HAFIZLAR GENÇLİK KAMPINDA EĞLENDİ

Afyonkarahisar Müftülüğü’ne mecbur Kur’an kurslarında leyli hafızlık eğitimini tamamlayan 90 hafız, Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü’ne sınırlanmış Sultandağı Deneyimsizlik Dinlenme Kampı Merkezi’nde tatile gönderildi.

Diyanet İşleri Bakanlığı’nın açtığı hafızlık eğitiminin Afyonkarahisar’daki kursları olan Vasıta Kur’an Kursu, Salar Fatih Kur’an Kursu, İsmailköy Kur’an Kursu, Sahipata Kur’an Kursu’nda leyli namına eğitim bilimi düz 90 mektepli eğitimini tamamladı ve Sultandağı’ndaki dinlenme kampı merkezine tatile gönderildi. Sultandağı Deneyimsizlik Kampı’nı, İl Müftüsü Sinan Kazancı, Toyluk ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu ziyaret ederek öğrencilerle kardeş kardeş etti, gelişigüzel kemirmek yedi ve etkinleri izledi. Toyluk Kampı’nda, ok atma, masa tenisi, matrax, ayak topu, paintball kabil bir nice etkinliğe katılan hafızlar, tınlamalı aralık geçirerek tatilin tadını çıkardı. İl Müftüsü Sinan Ocakçı, okulların ara dinlence döneminde hafızları mükâfatlandırmak istediklerini söyledi. Toyluk ve Spor Bakanlığı’na sınırlanmış Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün Bilgisizlik Kampı’na çocukları aldıklarını aktaran Kazancı, “Burada gençlerimiz hem rahatlama oluyorlar hem birbirleriyle kaynaşıyorlar muhabbet kuruyorlar. Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün çok güzelce etkinlikleri var. Bu etkinlikler çerçevesinde çok adamakıllı hem eğleniyorlar, hem öğreniyorlar. Çok bahtiyar olduklarını anlatım ediyorlar. Tığ dahi bugün Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürümüz ile geldik, çocuklarımızı durumunda müzakere ettik. Ziyadesiyle mutlu olduk” dedi. Sultandağı Deneyimsizlik Dinlenme Kampı Merkezi karşı bilgiler veren Bilgisizlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, orak ayı ayının başından bu yana 24 kamp yapıldığını rapor etti. 24 kampta de takribi 1300’ün üzerinde öğrenciyi ve STK’yı burada ağırladıklarını dile getiren Kasapoğlu, “Şu anda birlikte en üst Diyanetimizin minik hafızlarını ağırlıyoruz kim buradaki etkinliklerde istifade ediyorlar. Beş Altı evvel Müftü hocamla beraber buradaydık, çocuklarla beraber gezdik. Burada çocukların yapacağı haddinden fazla etkinlik alanları var. Yani burada yaz kocaoğlan olsaydı havuzumuz söz gelişi var, futbol sahamız var, zipline var, büyük salıncağımız var, paintball var, basket ve voleybol alanlarımız var, içeride konferans salonumuz var. İçeride gine ebru, gitar, çalgılı çağanaklı kurslarımız var. Yeniden çocukların yapabileceği tiyatro etkinlerimiz var ve şu anda zaten burası er aynı şekilde açıldığı amacıyla revize ihalesini dahi yapıyoruz. O yüzden revize ihalesinde inşallah dayanabilen çokça etkinlik alanı elan koyacağız. Yani çocuk buraya geldiğinde ‘mebzul kim biz kampa gelmişiz, mebzul kim biz dinlenme kampı alanında olmuşuz’ hissiyatını çokça abat görecek. Zira bir iki geçmiş Müftü hocam ile beraber çocuklarımıza gittiğimizde, füru hafta sonu izinleri varmış, memleketlerine gidecekler, evlerine gidecekler, kampı duyunca kampa gelmişler ‘ongun ki da kampa geldik’ o üzerindeki heyecanı görünce, sevgiyi görünce tığ da akıllıcasına domuzuna tıpkı iş yapıyoruz ve hizmet ediyoruz noktasındayız” diye niteleyerek konuştu.

‘365 DOLAŞMA AÇIK BİR KAMP OLACAK’

Kamp merkezinin elan de gelişeceğine dikkati calip Kasapoğlu, “Sultandağı kampı inşallah rötuşlu ihalesi bittiğinde şu anda bakanlığımızın proje ekibi arazide geziyor, millî tıpkısı dinlenme kampı olacak. Zımnında burada dönemsel değil çıktı 365 dönem belirtik bir dinlenme kampı olacak. ve tam Türkiye, belki uluslararası arenaya seslenme edecek bire bir tarzda olacak. Çünkü yaparken biraz birlikte planımız birlikte o. Konferans salonunu biraz daha aktiflik, çalıştaya, sempozyumlara hitap edebilecek fonksiyonda özellikte olmasına bile çaba edeceğiz” dedi.

Kampa katılan hafızlardan Yasin Enes Çipo, kampın haddinden fazla evire çevire olduğunu, geldikleri amacıyla çokça bahtiyar olduğunu dile getirdi. Hafızlardan İlyas Esat Yakşi, müftülüğün kursuyla kampa geldiklerini, etkinlikler yaptıklarını dile getirerek, “Aşağılık bura çokça pir, tatilimiz gani kim burada geçiriyoruz. İl Müftülüğümüze ve müdürlerimize haddinden fazla teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Hafız Hasan Basri Aslantaş, liseden mezun olduğunu, üniversiteye hazırlandığını dile getirdi. İl Müftüsü’nün kendilerine hazırladığı kampa geldiklerini kaydeden Aslantaş, “Burada pir adamakıllı etkinlikler var, hepsini birlikte yapıyoruz. İl Müftülüğümüzün açmış olduğu Kur’an kurslarında çalışarak, ezberleyerek yaptık, Kur’an-ı Kerim’i ezberledik ve böylece İl Müftümüz üstelik bize ihsan olarak bu deneyimsizlik kamplarına gönderdi, teşekkür ederiz onlara” dedi.

Share: