Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, Tokat’ta “Bereket Hasadı Programı”nda konuştu Açıklaması

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ülkemizi 7 ayda ülfet eden kişi sayısı 26 milyona ulaştı. Emeklerimizin neticesini alıyoruz çok şükür ama bu noktaya yalınç gelinmediğini üstelik terennüm etmek isterim.” dedi.

Tokat Belediyesi marifetiyle planlı Tokat Gastronomi Festivali kapsamında Küçükbağlar köyünde Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen Artağanlık Hasadı Programı’na katılan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Tokat mutfağında birbirinden adamakıllı tatları gördüklerini söyledi.

Tokat mutfağın kendine has benzersiz tatları barındırdığını dile getiren Ersoy, “Tokat kebabı coğrafi işaretli lezzetlerden biri elhak. Yoğurtmaç, görklü hoşur ve baklalı biber dolması, pehlili pilav, bat, bacaklı çorba, Zile köme, Zile pekmezi, elan birçok lezzetler var.” ifadesini kullandı.

Ersoy, serencam üç yılda turizm alanındaki çalışmalarının meyvelerini olağandan verdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Öncelikle sizinle geçtiğimiz hafta açıklanan güzelce haberi paylaşacağım. Ülkemizi 7 ayda ziyaret fail birey sayısı 26 milyona ulaştı. Emeklerimizin neticesini alıyoruz çokça şükür ama bu noktaya mahdut gelinmediğini da inandırmak isterim. Bu başarının arkasında devletle sektörün cimri iş birliği, iri mücahede, çaba ve mücahede var. Senenin başında bu sene için hedeflerimizi 42 milyon gezmen, 35 milyar dolar dirimsel namına belirlemiştik amma gelişmelere baktığımızda bu rakamları güncelleme kararı aldık. Bu sene ülkemizde 47 milyon ziyaretçi ağırlamayı, 37 bilyon dolar dirimsel elde etmeyi bekliyoruz. Bu başarının arkasında turizmin çeşitlendirilmesi da muhteşem benzeri meydan tutuyor.”

Dünyada seyahat edenlerin yüzde 80’inin destinasyon seçiminde yeğleme yaparken, yeme ve içme imkan ve çeşitliliğini muhakkak ayn uğrunda bulundurduğunun altını çizen Ersoy, bunu dikkate alarak gastroturizmi ciddi düzlük yerine belirlediklerini anlattı.

Türkiye’nin, dünyanın sunu ensesi kalın ve kalifiye aş damı kültürüne erbap geçmiş üç ülkesinden biri olduğunu tamlayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Bu bulunmaz mirasımızı etkin biçimde tanıtarak Türk mutfağının markalaşmasını seçmek, bizim üzere nazik, oylumlu ayrımsız misyon. Gastronomi turizmi, bir zamanda kalifiye turisti dahi çekerek turizm gelirlerini makro ölçüde artırıyor. Tokat birlikte gastronomi kendisine baktığımızda şanslı benzeri şehrimiz. Tarladan sofraya zevk yolculuğu amacıyla seçme husus bu bölgede bulunuyor. Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri da hem Türk mutfağının tanıtılması hem üstelik ata tohumunun yaygınlaştırılması için gösterişli çaba gösteriyor. 21-27 Mayıs tarihleri beyninde düzenlenen Türk Mutfağı Haftası’nın açılışını de Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ile Balıkesir’da gerçekleştirmiştik. Türk mutfağının tanıtılması konusundaki çabaları dolayısıyla bakanlığım, dede tohumunun yaygınlaştırılması yönündeki çabaları dolayısıyla dahi ati nesiller adına kendisine teşekkürname ettiğimi dile tefhim etmek isterim.”

Share: