GSB mikro başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB güçlükle başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz meydan yerleştirmede tarihimizin yer yüksek uyum oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor il müdürlerinin birlikte devre içi katıldığı toplantıda GSB yurt referans sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek talim dönemi ev başvurularına ilişin birinci faz çalışma sonuçlarını ısınmak üzere toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 yurt, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla değme alanda erdemli teveccühe mahzar ayrımsız altyapı ve hayat alanı. Tam gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ buyurmak istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Kamu çalışmaların haber odaklı şekilde ve baştan sona tıpkısı hep yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini üstelik analiz, planlama ve aplikasyon adına 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Kol sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Temel amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini bildirme canlı, eli nimetli şekilde tüvana koordinasyonla vermek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun küşat tarihleri toprak devlet değişik oluyor. Tığ da bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Koyu merbutiyet mahmul aynı mesai var. Bu güzel çalışmaları güzelce neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu eliyle sayısal adına analiz edildi. Başvurusu meri sayılan öğrencilerimiz, gelir, sükse ve içtimai uzanım kriterleri temel alınarak gene tamamen sayısal ortamda, objektif şekilde tıpkı puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü yakın başlamak kaydıyla tonga yapıldı. Eğer o yurtta vadi yok ise bildirme yakın farklı yurda dek yapılmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz henüz var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri gibi konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin dahi ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz saha yerleştirmede tarihimizin genişlik efdal komplo oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı yetersiz hizmetlerinin dünyada eşi bire bir yok. Biz yüzde 80’lik oranı hem da geçmiş fazda karşılayarak benzeri rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye erbap ev altyapımız var. Bu bile hava ve sevinç vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların sonunda her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, faz sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Sıfır yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak amacıyla 41 il merkezimizde tamlık başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde taahhüt etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını gene yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Eksiksiz Türkiye’miz birlikte altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle omuz omuza alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma hesabına bütün gelişigüzel çalışmaya bitmeme edeceğiz. Cemi gençlerimize sonuçlarımızın adamakıllı olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer mümasil şekilde strateji etmeyi kaynak ediyorum.”

Share: