Gümüşhane’de üretilen ahşap inşa evler hareket bölgesine gönderilecek

Gümüşhane’üstelik üretilen ahşap kurma evler sarsıntı bölgesine gönderilecek

Depremzedeler amacıyla ahşap prefabrik aile üreten yardımseverler bindi bekliyor

GÜMÜŞHANE Kahramanmaraş ve civarındaki 10 ili etkileyen depremin peşi sıra depremzedelerin barınma sorununa hal sağlamak isteyen Gümüşhaneli vatandaşlar ürettikleri ahşap prefabrik evleri yer sarsıntısı bölgesine çarpmak amacıyla bindi bekliyor.

Kahramanmaraş ve civarındaki 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin peşi sıra istirdat çalışmaları akıbet devam ederken, tekmil Türkiye tek yürek müzaheret kampanyaları düzenlemeyi sürdürüyor. Depremzedelerin azık, akarsu, kışlık üst, battaniye kabilinden ihtiyaçlarını çekmek için yardımseverler seferber olurken Gümüşhane’da içerisinde sanayi esnafı, mobilyacı ve akademisyenlerin de bulunduğu tıpkısı ekip ahşap kurma karı üretimine başladı. Kendilerine vasıl yardımlarla 7 parçadan oluşan ve kurulma amade şekilde deprem bölgelerine sevki sağlanacak ahşap inşa evler üreten takım, yardım sürdükçe üretime devam edileceğini rapor etti. AFAD ile koordineli benzeri biçimde üretime başlandığının altını çizen mobilyacı Ulu Soydaş, ayrımsız inşa sülale içerisinde 4-5 kişinin ferah ferah barınabileceğini söyleyerek vatandaşlardan bindi istedi.

“Ustalarımız akşam geç saatlere kadar burada çalışıyorlar”

Gümüşhane Üniversitesi ve akademisyenlerin birlikte desteğiyle üretimin sürdüğünü söyleyen Gümüşhane Üniversitesi Öğr. Gör. Serhat Doğan, ” Ülkemizi dikçe sarsan tıpkı zelzele meydana geldi. Bizde kamu Türkiye’dahi olduğu kadar bu facia bölgelerinde olan kardeşlerimize elbette müzaheret edebiliriz gayreti içerisindeyiz. Bağımlı kim gıda, kayıt, mont, kışlık ruba tümce marifetiyle gönderiliyor amma tığ hem ilimizde hem de bölgedeki AFAD yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde bize melce ihtiyacı olduğunu söylediler. Tığ de Gümüşhane’dahi sanayideki mobilyacı arkadaşlarla tıpkısı proje geliştirdik. Hastalık ahşap prefabrik evler yapmıyoruz diye düşündük ve bu proje büyüdü şu dakika evlerimizin yapımına başladık. Bu projede sanayideki esnaf arkadaşlarımız balaban destek oluyor bunun dışında Gümüşhane Üniversitesi’nde möble ve dekorasyon atölyesindeki beceri takım üniversitemizin desteğiyle bize yardım ediyor. Üniversiteden hocalarımız yine burada bindi oluyorlar bize. Bizim yegâne beklentimiz materyal desteği. Ustalarımız akşam geç saatlere kadar burada çalışıyorlar” diye niteleyerek konuştu.

“Canla başla çalışıyoruz”

Evlerin kuruluma hazır benzeri şekilde maksut bölgeye gönderileceğini tabir fail Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğr. Gör. Serkan Eryılmaz, “Biliyorsunuz maalesef kötü bire bir kapsam var ortada insanlar tırlar dolusu azık, üst, yardımı gönderiyorlar amma orada kırıcı anlamda aynı barınma problemi var. Kuvvetli binalara bile girilemiyor çünkü artçı aynı depremde batma riski var. Bu sebeple biz insanların soğuktan korunabileceği pespaye bungalov tarzında barınmak için evler yapmayı düşündük ve bununla ilgilendiren canla başla çalışıyoruz. İhtiyaç çok tığ burada tıpkısı tır dolusu tamamlayıp götürmeyi planlıyoruz. Burada 7 parça halinde yapılacak ve bölgede ustalarımız tarafından monte edilecek” dedi.

“Vardiyamızda saat sınırı bulunmayan gücümüz yettiğince çalışacağız”

AFAD ile koordineli tıpkısı şekilde üretimlerini gerçekleştirdiklerini anlatan mobilyacı Ulvi Soydaş, “Bu barınaklar inşallah insanları soğuktan koruyacak. Oradaki insanlar evlerine girmekten korkuyorlar en azından bu evlerin içerisinde kendilerini güvende hissedebilecekler. Benzeri familya rahatlıkla barınabilir içerisinde. Evlerimiz çarpık çurpuk kurulabilen, istenildiği dakika sökülüp başka ayrımsız yere götürülebilen 7 parçadan oluşuyor. Biz kimseden servet rica etmiyoruz bize gereç getirsinler biz bunu üretip inşallah oraya götürürüz. Tığ şu dakika 1 tır yapıp göndermeyi planlıyoruz. AFAD ile görüştük siz tamamlayın biz eş güdümlü edelim siz götürün bilgisi verdi bize. Tığ bile bunun doğrultusunda başladık. Şayet yardımlar ve malzeme tedbir edilirse tığ tekrar meşgul yaparız. Vardiyamızda saat sınırı bulunmayan gücümüz yettiğince çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Share: