FETÖ’nün çarpış girişime ait 138 askerin yargılandığı davada niyet açıklandı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişik aralarında muvazzafların bile bulunduğu 28’i vakfedilmiş, 138 askerin yargılandığı davada müddeiumumilik mütalaasını açıkladı.

İstanbul 25. Kırıcı Ceza Mahkemesince, Marmara Ceza ve İnfaz Kurumları karşısındaki salonda yapılan duruşmaya, 5 tutuklu sanık, 8 tutuklanmadan maznun ve avukatları katıldı.

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklanan Cumhuriyet Altını savcısı, 9 sanığın “anayasayı ihlale arkalama” ve “muvasala araçlarının kaçırılması veya el konulmasına arkalama” suçlarından 24 yıldan 34 yıl 6 taban kadar hapislerini istedi.

Savcı, 20 sanık üzerine üzerlerine tehirli suçlara rağmen, “namına getirilmesi fariza gereği zorunlu tıpkı emrin uygulanması” nedenine ilişkin koşulların gerçekleştiği hususunda kaçınılmaz bir hataya düştükleri anlaşıldığından haklarında ceza verilmesine saha olmadığına karar verilmesini dilek etti.

Sanıklardan 33’ünün “anayasayı ihlale müzaheret” suçundan 22’şer sene 6’şar aydan 30’ar yıla büyüklüğünde hapislerini arzu fail müddeiumumi, sanıklardan 5’inin “silahlı terör örgütüne uzuv görünmek” suçundan 7’şer sene 6’şar aydan 15’asker yıla kadar mahbes cezasına çarptırılmalarını arzu etti.

Savcı, 71 sanığın üzerlerine ertelenmiş tekmil suçlardan beraatlerini isterken, bu sanıkların bazılarının örfi idare car edildiğini duyduklarına dayalı aynı delilin bulunmadığı, amirleri konumundaki kişilerin çarpış faaliyeti kapsamında verdikleri emirlerini namına anlatmak istemediklerini gösterir telkinlerde bulunmaları ve haklarında örgütsel benzeri bağlantı olduğuna dayalı benzeri tespitin olmaması gerekçe gösterildi.

Tüm sanıklar ve avukatları ana hakkındaki mütalaaya cebin savunma alıştırmak üzere süre temenni ederken, tutuklu sanıklar antrparantez boşaltma talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarının temel hakkındaki mütalaaya cebin savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 14 Kasım’a ertelerken, tahliye ve adli arama tedbirlerinin kaldırılması taleplerini reddetti.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan 630 sayfalık iddianamede Ömer Efdal “kıygın”, Karayolları Genel Müdürlüğü, çarpış girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan tümamiral Mesut Hususi, Kağan Kıyan, İhsan Canpulat, Muhammed Tasavvur Hacımustafaoğulları, Mustafa Hacımustafaoğulları ve Ömer Zevküsefa Hacımustafaoğulları ise “yakınan” sıfatıyla meydan alıyor.

İddianamede 126 maznun karşı “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya adım etme” suçundan değişik ağırlaştırılmış müebbet, darbe girişimi sırasında er olan 2 maznun üzerine ise müştekiler Hakan Kıyan ve İhsan Canpulat’a müteveccih eylemleri nedeniyle “mala zarar yöneltmek” suçundan 8’er aydan 6’şar yıla kadar hapishane cezası isteniyor.

Haklarında ağırlaştırılmış müebbet maksut 14 maznun üzerine “ansızın aşkın emanet tarafından birlikte silahla zılgıt”, 12 maznun üzerine “esmer ulaşım araçlarını kaçırma yahut alıkoyma”, 4 maznun üzerine FETÖ kapsamında “silahlı terör örgütüne üye başlamak”, 4 sanık için “amme malına beis ita” ve 2 sanık üzerine “kuvvet yıldırma yahut alavere dalavere kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 1 ila 45 sene arasında mütebeddil sürelerde mahpushane cezası istek ediliyor.

Haklarında sonraları dava açılan ve dosyaları asıl davayla birleştirilen 12 sanığın üstelik analog suçlardan hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Share: