Hamam çarpması vakayiname hastalıkları tetikleyebilir uyarısı

Mersin Ağacı Kent Eğitim ve Araştırı Hastanesi Müstacel Tababet Uzmanı Doç. Dr. Yücel Yüzbaşıoğlu, ısıdam çarpmasının buğulu ve riziko grubundaki kişilerin süreğen hastalıklarının belirtilerini arttırabileceği uyarısında bulundu.

Yüzbaşıoğlu, AA muhabirine, turizm bölgelerine gelenlerin arada sırada yunak çarpması şikayetiyle ivedi servislere başvurduğunu söyledi.

Sıcaklıkla ait rahatsızlıkların arasında ödem, ısırgın, kramp, sürmenaj ve bayılmanın de olduğunu aktaran Yüzbaşıoğlu, “Vücudumuzun sürekli aynı yük mekanizması var. Üst sıcaklığını 36-37,5 ortada ağrımak için mücadele ederiz. Bu uğraş çoğu zaman liyakatli tamam ancak efdal sıcaklıklarda, gönen oranının artmasıyla gövde yeterli hazır para ve besin alamadığı ant bu cidal kaybedilir.” ifadesini kullandı.

Yüzbaşıoğlu, ara sıra kişilerin havanın rehavetiyle alması müstelzim ilaçları kullanmaya açıklık verdiğini ve bu durumun güçlük yaratabildiğini belirtti.

Hamam çarpmasının, kalımlı hastalıkların belirtilerini artırabileceği uyarısında bulunan Ivedi Tıp Uzmanı Yüzbaşıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Hamam çarpmasının belirtileri bir nice organımızı etkileyen bulgularla karşımıza çıkıyor. Eğer alttaki yatan tıpkısı çor varsa, bu hastalığın henüz yöre plana çıktığını görüyoruz. Söz Gelişi şeker hastalığınız varsa hipoglisemi şikayetiyle gelebilirsiniz. Kafa ağrısı, sara nöbetleri, şuur bulanıklığı ve kaybına büyüklüğünde değişen aynı safiha karşımıza çıkabilir. Yaşlılar ve alttaki yatan hastalığı olanların sıcağa uyum sürecinin normal tıpkı mehabetli üzere olmayacağını biliyoruz. Henüz yumruk ve ince tıpkı proses olacaktır. Bu kişilerin serin yerlerde, ehliyetli likit alarak zat rutin tedavilerini, ilaçlarını aksatmadan sürdürerek, beslenmelerine da özen yazar bu tablodan uzak kalabileceklerini düşünüyoruz.”

“Daim birer bardak su içerek vücudu desteklemek gerekiyor”

Yüzbaşıoğlu, yaz aylarında egzersiz yapanların da titiz olması gerektiğine işaret ederek, spor için günün serin saatlerinin yeğleme edilmesini önerdi.

Açık alanda çalışan işçilerin zaman çarpmasından etkilenmemeleri amacıyla yardımcı kıyafetler giyip, yeterli likit tüketmesinin önemine vurgu fail Yüzbaşıoğlu, şunları kaydetti:

“Şayet çalışmak zorunda kalınırsa vücudun ısı dengesinin korunmasına koruyucu olacak şapka, ayrıntılı soymak üzere havari kıyafetler kullanılmalı. Ayrımsız zamanda tam miktarda sıvı alınmasını öneriyoruz. Yeterli nakit alınmadan murat çabucak 1,5 litre su içmek değil. Sonsuz birer çamçak akarsu içerek vücudu iaşe etmek gerekiyor. Yaşama yunak çarpması belirtileri hissediyorsa yer yakın afiyet kuruluşuna başvurması balaban. Başvurmadan önce mümkünse tam sıvı tüketilip, tıpkısı duş alınabilir. Duş, cisim ısısının düşürülmesine dokunaklı derecede apotr olacaktır.”Share: