FAYTONCULUK MESLEĞİNİN SON TEMSİLCİSİ ÇIRAK BULAMIYORUM

MANİSA’nın Yunusemre ilçesinde, 10 ile 20 çevrim arasında kâm edilen faytonu eden 85 yaşındaki Ulvi Çam (85), kendisinden sonraları mesleği yapacak çırak bulunmadığını belirtti. Çam, Yanımda şakirt kendisine başlayanların kâffesi bırakarak marangoz oldu ya bile fabrikalarda çalışmaya başladı dedi.

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde yaşamını sürdüren evli, 2 çocuk babası Yüce Çam, sevdiği faytonculuk mesleğini yapabilmek üzere okulu bıraktı. 1954 yılında başladığı mesleği günümüzde da sürdüren Çam, ilerleyici yaşına karşın geçmiş günkü heyecanıyla payton yapımına bitmeme ediyor. Rica edilen faytonun 10 ile 20 dönme ortada yapımını mütemmim Çam, faytonları 10 ile 15 bin TL arasında satıyor. Teknoloji, ulaşım ve taşıma araçlarının olmadığı dönemlerde dilek mevrut Almanya’evet da payton gönderdiğini dile getiren Çam, bu talebin alelhusus serencam 2 yıldır azaldığını söyledi.

‘YANIMDA ÇIRAK OLARAK BAŞLAYANLARIN HEPSİ BIRAKARAK MARANGOZ OLDU’

Kendisinden bilahare mesleği sürdürecek çırak olmadığını anlatım eden Çam, serencam 2 yıldır taleplerin azaldığını belirtip, 1954 yılından beridir yapıyorum. Bu çığır için okulu bıraktım. Faytonda kesinlikle teknoloji kullanmıyorum. İlk günkü kadar kendim kesip, ele emeği namına kendim yapıyorum. Ürettiklerimi cinsine bakarak 10 ile 15 bin TL ortada satıyorum. Günümüzde az daha tek kaldım. Son 2 yıldır haddinden fazla fazla aynı arzu kalmadı. Kahvede oturmak adına burada dükkanımda duruyorum. Koridor geçiriyorum. Yanımda şakirt adına başlayanların hepsi bırakarak marangoz oldu evet bile fabrikalarda çalışmaya başladı. Üzülüyorum. Türkiye’nin seçkin durumunda ürettiğim faytonlardan var. Almanya’evet de gönderdim. Yaşım ilerledi amma severek yapıyorum diyerek konuştu.

Share: