Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları’yla ilgilendiren UNESCO dosyası tamamlandı

UNESCO Dünya Firez Bırakıt Arızi Listesi’nde yer düzlük Amasya Harşena Dağı ve Pontus Kral Kayaç Mezarları’nın daimi listeye alınabilmesi amacıyla Amasya Valiliği marifetiyle sürdürülen çalışmalar tamamlandı.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazetecilere, yaptığı açıklamada, Anadolu coğrafyasının kadim şehirlerinden biri olan Amasya’nın geçmişine, tarihine, kültürüne sahip çıktıklarını söyledi.

UNESCO Acun Bırakıt Eğreti Listesi’nde kayran düz Harşena Kalesi ve Kral Kayaç Mezarları’nın anne listeye alınmasıyla ilgilendiren vahim bire bir çalışmaya giriştiklerini belirten Masatlı, “Sabık hafta bakımından dosyamızı tamamlayarak, Ekin ve Turizm Bakanlığımıza genişlik ettik. Bundan sonraki süreçte Ekin ve Turizm Bakanlığımız bu dosyayı inceleyecek ve UNESCO’nun merkezi olan Fransa’ya gönderecek. İnşallah genişlik gelişmemiş sürede Harşena Kalesi ve Kral Kayaç Mezarları, ülkemizin UNESCO Dünya Kalıcı Mirası’nda olan eserlerinden bire bir tanesi olacak.” dedi.

Harşena Dağı ve Kral Kaya Mezarları’nın yerel ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini, Amasya’nın binlerce almanak tarihe erbap, tarihin serian şipşak her döneminden bazen asar barındıran bire bir hars şehri olduğunu anlatan Masatlı, Amasya’nın UNESCO Dünya Ekin Bırakıt Daimi Listesi’ne alındığında dünyanın kültürel ve tarihi yerlerinden birisi haline geleceğini rapor etti.

Tığ haricen da turist alıyoruz amma Amasya’nın dünyada bundan sonra bilinirliği olacak”

Amasya’nın doğru tarihi geçmişine meni eden Vali Masatlı, şunları kaydetti:

“8 bin 500 almanak tarihi ve uhdesinde barındırdığı medeniyetlerle Amasya ilimiz, Rum coğrafyasının misilsiz kentlerinden tıpkısı tanesidir. Ilkin Hititler, Frigler, Hattiler, Pontuslar, Rumlar, Bizanslılar ve hele bizim tarihimiz açısından bile Selçuklular ve Osmanlıların kebir şehirlerinden birisidir. Hal böyle olunca bilcümle bu medeniyetlerin bu coğrafyada bırakmış olduğu mukavemetli çok tarihi im bahis konusu. Bunlardan birisi üstelik Harşena Kalesi ve Kral Kayaç Mezarları. Hedefimiz, ilimizdeki bu tarihi eserin UNESCO Acun Mirası Mihman Listesi’ne girmesidir. Amasya’mız Ekin ve Turizm Bakanlığımızca ‘marka kent’ kendisine bilinmektedir. Bu vesileyle de dünyanın eke kültürel ve tarihi yerlerinden birisi haline ati. Tığ haricen bile seyyar alıyoruz ama Amasya’nın dünyada imdi bilinirliği olacak. Ülkemizde tanınıyoruz amma insanlarımızın buraya ilgisi artacak.”Share: