Gurbetçiler akış akış yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüyor

Türkiye’bile sevdikleriyle alay malay almanak izinlerini geçiren gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine ahit yolculuğunda gümrük kapılarında vesile yoğunluğu oluşturuyor.

Memleketlerinde yaz tatillerini ve yıllık izinlerini geçiren gurbetçiler, tatillerinin sona ermesi gelişigüzel yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüş yapmaya bitmeme ediyor. Yaşadıkları ülkelere görünmek için yola sâdır gurbetçiler, Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizik Kapısı’nda teferruatlı komütatör kuyrukları oluşturdu. Sevdiklerini geride bırakan gurbetçi vatandaşlar çevrim amacında Türkiye’den acıklı ayrılıyor. Gurbetçiler, Türkiye’de gezdikleri yerlerde mütenevvi yerel lezzetleri bile bagajlarında götürüyor.

“Üzülüyoruz”

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde iznini geçiren gurbetçi vatandaşlardan Mücahit Gül, Fransa’nın Metz kentine müracaat etmek için Kapıkule Gümrük Sahası’nda sıranın kendisine gelmesini beklediğini rapor ederek, “Sevdiklerimizle buluşup sıla-ı acıma yaptık. Ülkemizi infirak ediyoruz amma yapacak bir öz namevcut, burada bizi vatanımızı iki arada bir derede gurbetçinin berhava öylelikle geçip gidiyor. Seçkin gittiğimiz yöreden o yörenin meşhur lezzetlerinden almaya çalıştık. Üzülüyoruz çünkü anamız babamız burada, onun için insan pespaye vatana gelip gittiğinde çok büyük hüzün yaşıyor” dedi.

“Gümrüklerde bekliyoruz”

Ankara’da sevdikleriyle hasret gideren gurbetçi vatandaş Erol Açıkgöz, Almanya Stuttgart’a gideceğini belirterek, “Arazi ve insanlarımızın özlemini çektim. Ben da memleketime gidip, toprağıma basamak basıp insanlarımızla özlenti giderdim. Amma yolculuğumuz bir nice etki ve zahmet ile geçiyor. 3 bin 500 kilometre sefer yapıyoruz. Neşe ve bahtiyarlık ile geldiğimiz ülkemizde dönüşümüz çok iri sıkıntılı oluyor. Geldiğimiz devir ve çağ uğrunda daima gümrüklerde bekliyoruz. Gümrüklerde sıcağın altında saatlerce dallar alay malay bekletiliyoruz. Biz bu durumun sona ermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Sıla-ı merhamet yaptık”

Almanya’ya gideceğini belirten Ahmet Hatip da Türkiye’da sevdikleriyle bu arada sıla-ı acıma yaptıklarını ve müracaat etmek amacıyla gittikleri kentlerde tarihi ve yöresel lezzetleri de yanlarında götürdüklerini belirtti. – EDİRNE

Share: