Gaziler anısına 1336 metrelik Çataldağ’a Türk bayrağı astılar

Balıkesir’in Susurluk ilçesindeki Off-Road tutkunları, 19 Ilkgüz Gaziler Günü anısına 1336 metrelik Çataldağ’a Türk bayrağı astı.

SUS-OFF Off-Road Kamp Natür Velespit ve Motosiklet Sporları Derneği sporcuları, Susurluk sınırları içre düz alan Çataldağ’de Türk bayrağını göndere sarmak üzere iş başlattı.

Kurumlardan muktezi izinleri düzlük topluluk başkanı Sefahat Turhan ve ekibi, 9 metrelik sancak direğiyle birlikte Çataldağ’ın 1100 metre yükseklikteki “Yelkenli Kaya” mevkisine kaldırmak için araçlarıyla kip tıpkısı seyahat yaptı. Grup elan bilahare direği halatlar sayesinde kayanın en üst noktasına çıkarttı.

19 Ilkgüz Gaziler Günü anısına yapılan bu çalışmanın arkası sıra doruğa getirilen 6 metrekarelik Türk bayrağının göndere çekilmesi için merasim düzenlendi.

Çok sayıda vatandaşın bile katıldığı merasimde, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Türk bayrağı, göndere çekildi.

Bölgenin natürel manzarasıyla birlikte bütünleşen Türk bayrağı dron ile görüntülendi. Bayrağın göndere çekilmesinin ardından katılımcılar eli nimetli mübarek ışık çektirdi.

“Tıpkı sembol altında olmayı seviyoruz”

Susurluk Kaymakamı Muammer Mahiyet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çataldağ’ın zirvesinde 19 Mayıs’ta geniş katılımlı bir üslup planladıklarını söyledi.

Her törende bölgede etkinlikler yapmak istediklerini belirten Nesep, “Şairin üstelik ‘Yeryüzünde yer beğen seni oraya dikeyim’ dediği gibi biz bile yeryüzünde saha beğendik, yeryüzü güzelce yeri dahi burayı bulduk, buraya diktik. Nice güzelce zamanlarda dalgalanması dileğiyle.” diye niteleyerek konuştu.

SUS-OFF Off-Road Dinlenme Kampı Tabiat Velespit ve Motosiklet Sporları Derneği Başkanı Eğlence Turhan dahi direği araçlarını kullanamadıkları için zirveye halat yardımıyla çıkardıklarını dile getirdi.

Daha bilahare jeneratörü getirdiklerini anlatan Turhan, “Fatih Odalık Mehmet misali direği zirveye çıkarttık, zor oldu ama direğin deliklerini yemek elan el oldu. Mutluyuz, gururluyuz.” dedi.

Mustafakemalpaşa Kırmasti Off-Road Kulübü üyesi Cengizhan Dolunay birlikte programa üyelerle alay malay katıldıkları amacıyla haddinden fazla mutlu olduklarını tabir etti.

Çataldağ’ın iki ilçenin mülakat noktası olduğunu tabir fail Dolunay, şöyle konuştu:

“Burada zirveye çıkıp dostlarımızla buluştuğumuzda mutlu olduğumuz benzeri kayran. Buraların zevk alanlarının insanlara kazandırılması amacıyla yapılan icraat bizi çokça bahtiyar ediyor. Dağın tepesinde da olsa tıpkı alem altında olmayı seviyoruz. Bu üstelik bizim bağlanak ve beraberliğimizi gösteriyor, Cenabıhak bozmasın. Emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum.”

Etkinliğe, Mustafa Kemalpaşa Enduro Grubu, Karacabey Off-Road Grubu, Susurluk Sud-Off Ofroad Derneği üyeleri, Susurluk Çiftteker Grubu, Susurluk İlçe Kurnaz Komutanı Üstteğmen Coşkun Aldanmaz, İlçe Güven Müdürü Mehmet Çatak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Akoğlan, Orman Nahiye Şefi Mustafa Bilim Adamı, İlçe Tarım Müdürü İsmail Göçer, Tedaş İşletme Şefi Doğan Aslan ile çok sayıda yurttaş da katıldı.Share: