Gelecekte İletişim Çalıştayı Sivas’ta son buldu

Gelecekte İletişim Çalıştayı Sivas’ta son buldu

Bu sene ‘Kuruluştan Kurtuluşa, Kurtuluştan Kuruluşa’ temasıyla gerçekleştirilen “Gelecekle İletişim Çalıştayının ” sonuncusu, “Halas Savaşının 100. yılında medya” başlığı altındaki sunumlarla Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde yapıldı

SİVAS – Bu sene ‘Kuruluştan Kurtuluşa, Kurtuluştan Kuruluşa’ temasıyla gerçekleştirilen “Gelecekle İletişim Çalıştayının ” sonuncusu, “Kurtuluş Savaşının 100. yılında iletişim araçları” başlığı altındaki sunumlarla Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde yapıldı.

12. Arsıulusal Gelecekle İletişim Çalıştayının sonuncusu olan Sivas ayağı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Sarayı Kadı Burhaneddin Salonunda gerçekleştirildi. Çalıştaya; RTÜK Dip Asamble Başbuğ Vekili Orhan Karadaş, Sivas Valisi Dr. Yılmaz Parıltı, Sivas Şehremini Hilmi Bilim Adamı, Sivas Cumhuriyet Altını Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Felek, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Çalıştay, RTÜK’ün çalıştayla ilgilendiren hazırladığı tanıtım filminin izlenmesi ve akabinde tören düzeni konuşmalarının yapılması ile başladı.

“7 günce say devletin önündeki engelleri kaldırdı”

Çalıştay açılış konuşmasında RTÜK Dal Kurul Komutan Vekili Orhan Karadaş, Sivas Kongresi sürecinde 7 günce çalışmayla devletin önündeki engellerin kaldırıldığını belirtip, “Halkın bütününü kapsayan önceki örgütsel ruh Sivas’ta gerçekleştirildi ve Sivas Kongresi şekli ve içeriği itibariyle adeta milli tıpkı divan işlevi gördü. Kongrede kullanılmamış ortaklık saylayan üyeleriyle yurdun tamamını kapsayan Heyeti Temsiliye ülkenin akıbetini birinci dereceden etkiledi ve hezel sahibi olan bire bir asamble haline geldi. Milli mücadelenin yasal organları sonunda biçimlendirilmiş oldu. 7 günce mücahede devletin önündeki engelleri kaldırdı ve halkı tıpkısı bütün halinde harekete geçirmeyi sağladı. Bu akıntı 9 Eylül 1922’dahi şişman tıpkı zafere kapıyı açtı ve 29 Ekim 1923’bile bile Cumhuriyetin ilanıyla taçlandı. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilkin tutmak amacıyla bu toprakların vatan yapılmasında emeği sabık bütün kahramanları, martir ve gazilerimizi nazik ayrımsız utanmak ve minnetle tanınmayan ediyorum. Bu çalıştayımızın amacı ülkemizde yükseköğretim gören ve devlet vatandaşı sıfır öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti ve Türk akraba toplulukları menşeli öğrencilerin, ülkemizi daha gani tanımaları ve iyi duygularla ülkemizden ayrılmalarını amaçlamaktadır. Bu kardeşlerimizin elan sonradan ülkelerinde fariza yapacakları çalım ve kuruluşlarda Türkiye ile temaslarını sürdürmeleri arz iri arzumuz ve beklentimizdir” şeklinde konuştu.

“Yıpranmamış medya araçlarının akıllıca kullanılması ve denetlenmesi önemlidir”

Sivas Valisi Dr. Yılmayan Şimşek, eskimemiş medya araçlarının akıllıcasına kullanılmasının ve denetlenmesinin şanlı olduğunu vurgulayarak, “Radyo ve televizyondan sonradan genel ağ ve sosyal iletişim araçları yer bakir medya araçları yerine ortaya daha çok. İletişimdeki bu sarrafiye döndüren evolüsyon, koca ilişkilerini ve toplumsal ilişkileri bile etkiledi. Artık sonsuz aynı vukuf ve fen sağanağı altında, neyin cins neyin temelsiz olduğunu anlayamıyoruz. Bu nedenle kurumsal medyanın ve içtimai medyanın akla yatkın içerikleri, gerçeği ileten bilgileri bugünümüz ve geleceğimiz açısından çok önemlidir. Milli değerlerimizin yeni nesillere benimsetilmesi, onların yozlaştırıcı etkilerden korunması için yıpranmamış iletişim araçları araçlarının akilane kullanılması ve denetlenmesi çok önemlidir” dedi.

“Cumhuriyete adeta başkentlik yaptı”

Komutan Âlim, Sivas Cumhuriyetin kuruluşunda yüce ayrımsız görev üstlendiğini tabir ederek, “108 dolaşma adeta Cumhuriyete İstiklal savaşında başkentlik yapıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 2 Eylülde Sivas’a gelmesinden itibaren İstiklal savaşının yönetildiği ve planlanmasının yapıldığı, icra edildiği aynı kent kendisine Cumhuriyetin kuruluşuna aile sahipliği yapıyor. İletişim gözüyle baktığımız ahit burada alınan kararların parçalanmamış ülkeye makul ayrımsız şekilde aktarılması noktasında yeniden Gazi Eksiksizlik Atatürk’ün talimatıyla İrade-i Milliye gazetesi Sivas’ta basılıyor. O dönemde kurtuluş savaşı boyunca alınan cümle kararların kamuoyuna makul aynı şekilde aktarılması noktasında dahi kocaman bir görevi üstleniyor. Bu açıdan bakıldığında İrade-i Milliye gazetesinin çalıştaya laf olacağına da inanıyorum” şeklinde konuştu.

Sivas Cumhuriyet Altını ÜniversitesiRektörü Bilici Felek, yapılan çalışmaların hayırlara vasıta olmasını dileyerek, “RTÜK vasıtasıyla hazırlanan Samsun, Amasya ve son namına Sivas’ta yapılan 3. Toplantının hayırlara açacak olmasını diliyorum. İletişim Fakültemiz ve İletişimcilerimiz açısından şanlı aynı güruh. Dönem süresince bu program bitmeme edecek ve iyicene neticeler alınacağını dahi biliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan konuşmaların peşi sıra RTÜK Dip Kurul Başbuğ Vekili Orhan Karadaş, Sivas Valisi, Sivas Belediye Reisi ve SCÜ Rektörüne onurluk taktim etti. Çalıştayın devamında uluslararası öğrenciler özlük alanlarında akademik bildirilerini sundu.

Share: