GMİS Model Servisleri Şubesi Genel Kurulu yapıldı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Dalan Servisleri Şubesi’nin 12’nci Macerasız Genel Yerleşmiş, GMİS Şemsi Denizer Salonu’nda gerçekleştirildi.

Genel Kurula GMİS Umumi Başkanı Hakan Yeşil, Genel Başbuğ Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Yazman Ertan Kaya, Genel Finansal Yazman Yanardağ Baht, Genel Teşkil ve Terbiye Sekreteri Tayfun Çıpa, GMİS’e mecbur şubelerin başbuğ yöneticileri, Amelebirliği Büro Yöneticileri, Zonguldak Beyaz Zehir Şehitleri Aileleri Derneği Başkanı Kilolu Kahraman, Merkez Servisleri Bölüm Delegeleri ve işçiler işçileri katıldı.

Genel Kurulun Sedir Başkanlığına GMİS Genel Başbuğ Yardımcısı İsa Mutlu seçilirken, Umumi Kâtip Ertan Kayaç, Genel Mali Sekreter Yanardağ Talih, Umumi Örgütleme ve Yetişek Sekreteri Tayfun Çıpa, MTA Ofis Sekreteri Mehmet Hayır Sarban komutan yardımcılıklarına seçildi.

GMİS Forma Servisleri Şubesi Genel Oturmuş, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

GMİS Umumi Başkanı Hakan Yeşil, genel kurulda tıpkı müşavere yaptı. TTK Amasra Müessesesinde meydana mevrut eroin faciasında martir sayısının 42’ye yükseldiğini belirterek bilcümle beyaz zehir şehitlerine Allah’tan yağmur dileyen Yeşil, “Tığ, Genel Maden İşçileri Sendikası adına bildirme yeniden bugüne bu faciada ihmali bulunanların, bu facianın sorumlularının en güç şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz. Sonuna kadar bile takipçisi olacağız” dedi. Yeşil, şunları söyledi;

“Eşkâl Servisleri Şubemizin 12’nci Olağan Umumi Kurulunun Sendikamız camiasına, TTK çalışanlarına, TÜRK-İŞ ve ülkemiz işçi sınıfına iyi olmasını diliyorum. 14 Ilk Teşrin haset TTK Amasra Müessesesinde bizleri acıya boğan tıpkısı grizu faciası meydana geldi. Şehit sayımız, tedavi gören benzeri arkadaşımızın vefatıyla 42 oldu. Beyaz Zehir şehitlerimize Allah’tan yağmur, Ailelerine, yakınlarına, sendikamız camiasına ve kamu madencilere başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza evgin şifalar diliyorum. Şehitlerimizin mekanı Behişt olsun. Cenabıhak böylesine acıları tıpkısı daha yaşatmasın. Kaza ile ait adli anket sürüyor. Bu hafta gözaltılar ve tutuklamalar yapıldı. Kaymakamlık ile ilgili ustalık dolay ifade sormaca dosyasına girdi. Özge yandan Meclis’te aynı araştırma komisyonu kuruldu. Tek kuruntu bulunmayan ki mamul hatalar ve ihmaller olmasa böyle ayrımsız ilçe meydana gelmezdi. Biz, Genel Eroin İşçileri Sendikası namına yeryüzü baştan bugüne bu faciada ihmali bulunanların, bu facianın sorumlularının yer ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyoruz. Sonuna kadar dahi takipçisi olacağız” dedi.

“Öz halis kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız”

Türkiye’nin demir-polat sanayisi başta görünmek üzere taşkömürüne ihtiyacı olduğunu tabir eden Yeşil, “Ülkemizin çıpa-polat sanayisi başta oluşmak üzere taşkömürüne ihtiyacı var.

Havzamızda 1,5 milyar titrem taşkömürü rezervi var. Meğerse ülkemiz gelişigüzel sene milyarlarca dolar ödeyerek, 36 milyon titrem taşkömürünü ithal ediyor. Akıbet dönemde dünyada ve özellikle Avrupa’bile yaşanan erke krizi, münezzeh kaynakların değerlendirilmesinin önemini bir öğün henüz ortaya koydu.

Yarının hangi olacağı belirsiz olan bu coğrafyada öz teknolojimizi geliştirmeli ve kendi tabii kaynaklarımıza sahip çıkmalıyız. İş sağlığı ve güvenliğini mecmu anlamıyla sağlayarak üretimi açık artırma zorunluluğumuz var. TTK’nın öncelikle yerüstü ve karşıt işyerlerinde norm kadroyla ve tartılı aynı şekilde çalışması gerekiyor. Kurumun gözbebeği olan Beyaz Zehir Makinaları Fabrikamız, TTK’nın yerleşmiş kapasitesi olan almanak 5 milyon ton istihsal hedefine ulaşmamızı sağlayacak teçhizatın üretilmesinde çalışkan fariza almalı, personel sayısı ve yapısı bu hedefe makul adına planlanmalıdır. Aynı tatlılıkla, madenlerimizi araştıran Eroin Araştırma Arama Kurumu’nu henüz aktif hale getirmeliyiz. 29’uncu dönme dolgun hizmet akdi döneminde harici servisler-yerüstü çalışanı arkadaşlarımız üzere alay malay mücadelemizle koskocaman kazanımlar elde ettik. Son 30 yılın arz gani şişman gelişim sözleşmesine imza attık.

30’uncu dönme dolgun iş sözleşmesi görüşmelerimize ise 2023 yılının önceki aylarında başlayacağız. Yüksek enflasyonla birlikte gerileyen çalım gücünü yükseltmek en öncelikli hedefimizdir. Birlikte mücadelemizle hedeflerimize anlayış kararlılığında olduğumuzun bilinmesini istiyorum. Biz rastgele ortamda ve her fırsatta essah taleplerimizi dile getiriyor, önerilerimizi anlatıyoruz. İnsanca çalışıp insani yaşayacağımız koşulları terazi mücadelemiz devam ediyor. İşimize, aşımıza, geleceğimize birlikte mücadelemizle topluluk çıkacağız. Kongremizin kırnak olmasını diliyor, esasen bağıntı ve saygılarımızı sunuyorum” dedi.

Büro Yönetimine namzet olanların konuşmalarının ardından seçimlere geçildi. Bölüm Başkanlığına Aysel Kocabaş ile Burhan Çengel’in aday oldukları Umumi Kurulda, seçimlere iki cetvel halinde gidildi. – ZONGULDAK

Share: