Gamze Taşcıer, İktidarın Bakir Sosyal Konut Projesini Değerlendirdi: “Asgari Ücretli 6 Ayda Bire Bir Bindirim Almıyor, Mütezayit Taksitleri Zahir Ödeyecekler?”

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı içtimai göz projesiyle ait “Aylık 2 bin 280 lira adına açıklanan taksitler öyle kalmayacak. Taksitler yılda iki defa, görevli mahiye oranı büyüklüğünde artırılacak. Asgari ücretli bu yıl Erdoğan ve partisi ekonomiyi batırdığı amacıyla istisnai kendisine duruluk zam aldı. Tamam almadığında hangi olacak? Minimum ücretli 6 ayda ayrımsız zam almıyor, artan taksitleri elbet ödeyecekler? Şu çokça kemiksiz, ödeyebilmenin yolu enflasyonun düşmesi. Yani akıbet olarak, eş sahibi olabilmek amacıyla iktidarın değişmesi lüzumlu” dedi.

CHP Ankara Mebus ve Öğür Meclisi üyesi Gamze Taşcıer, mazi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yoluyla açıklayan toplumsal bölük projesiyle ilgilendiren bağlanmış izah yaptı. Taşçıer, şu değerlendirmeleri yaptı:

“BİR ÖNCEKİ PROJEDE ÜSTLENME EDİP BIRLIKTE HALA BAŞLAMADIĞINIZ KONUTLARI ACABA BU YENİ PROJE İÇİNE BIRLIKTE YEDİRDİNİZ Mİ?”

“Geri bir defa daha yıpranmamış tıpkı Sosyal Göz projesi duyuruldu. Fakat 2019’birlikte yeniden Erdoğan’ın duyurduğu 100 bin Içtimai Hane projesinin doğruluk sahipleri yıllardır konutların akıbetini soruyor. Daha ihalesi bile yapılmamış konutlar var. Örneğin Tuzla’üstelik yapılacak konutların ihalesinin Teşrinievvel 2022’bile yapılacağını tıpkı yurttaş öğrenebilmiş. 3 sene sonra ihalesi kullanılmamış yapılıyor. Acep seçme yatırımı adına duyurulan bu bakir projenin akıbeti birlikte hakeza mi olacak? Açıklanması gereken benzeri istifham daha var. Hem zamanında açıklanan ve inşaatı başlamayan projede hem da bugün açıklayan projede İstanbul Memleha var. Nikbet ediyor ve soruyorum, bire bir geçmiş projede taahhüt edip bile hala başlamadığınız konutları acep bu bakir proje içine birlikte yedirdiniz mi? Ayrımlı konutlarsa açıklasınlar halkoyu aydınlansın. Amma üç yıldır esbak projenin konutlarına niçin başlayamadıklarını dahi açıklarlarsa dizge nedenini öğrenmiş olur.

“ASGARİ ÜCRETLİ 6 AYDA BİR REMIKS ALMIYOR, KÜSURAT TAKSİTLERİ NASIL ÖDEYECEKLER?”

Benzeri ayrıksı laf ise, maaş 2 bin 280 liralık adına açıklanan taksitler anca kalmayacak. Taksitler yılda iki defa, Görevli Mahiye Artma Oranı kadar artırılacak. Hatırlatayım, sonuç memur zammı yüzdelik 42 civarındaydı. Menent ödemeler başlamış olsa taksit 3 bin 200’ün konusunda çıkardı. Minimum ücretli bu yıl Erdoğan ve partisi ekonomiyi batırdığı üzere ayrıklı kendisine küşayiş remiks aldı. Peki almadığında ne olacak? Hani az gelirli üzere ya bu proje, minimal ücretli 6 ayda bire bir remiks almıyor, küsurat taksitleri lacerem ödeyecekler? Şu çokça net, ödeyebilmenin yolu enflasyonun düşmesi. Yani son adına, sülale sahibi olabilmek üzere iktidarın değişmesi gerek.”

Share: