G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, nükleer santrallerden derhal çekilmeli

G7 Dışişleri Bakanları eliyle yapılan yazılmış açıklamada, Rusya’dan, Zaporijya’da kâin nükleer santralden ve ülkedeki özge santrallerden derhal çekilmesi ve kontrollerinin Ukrayna’ya bırakılması arzu edildi.

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da kâin nükleer santralleri taharri etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan bağlanmış açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya çekirdeksel santralinin beraberinde Ukrayna’nın arsıulusal kabul görmüş sınırları içindeki eksiksiz nükleer tesislerin tekmil kontrolünü derhal yasalı sahibi Ukrayna’ya düşüncesiz vermesini talep ediyoruz. Zaporijya nükleer santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini gözdağı veya bastırık olmadan adına getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santral üzerindeki sürekli kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA DESTEK YİNELENDİÖte yandan açıklamada, Konfedere Milletler’e (BM) kapalı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) parçalanmamış bindi verildiği de yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle devam etti: “IAEA’ya tamam ve sonsuz desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki tam nükleer tesislere güvenli ve degaje tıpkısı şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden mesul Ukraynalı personelle direkt ve müdahale olmaksızın iletişim kurabilmelidir.”NELER OLMUŞTU?

Zaporijya nükleer santrale yakın noktada planlı çevik sonucu santralci hasar gördü. Saldırının peşi sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Umumi Direktörü Rafael Mariano Grossi bahis konusu saldırının hem Ukrayna hem de çevresindeki bir nice ülkeyi tehlikeye attığını ve bu hat saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi antrparantez bölgeye IAEA’dan grup gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Share: