Haber Müesses Üyesi Prof. Dr. Şener’den Strep A bakterisi uyarısı

Marifet Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Şener’den Strep A bakterisi uyarısı

Marifet Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Alper Şener:

-“Strep A bakterisi Beta tipi eklem iltihabı, duygu iltihabı, böbrek iltihabı yapabiliyor”

“Strep A, ölümsek seyretme yanında zatürre, ılımlı kulak iltihabı, akıl iltihabı yapabilir, antibiyotik tedavisi araç”

ÇANAKKALE – Afiyet Bakanlığı Bilim Oturmuş Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Strep A bakterisine sınırlanmış kendisine antibiyotiksiz iyilik döneminde enfeksiyon sonrası çocuklarda his zarı iltihabı, kalp iltihabı, mafsal iltihabı ve böbrek iltihabı görülebildiğini belirtti. Prof. Dr. Alper Şener, bu yüzden Strep A bakterisi tanıdık çocuklarda antibiyotik tedavisinin eşya olduğuna dikkat çekti.

İngilterede 13 çocuğun hayatını kaybetmesine sebep olan halk beyninde BETA namına tanıdık Strep A bakterisi Türkiyede geçtiğimiz aylar da görülmüştü. Bu bakteriye sınırlı olarak ise geçmiş ahiret yolculuğu geçtiğimiz eyyam de Ankara’dahi gerçekleşti. Strep A bakterisi halk arasında kullanılmamış bir salgına neden olur mu tedirginliğine illet olurken, Esenlik Bakanlığı Bili Yerleşmiş Üyesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tababet Fakültesi’nden Prof. Dr. Alper Şener, Strep A bakterisi konusunda ailelere uyarılarda bulundu.

Olgun Oturmuş Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Bozkır A bakterisinin kullanılmamış görülmediğini ve tafsilatlı zamandır bilinen ayrımsız bakteri olduğunu ve er teşhisle birlikte antibiyotik tedavisiyle hemen otama edilebileceğini belirtti. Prof. Dr. Alper Şener, antibiyotiksiz düzelme döneminde ise çocuklarda enfeksiyon sonrası ihtisas zarı iltihabı, duygu iltihabı, eklem iltihabı ve böbrek iltihabına faktör olabildiğine ilgi çekti. Prof. Dr. Alper Şener, Strep A bakterisinde antibiyotik tedavisinin araç olduğunu birlikte vurgu yaptı. Prof. Dr. Şener, Strep A bakterisi üzerine aileleri dikkatli olmaları konusunda uyararak, “Ara tatilde çocuklarınızın düşmeyen ateşi varsa, boğazdaki iltihabı siz ferah ferah uç içine baktığımızda görebiliyorsak ve dal bölgesinde bile ak kan bezesi varsa katiyen bire bir afiyet çalışanına, hekime yada sülale hekimine başvurmamız geçişsiz” dedi.

Prof. Dr. Alper Şener, mesafe tatilin ayrıntılar ve sülale fertleri amacıyla haddinden fazla koskocaman tıpkısı periyot olduğunu söyledi. Bu dönemde kendilerini bildirme çokça kahir konulardan benzeri tanesinin çocukların coşkun hastalıklar geçirmesi olduğunu belirten Prof. Dr. Alper Şener, şunları söyledi:

“O coşkun hastalıkların sunu çokça dikkatini çeken dahi serencam zamanlarda Avrupa’birlikte ve Türkiye’bile adım adım kendini daha başat hissettirmeye başlayan Streptokok Tonsillit enfeksiyonları yada Kol A Streptokok enfeksiyonu, Streptokok enfeksiyonu yada daha önceden koskocaman bildik adıyla beta mikrobu enfeksiyonları denilebilir. Bunlar gerçekte birbirinden farklı neden ayrımlı. Beta mikrobu dediğimiz enli namına çocukluk çağında herhangi bir sene görüyoruz. Ama Kol A Streptokok İnvaziv enfeksiyonları dediğimiz ise bu adım adım dünyada da farkına varılan ve artık ölümlere etken ihtimalî, çocuklarda ölümsek seyredebilen enfeksiyonlar. Bu bizim için neden eke bir kere düşmeyen yüksek ateşle, geçit ağrısıyla seyrediyor. Çocuğun boğazına baktığınız antlaşma tonsillitleri rahatlıkla afiyet çalışanı sıfır birisi, ebeveyn da çok büyük ayrımsız şekilde görüyor. ve artık albeni pasajını engelleyecek düzeyde yetik şekilde görüyor. Bunun beraberinde dahi özellikle boyun bölgesinde lenf bezlerinde nema, çok namına dahi daha sonrasında bitmeme fail faziletli ateşle alay malay başka organlarda hasarlar oluşturabiliyor. Ne değişik organlar, ciltte, kulakta, akciğerlerde hasar oluşturabiliyor. Bunların hepsi Takım A Streptokok enfeksiyonlarında invaziv dediğimiz yani doku hasarı oluşturabilen bakteri tablosu.”

Strep A bakterisi görülen çocuklarda antibiyotik kullanılması gerektiğini rapor eden Prof. Dr. Alper Şener, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu bakteri tablosu olduğu amacıyla farklı gribal enfeksiyonlardan değişik yerine bunda antibiyotik kullanmamız lazım. Antibiyotiksiz geçmiyor. Er tanılama olması geçişsiz. Erken teşhis da boğazdan alınan sürüntü da hızlı tanılama testleriyle Streptokok etkeninin, Strep A enfeksiyonunun gösterilmesi gerekiyor. Bunu gördüğümüz andan itibaren çocuklara ortalama 10 ile 14 çevrim süresince antibiyotik vermemiz gerekiyor. Bu antibiyotiği almayan çocuklarsa bu yangı yemeden içmeden boğazla ilişkin kalmıyor. Akciğere inebiliyor. Kulağa sıçrayabiliyor. Beyne sıçrayabiliyor. Vücudun diğer bölgelerine sıçrayabiliyor. Hatta henüz sonraki periyotta yani antibiyotiksiz salah döneminde olacak olursa bu dallar enfeksiyon sonrası dediğimiz önsezi zarı iltihabı, ihtisas iltihabı, mafsal iltihabı ve böbrek iltihabına faktör olabiliyor. Dolayısıyla bu açıdan ebeveynler kurnaz olması geçişsiz. Erken dönemde başlanılan antibiyotikler bu çocuklarda özellikle enfeksiyon sürecinden sonradan tanıdık önsezi, akciğer, kulak, mafsal ve farklı böbrek hasarını önlemiş oluyoruz. Bu dönemde özellikle uzaklık tatilde çocuklarınızın düşmeyen ateşi varsa, boğazdaki iltihabı siz rahatlıkla uç içine baktığımızda görebiliyorsak ve sorumluluk bölgesinde da lenf bezesi varsa katiyetle benzeri esenlik çalışanına, hekime yada sülale hekimine başvurmamız geçişsiz.”

Share: