daha erdemli şişkinlik anlamına geldiğini söyledi. Erbakan, şöyle konuştu:

“HEM VERGİLERİ ARTTIRIYORSUN HEM BÜTÇE AÇIĞIN ARTIYOR. NEREYE GİDİYOR BU PARALAR?”

“Sayın Reisicumhur açıklamalarında sabır istiyor fakat zat açıkladıkları OVP’ye bakarak hiçbir şeyin düzelmeyeceğini ortaya koyuyor. Bakınız 2021’üstelik 201,5 milyar TL olan merkezi yönetim bütçe açığının 2022’dahi 461,2 milyar TL’ye yükselmiş yani 1 senede 2,5 misli kalık, 2023’te dahi 659,4 bilyon liraya çıkma. Bütçe açığı etmek henüz çok takanak, henüz fazla getiri ödemesi ve bu borcu henüz aşkın idrak ile zamla milletin sırtına isnat etmek emreylemek. Programa bakarak rüsum bile artıyor. 2022’üstelik kuvvet, ‘kazanç geliri yerine 2,3 trilyon liralık idrak toplayacağım’ diyor, 2023’te 3,2 trilyon liralık idrak toplayacağım diyor yani gelecek yıl toplayacağı vergiler 1 trilyon lira artıyor. Hem vergileri arttırıyorsun hem bütçe açığın artıyor. Nereye gidiyor bu nukut? Sair taraftan hani dolar düşecekti? Kendi açıkladıkları programa bakarak dolar tahmini 2023 yılı için 21,52, 2024 yılı amacıyla 24,62, 2025 yılı amacıyla 25,76 liralık olması öngörülüyor. Yani hükümetin kendisi doların 26 liraya çıkacağını söylüyor. Bittabi çıkmasın imtiyazlılara, faiz lobilerine ve kamudaki israfa mülk yetiştirmeye çalışırsan bütçe açığı dahi 2,5 misline kazanç, dolar de bu büyüklüğünde artar. Bunların parolası işçiye, emekliye, memura vatandaşa gelince yok bulunmayan yok… Faiz lobisine, imtiyazlılara gelince çok çokça çok…”

“FAİZ LOBİLERİ SİZE NİYE CERRAHI MÜDAHALE ÇEKSİN?”

İktidarın açıkladığı OVP’ye bakarak, 3 yılda 2 trilyon elan vecibe nema ödemesi yapacağını hatırlatan Erbakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nema ödemeleri artıyor. 2022’birlikte 329,8 bilyon TL’ye, 2023’te 565,6 milyar TL’ye, 2024’te 697,8 milyar TL’ye, 2025’te 774,5 milyar TL’ye yükseleceği öngörülüyor. Hangi gitmek bu; DÜRÜST Fırka 3 yıl elan iktidarda kalırsa 2 trilyon TL henüz nema ödeyecek. Bugüne büyüklüğünde 20 senede 520 milyar dolar repo ödediler. Hani bunlar faize karşıydı? Hani ürem üzerine ‘nas’ vardı? Tanrı’a şükürler olsun ki ‘faiz sevmeyen’ tıpkısı hükümetimiz var, bire bir dahi sevselerdi ki bilir hangi kadar nema ödeyeceklerdi. Getiri lobileri size sebep ameliyat çeksin? Çekse çekse sizin iktidarda kalmanız üzere işler çeker! Ben ürem lobisi olsam bildirme sevdiğim hükümet SELIM Tümen Hükümeti evet. Bu namus borcu-ürem ekonomisi yüzünden bankaların 2022 evvel 7 ayında açık ocak yüzde 417 artışla 208 milyara ulaştı. Bire Bir dönemde vatandaşın durumu hangi? YANLIŞSIZ Öğür iktidara geldiğinde vatandaşın bankalara borcu 6,6 bilyon liralık idi 2022 yılında vatandaşın borcu 1.3 trilyon liralık ergin”

“OKULLAR AÇILIYOR VELİLER KIŞMIRI ESMER DÜŞÜNÜYOR”

Pazartesi (yarın) okulların açılıyor olması sebebiyle milyonlarca sıkı gelirli vatandaşın esmer esmer düşündüğünü tamlayan Erbakan, “Nasıl düşünmesin güzeşte yıla göre kırtasiye ürünleri yüzde 400, meslek kıyafetleri yüzdelik 300 artmış… Açlık sınırının altında hareketli milyonlarca ege kiraya mı, faturalara mı, okul masraflarına mı yetişsin? İşte 20 yıllık SELIM Parti iktidarının milleti getirdiği genişlik bu” dedi.

“ERDOĞAN’IN İCRA MÜJDESİ BİR İTİRAF”

Erbakan Cumhur Reisi yoluyla beşaret diye niteleyerek sunulan 2 bin lira ve altındaki vecibe nedeniyle icralık olan 5,5 milyon vatandaşın borçlarının silinmesi açıklamasının ise degaje çöküşün itirafı olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

“İşte size AK Öğür iktidarının vatandaşı getirdiği duruma yeknesak henüz: Geçtiğimiz günlerde Sayın Erdoğan iri bir ‘beşaret’ henüz açıkladı: ‘2 bin liralık ve henüz altındaki borcundan ufuk icraya düçar olan kişilerin borçlarını sileceğiz bu borçlarından kurtaracağız.’ Bu bir itiraf. Türkiye’dahi 2000 teklik ve henüz altındaki ayrımsız borcu üstelik ödemekten iktidarsızlık olan yaklaşık 5,5 milyon yurttaş var. 5,5 milyon vatandaş aileleriyle gelişigüzel yaklaşık 25 milyon dirilik yapar. Bu kuşkusuz sava Cenabıhak aşkına? Bu bizzat Sayın Cumhurbaşkanı’nın ağzından 25 milyon insanın 2 bin liranın altındaki bire bir borcu dahi ödeyemediğinin ilan edilmesidir. Pespaye Sayın Erdoğan’ın dediği gibi seçkin alanda sıra yazıyoruz. İnternette öz gözlerimle gördüm mutfakta atılan yağlardan zahir biyodizel üretebilirsiniz videoları dolaşıyor. Sebep süt 25 teklik olmuş üstelik onun üzere. Bu tarihte aynı önce!”

Share: