Fen-Sen Genel Sekreteri Damatoğlu’ndan ‘Sürgün’ Açıklaması: “Ptt Umumi Müdürlüğü, Sendikamıza Cebin Sarih Yerine Sendikal Ayrımcılık Uyguluyor”

AHU SAĞLAM

Bili-Sen Umumi Sekreteri İbrahim Damatoğlu, sendika üyesi PTT çalışanlarının çımbar edilmesiyle ilişkin “PTT Genel Müdürlüğü, sendikamıza cebin çıplak adına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e büyüklüğünde Türkiye’nin mütenevvi yerlerine çımbar edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı” açıklaması yaptı. CHP Sazak Milletvekili Alpay Antmen birlikte konuyu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) tutkun Bilim-Sen üyesi 27 PTT çalışanı, 29-30 Eylül günlerinde sendikal faaliyetleri zımnında kilometrelerce uzaklıktaki ayrımlı il ve ilçelerde görevlendirildi. Ankara’de Umumi Şekil Denetleme Kurulu üyesinin görev yeri Hakkari olarak değiştirilirken; İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Mardin’e gezmek zorunda küsurat başöğretmen, işyeri dil avcısı, büro denetleyicisi sendika üyeleri bulunuyor.

CHP’Lİ ANTMEN TBMM GÜNDEMİNE GETİRDİ

CHP Mersin Saylav Alpay Antmen, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi veren Antmen, şunları anlatım etti:

“Henüz önceki sendikal ayrımcılık ve yönlü bire bir soruşturma fail kontrolörler marifetiyle Bilgelik-Sen yöneticileri değişik illere çımbar edilmiştir. Bu süreçte öncelikle PTT yönetimi ile musahabe yaparak bu haksızlığın giderilmesini istemişler; son alınamayınca, sürgünlerin olduğu İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya büyüklüğünde güzergahtaki PTT işyerleri uğrunda izahat yaparak Ankara’ya üslup gerçekleştirmişlerdir. Ankara’birlikte PTT Genel Müdürlüğü uğrunda yarmak istedikleri matbuat açıklamasına polis izin vermemiştir.

PTT tarihinde yepyeni şekilde 29 ve 30 Ilkgüz tarihlerinde Veri-Sen’e örgen başöğretmen, lider, başdağıtıcı unvanlı genişlik bir iki 27 sendika üyesi PTT emekçisi, yaşadıktan illerden binlerce kilometre uzak illere zat istekleri dışında atanmışlardır. Selen-Sen üyelerinin sürgün edilmesinin protesto edilmesini peşi sıra ünvanlı mukavemetli haddinden fazla Bilim-Sen üyesi PTT memuru üstelik filiz edilmiştir.”

Antmen, Nazır Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“2018 ila 2022 yılları arasında güzeşte sürede; isteği dışında yeri değiştirilen PTT çalışan sayısı kaçtır? Ne tarihlerde kimler hangi illerden nerelere atanmıştır? Bahsi sabık tarihler ortada kendi isteği dışına yeri değiştirilenler ne sendikaya üyedirler? Bahsi güzeşte sürgünler sonrasında PTT’ye sorun açarak geçmiş görev namına dönen personel bulunmakta mıdır? Varsa bunlar kimlerdir? PTT’da yaşanan bu cımbar politikasını durdurmak için vekillik namına ne garip girişimlerde bulunacaksınız? Yaşanan bu sürgünler dolayısıyla istifa fail birçok yaşama bulunmaktadır?”

Selen-Sen Umumi Sekreteri İbrahim Damatoğlu ise, konuya ilgili ANKA Malumat Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“PTT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, SENDİKAMIZA KARŞI AÇIK KENDISINE SENDİKAL AYRIMCILIK UYGULUYOR”

“Sendikamız bu sürgünleri henüz önce da yaşadı. Şahsen Bilgelik-Sen Genel Sekreteri namına beni da kestirmece aynı sene önceki Zonguldak’ta Şanlıurfa’ya cımbar etmişlerdi. hâkimiyet ile sürgünümüzü durdurduk, kazandık, çarkıt görev adına ansız döndüm. Akıbet süreçte da PTT Genel Müdürlüğü, sendikamıza alın celi kendisine sendikal ayrımcılık uyguluyor. Bundan bire bir kamer ilk, yazıhane yöneticilerimiz iklim içi ve devlet dışlarına filiz edilmişti. Şu zaman fiktif ile bile 30 lime sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e kadar Türkiye’nin mütenevvi yerlerine filiz edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı. Bu kategorik anayasaya karşıt. Duruşma süreçlerinde kazanacağız.

PTT yönetimi bunu bildiği halde, bu davaları kazanacağımız halde, avukatlık masrafları, murafaa harçları ve insanların gelişim gücü kaybından kıran benzeri amme zararına da neden olmaktadırlar. Bu usule aykırıdır. Bunun haricinde sendikamız yöneticileri var, genel eşkal denetim kurulu üyemiz var bu sürgünlerde. Bunlarda 4688 basit Sendikalar Kanunu’nun 18. Maddesine, 2016/4 basit Başvekâlet Genelgesi’hangi ve bildirme önemlisi birlikte ILO’nun 87 ve 98 sayılı sözleşmelerinin anne ilkelerine aykırıdır. Sendikal ayrımcılığın kamu kurumlarında uygulanmasına son verilmesini istiyoruz. Hele PTT’ye has İHS kontratlı arkadaşlarımızın kadroya alınmasını arzu etmemiz, PTT Genel Müdürlüğü önünde açıklama yapmamız ara sıra kişileri tasalı etti.

Şu anda bir kısmı gitti, tıpkısı kısmının da buğulanmış esas babaları, çocukları var, çocukların eğitimleri var. Tabir ahzetmek zorunda kaldılar. Bu insanların davalarını açıyoruz, umarım davaları bile bodur aynı sürede çıkar ve mutlu şekilde ailelerine kavuşurlar.

Sendikamıza son süreçte yapılan bu ayrımcılık denli safhaya geldi, 30 lime sürgün birkaç değil. Bu PTT ve sendikamız tarihinde belki dahi aynı önceki. 30 dirilik iki gün zarfında sürgün edildi. Bizim sendikamız 1996’bile hakeza tıpkısı baskı yaşamıştı. 1996’dan beri, yıllar sonra 2022 yılında böyle tıpkı güçlük yaşamak imkansız. Ben geçen cuma namazı haset Hollandalı meslektaşım, Hollanda’nın sunu büyük sendikasının genel sekreteri ile görüştüm inanamıyor kendisi. ‘2022 yılında cımbar mü’ diyor, şaşırıyor. Bunları aylamak zorunda değiliz.

“TAŞERON ARKADAŞLARIMIZIN DE KEZALIK KADROYA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Taleplerimiz himmet hayatına endeksli taleplerdi. Bizde parçalı istihdam söz konusu. Taşeron, 399 az, İHS’li ve iştiraklerde çalışanlar var. Herkes fiyat işi yapıyor fakat karşılık ecir alamıyor. Biz değer işe kıymet ücreti savunuyoruz. İHS’li arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesini istiyoruz. Taşeron arkadaşlarımızın da kezalik kadroya geçirilmesini istiyoruz. PTT’da ayrımsız dakika önce iç barışın sağlanmasını istiyoruz ama tersine PTT yönetimi sendikal aynı ayrımcılık yaparak sendikamız ile ziyaret yapmıyor, telefonlarımıza çıkmıyor. Tek görüşme yapmadan sorunlar çözülmez. Tığ arkadaşlarımızın bir dakika önceki sakat görev yerlerine iade edilmesini istiyoruz.

“PTT YÖNETİMİ YILLARDIR PERSONEL ALMADIĞI İÇİN TAŞERONLARA TEBLİGAT DAĞITTIRIYOR”

Edirne PTT Başmüdürlüğü’nün firma personellerini ihbarname dağıtımında görevlendirmesi üzerine sendika vasıtasıyla açılan davaya ilişik Damatoğlu, şöyle dedi:

“PTT yönetimi yıllardır personel almadığı amacıyla taşeronlara bildirim dağıttırıyor. Bizim sendikamız bunu sorun etti Edirne’birlikte ve kazandık. Kazanmamıza rağmen PTT yönetimi halen ülkenin bir nice yerinde firma personeli arkadaşımıza ihbariye dağıttırıyor. Bu celi yerine yasaya çap. Bunun hesabına personel almasını istiyoruz. Personel eksikliğini taşeronlara bildirim nakzetmek ile gidermeye çalışıyor. Taşeronların bildirim dağıtması kanunda bariz yerine reddedildiğine göre rastgele özel şirkete ilgili kargo firmaları de ihbariye dağıtacağım diyebilir. Bu yüzden oran demiş ki, görevli eli ile dağıtılır. Bizim sendikamız birlikte bunu mahkemeye taşıdı ve PTT’ye karşı bu davayı kazandık. Sürgünlerden birisi de bu, zira bildirim dağıtmasını istemiyoruz taşeronların. Biz değil kanun bunu öngörüyor.”

Share: