Gaziray Projesinde sınav sürüşü yapıldı

Gaziantep’te 4 bilyon TL’lik envestisman ile 25.5 kilometrelik güzergahta yapılan Gaziray projesinde sınav sürüşü yapıldı

Iblağ ve Altyapı Bakanlığı, TCDD Genel Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi teşrikimesai ile tahminî 4 milyar teklik yatırım ile yapımı süren Gaziray projesinde imtihan sürüşü yapıldı Gaziantep site merkezi ile iki sanayi bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine kan aldıracak proje ile 25,5 kilometre güzergahta 2 adet çabuk katar hattı ve 2 skor banliyö hattı atılmak üzere 4 hatlı elektrikli ve sinyalli demiryolu hattı gerçekleştiriliyor. 16 sayı istasyon, bütün uzunluğu 5,5 km olan 2 adet haris-kapa tünel, 1 sayı güreşçi köprüsü, 12 sayı zir/ üst boğaz ve 26 adet şerh düz yazı edilen Gaziray’da kullanılacak Elektrikli Katar Setleri ise yerli ve milli imkanlarla üretiliyor.

Projenin yapı yeri ve durak inşaatlarında yapılan incelemenin peşi sıra Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Şehremini Fatma Delicesine, Dürüst Fırka Gaziantep milletvekillerinin üstelik katılımıyla Gaziray Adliye-Gar hattında sınav sürüşü yapıldı.

Başarılı bir şekilde test sürüşü yapılan yolun ise gerçekleştirilecek akıbet çalışmaların peşi sıra ise hizmete açılması planlanıyor.

Öte yandan, Gaziray projesi ile bütünleşmiş yerine yapılan Adana-Osmaniye-Gaziantep çabuk demiryolu projesi ile mevcutta 361 kilometre olan Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep arasındaki vuzuh projenin tamamlanması ile meydanlık 312,5 kilometreye, seyahat süresi ise 2 saat 15 dakikaya düşecek. – GAZİANTEP

Share: