Giresun haberi: Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, görevdeki 3,5 yılını değerlendirdi

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, göreve geldikleri süre süresince 359 milyon liralık yatırım yaptıklarını dile getirdi.

Giresun Şehremini Aytekin Şenlikoğlu, Kermen Belediye Toplumsal Tesislerinde matbuat mensuplarıyla bire bir araya geldi. Başbuğ Şenlikoğlu, göreve geldikleri günden bu yana güzeşte 3,5 yıllık süreci değerlendirerek tamamlanan projelerin 359 milyon lira olduğunu, bitmeme eden projelerin maliyetinin ise 600 milyon lira olduğunu rapor etti.

Şenlikoğlu, Kavim bahçesi projesinin yeniden düzenlenen ihale süreciyle ilişkin, “TOKİ ihaleyi yeniden yaptı. Teklifler var. İnşallah 1 ay içerisinde düz teslimi yapılarak Ulus bahçesinin yapımı devam haysiyet” dedi.

Giresun’un trafik sorununu nazik ölçüde rahatlatacak projelerden olan ense-çık projesiyle ait planlamaların devam ettiğini belirten Şenlikoğlu, “Devlet bütçesi açısından tehlikeli bire bir maliyet. zaman zaman tartışmalara konu oluyor. Ustalık kendisine geçen hafta itibariyle genel müdürümüz ve ofis başkanımız kesim müdürümüzü yönlendirdi. Tekrar teknik arkadaşlarımızla proje konusunda düşünce alışverişinde bulunduk. Biliyorsunuz geçen sene envestisman programına alınmıştı. İnşallah hedefimiz güdük süre içerisinde en azından intihap öncesinde projeye bir kazma yankılanmak ve başlayabilmek. Tabi bizim açımızdan zorlayarak gittiğimiz benzeri süreç. Yoz fehamet açısından değerli tıpkı iş amma şehrimiz açısından dahi elzemdir” dedi.

Şenlikoğlu, yapımı bitmeme fail Balıkçı Barınağı ve Akarsu Ürünleri Merkezi projesinin tamamlandığında Türkiye’nin arz iri balıkçı barınağı olacağını belirtti. Giresun’u balığın merkezi yapacaklarını belirten Şenlikoğlu, “Giresun’u balığın merkezi yapacağız demiştik. Bizim bir tane ittifak kaynağımız fındık değil. Balıkçılık bu kent amacıyla yavaş benzeri ittifak kaynağıdır. Türkiye’nin sunma balaban balıkçı barınağına güzeşte sene Cumhurbaşkanımızın talimatı ve Iblağ Bakanımızın destekleriyle başlandı. Balıkçı barınağının kenarında tahminî 50 dönümlük araziye soğuk albeni deposu ve balık boş planlamamız var. Eriştirme Bakanlığı eliyle burası yapıldıktan sonraları inşallah Tarım Bakanlığına devredilecek. Bizlerde belediye namına bakanlığımızla alay malay oradaki imalatımızı tamamlamış olacağız” diye niteleyerek konuştu.

Art bina ve alt yapı çalışmalarıyla ilişkin de bilgi veren Şenlikoğlu, “Peş yapı çalışmalarında 70 bin titrem asfalt, 23 kilometre yeni kere, 18 bin metreküp beton el, 15 bin metreküp taş duvar ve tahkimat, 175 bin metrekare parke misil ve kaldırım 5 bin 500 metre ferforje parmaklık, 1409 metrekare lif ağ, 7 bin 950 metrekare kaldırım sıkıntı beton, 5 skor muhtarlık evi yapıldı. Zir çatı çalışmalarında ise 8 bin 750 metre taş pamuğu borazan değiştirildi. 5 skor içmece suyu derin kuyu açıldı. İçme suyu, lağım döşemi, terakki ve sürdürümcü hattı şeklinde 187 bin 500 metre hat çekildi. 657 sayı içmece suyu motosiklet ve materyal alımı yapıldı. 37 bin metre kanalizasyon ve baran suyu hattı çekildi” şeklinde konuştu.

Başbuğ Şenlikoğlu, planlanan projelerle ilgili ise şu bilgileri verdi:

“Plajlar bölgesi 2. aşama çalışmaları, Cinahmet pazarı bölgesinde kentsel inkılap, Cumartesi pazarı bölgesinde park yeri, yerel üretim fabrikası, Özgürlük önünde düzenleme, içmece suyu hattı projesi, muvaffakiyetsiz atılmış tesisi projesi, fındık müzesi, tarih enerjisi projesi, bisiklet ve yol yolu çalışmaları, Boztekke caddesinde yenileme, Nizamiye mahallesine bükülmüş park yeri, Eriklimanı bölgesinde lokal fındık ürünleri koca noktası, Ülper bölgesinde şantiye planlaması, efsanevi kesimhanesi ve efsanevi pazarı projesi.” – GİRESUN

Share: