Fırat Çakıroğlu’nun öldürülmesine paydaşlık ettiği öne sürülen sanığa ağırlaştırılmış müebbet talebi

Veli Üniversitesinde 7 sene önceki çıkan kavgada Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun öldürülmesi eylemine iştirak suçlamasıyla üzerine ülkü açılan tutuklanmadan sanığın yargılanmasına devam edildi.

İzmir 18. Yavaş Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık C.B, SEGBİS yoluyla katıldı. Çakıroğlu’nun annesi Özlem Fazilet, babası Fuat Yordamlı Çakıroğlu ve İzmir Ülkü Ocakları Başkanı Soner Erkan Talih salonda hazır bulundu.

Duruşmada Çakıroğlu’nu öldürdüğü suçlamasıyla “bilerek cani” ve “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü becermek” suçlarından 2 yol ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırılan Nurullah Semo dahi SEBGİS zarfında şahit yerine rapor verdi.

Semo, görüngü günü C.B’nin birlikte olup olmadığını hatırlamadığı iddiasını paylaştı.

Daha sonraları hezel verilen sanık C.B. ise olayla ilgisinin olmadığını savunarak, aklanma istek etti.

Müşteki avukatlarının arkası sıra Çakıroğlu’nun annesi Şiddetli Erdem de sanığa sorular yöneltti.

Yiğitlik’in “Maznun vatanını ve milletini sevdiğini söylüyor. Fırat’ımın olayının peşi sıra illet PKK’ya ilişkin bire bir göze evinde yakalandı o zaman” diyerek sorması üstüne C.B, kendisinin teşekkül evinde yakalanmadığını söyledi.

Savcı tutuklanmasını dilek etti

Daha sonraları cumhuriyet altını savcısı mütalaasını sundu.

Mütalaada Fırat Çakıroğlu’nun Semo vasıtasıyla bıçak darbeleri sonucu yaralanıp hayatını kaybettiğini, orada kâin C.B’nin Semo’yu engellemesi gerekirken bilakis cesaretlendirdiğini öne süren müddeiumumi, C.B’nin terör örgütü PKK/KCK’ya unsur olduğunun çakılı olduğunu, bu olayda bile yıldırı örgütünün amacına müteveccih hareket ettiğini savundu.

Savcı, C.B’nin “isteyerek öldürmeye müzaheret” suçundan 20 sene, “devletin birliğini ve talih bütünlüğünü tahrip” suçundan da ağırlaştırılmış müebbet cezaevi ile cezalandırılmasını ve sanığın tutuklanmasını temenni etti.

Mahkeme heyeti, uzaklık kararında sanığın mevkufiyet talebinin reddederek duruşmayı 2 Aralık’a erteledi.

Olay ve sav süreci

Iye Üniversitesinde 20 Küçük Ay 2015’te çıkan olayda, Gökçe Yazın Fakültesi Güneş Bölümü 4. dershane öğrencisi Fırat Yılmayan Çakıroğlu hayatını kaybetmiş, 7 birey yaralanmıştı. Sosyoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisi Nurullah Semo tutuklanmıştı.

Semo, “bilerek çivilemek” ve “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü uydurmak” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmıştı.

Çakıroğlu’nun avukatları görüngü sırasında C.B’nin üstelik Nurullah Semo’nun birlikte olduğu gerekçesiyle müracaatta bulunmuş ve maznun için da dava açılmıştı.

İddianamede, C.B’nin görüngü sırasında Çakıroğlu’na müteveccih eylemin gerçekleştirmesi açısından Semo’yu cesaretlendirip olayı kolaylaştırdığı, teşkilat hesabına kanlı eylemine paydaşlık suçunu işlediğine vadi verilmişti.

Share: