Hastalığına 11 yıldır teşhis konulamayan Hars, Ankara’da onma buldu

Hastalığına 11 yıldır tanılama konulamayan Hars, Ankara’da onma buldu

– Suyu de print içerken, sarmayı keyifle yedi

ANKARA Yutma güçlüğü, cellat besin yemekte zorlanma ve keder bağır ağrıları kabil belirtileri olan ve hastalığına 11 yıldır tanılama koyulamayan Cenk Ekin suyu birlikte edisyon içerken, başkentte fehamet hastanesi adına çabucak Ankara Bilkent Kent Hastanesinde muteber POEM (Peroral Endoskopik Myotomi) tedavisi ile sağlığına kavuşmanın mutluluğunu muhasara yiyerek yaşadı.

Tekirdağ’bile güçlü ve iki çocuk babası olan 30 yaşındaki Çekişme Firez, 2012’den beri yutma güçlüğü, kalpsiz azık yemekte zorlanma ve biberli sine ağrıları yaşamaya başladı. Yaşadığı rahatsızlıklar sonucu hem devlet hastaneleri hem de hususi hastaneler kalkışmak için hastalığına şifa keşfetmek amacıyla 4-5 değişik şehir gezen Ekin’e, 11 sene boyunca tanılama koyulamadı. Bunun üzerine başkente mevrut ve Ankara Bilkent Site Hastanesi Sindirim Bilimi Bölümünde tetebbu olan Ekin, namına yapılan tetkikler sonucu yemek borusunun işkembe kısmındaki kaslardan oluşmuş kapağın gevşemesi dolayısıyla yutma güçlüğü adına bildik “Akalazya” hastası olduğunu öğrendi. Başkentte azamet hastanesi kendisine elden Ankara Bilkent Şehir Hastanesinde yapılan ve ilk kez 13 Ocak tarihinde POEM işlemi uygulanan 3 hastadan 1’i olan Firez, hastalığı süresince yaşadığı sıkıntıları, Ankara’dahi gördüğü otama sürecini ve tedavi sonrası yaşadıklarını İhlas Bilim Ajansı muhabirine anlattı.

“Hangi kemirmek yiyebiliyordum, hangi su içebiliyordum”

Akalazya hastalığının belirtilerini ilk kez 2012 yılında ayırt eden ve yekpare 11 sene süresince canlandırma konulamayan 30 yaşındaki Kavga Firez, hastalığını ibnelik etmek amacıyla hem çap hastaneleri hem birlikte hususi hastaneler tevessül etmek için 4-5 tane farklı kent gezdiğini tabir etti. Hars, bu süreçte psikolojik adına dahi çok yıprandığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Işkembe asidi olabilir dediler. Film çektik, 3-4 nöbet iç görüm çektik. “Bir öz gözükmüyor’ dediler. Çıngı aldılar, temiz bundan sonra. Bana bire bir canlandırma konulamadı. Ben üstelik bu süreçte ruhsal namına rehavet yaşamaya başladım. Ne kemirmek yiyebiliyordum, ne su içebiliyordum. Kaslar yalnız başına kasılıyordu. Kasların kasılmasını, açılamamasını ben kendim hissedebiliyordum. Örneğin suyu içeyim diyordum amma inmeyeceğini biliyordum. Çünkü kaslar anca kasılmıştı ki su inmiyordu aşağıya ve köylü nüfuz etmek zorunda kalıyordum.”

“Ego yiyemeyince eşim bile yemek istemiyordu”

Hayatının gelişigüzel alanında yemek yiyemediğinden ekolojik ortam besinlerden alabileceği ehliyetli enerjiyi alamayan ve ailesine bakabilmek üzere hizmet etmek zorunda olduğunu belirten Ekin, “İş yerinde yemekte yiyemediğim üzere bu yol haricen vitamin şurupları somurmak zorunda kalıyordum. İster istemez ayakta var olmak zorundasınız, az buçuk diri oluşmak zorundasınız. Yediğiniz bütün besini çıkarıyorsunuz, su üstelik içemiyorsunuz. Streste etkiliyor gibi geliyor bana zira arada sırada tek öz olmadan da 2-3 kaşık yiyordum ve kişi kendime pürüzsüz yemişim diyordum. İster istemez âdem az buçuk güçsüz oluyor. Sofraya yemek geldiğinde ve eşim bana baktığında onun birlikte ister istemez iştahı kesiliyordu. Ego yiyemeyince o dahi kemirmek istemiyordu. Tez yoruluyorduk, sonuçta yemek yiyemiyorsun. İşten geldiğimde daha dahi acıkıyordum. Çocuğumu parka götürmek istiyordum. Parka gittiğimde 30-45 an de derakap izansız akmak zorundaydım zira ayakta duracak halim yoktu. Geldiğimde kirli bir şeyler yersem veya çorba içersem, hamdolsun zaman de doydum diyordum” ifadelerini kullandı.

Direkt mideme ulaştığını hissedebiliyorum

Hastalığına reçete bulabilmek üzere Ankara Bilkent Site Hastanesi’nde istikşaf olan ve Ankara Bilkent Site Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünde çalışan Doç. Dr. Mahmut Yüksel eliyle 11 sene sonra kendisine “Akalazya’ tanısı koyulduğunu belirten Hars, “Mahmut hoca manometri (aşındırmak borusunun istikbal akilane sevk hareketinin gücünü ve düzenini ölçen maşa), iç görüm üzere bilcümle tetkikleri yaptı. Tetkikleri yaptıktan 1 ay sonradan ameliyatı yaptı ve ameliyatta çokça kudretli geçti. Ego şu anda geçen 11 seneyi düşündükçe çokça şaşırıyorum. İnsan pekâlâ aşındırmak yiyemez, elbette su içemez diyorum. Akarsu şüphesiz gitmez aşağıya diyorum ama gitmiyordu, birikiyordu. Yürüyordum, çalışıyordum ve acep akarsu iner mi diye debi ediyordum. Şimdi dağlar büyüklüğünde ayırt var. Şu anda hazır para yiyecekler aşamasındayım, adım adım katıya geçiyorum. Şu anda elhamdülillah ne bire bir tıkanma, hangi bir durma, ne benzeri ümit var. Doğrudan mideme ulaştığını hissedebiliyorum. Kemirmek yemek çivi başına zaten balaban tıpkı mevhibe, gerçekte sağlığın ne büyüklüğünde bulunmaz olduğunu koca başına geldikten sonra anlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yutma zorluğu hassaten akarsu üstelik içememe şikayeti vardı

Ankara Bilkent Site Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünde etkin Doç. Dr. Mahmut Yüksel, Cidal Firez’in iki ay önceki başvurduğunu vurgulayarak,” Yutma zorluğu hatta akarsu üstelik içememe şikayeti vardı. Öncesinde da 11 yıldır aut merkezde değişik yerlere gitmiş ve tanı koyulamamış. Manometri ile birlikte tanısını koyduk. Akalazya namına yorumladık ve POEM (Peroral Endoskopik Myotomi) işlemini planladık. 13 Familya 2023 tarihinde da gayrı iki hastamızla birlikte Kavga Satış’e POEM tedavisi uyguladık” dedi.

“Geldiğinde su dahi içemeyen Cidal Satış, demin sarmaları hafif yemektedir?

POEM tedavisinin kestirmece kendisine 2 saat süren ve ana kendisine endoskopla ameliyatsız olarak aşındırmak borusunda tünel oluşturulan benzeri tedavi yöntemi olduğunu tamlayan Yüksel, “özofagusun (yemek borusu) dudak kısmındaki darlığı, kasları keserek açım yöntemidir. Uğraş Bey’üstelik de bir tedaviyi uyguladık. Geldiğinde su bile içemeyen Cenk As, demin sarmaları zorlamasız yemektedir” diye konuştu.

Ayrıca Yüksel, POEM tedavisi gören hastaların otama sonrasında önceki 2 hafta sıvı yiyeceklerle beslendiğini elan sonraları ise kalpsiz yiyeceklere geçtiğini birlikte ekledi.

Toplumdaki sıklığı kısaca yüz binde 7 ila 10 ortada değişiyor

Ankara Bilkent Site Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü Eğitim Bilimi Görevlisi Dr. Tankut Köseoğlu ise, Akalazya hastalığının yutma güçlüğüyle karakterize aynı hastalık olduğunu ve henüz sebebinin bilinmediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Toplumdaki sıklığı kısaca yüz binde 7 ila 10 beyninde değişiyor. Bu heybet esasta düşük kabil görünse bile toplum bazında irdelendiğinde aslında haddinden fazla sayıda hastaya balya geldiğini görebiliriz. Bugüne kadar üstelik kesin, kalıcı benzeri tedavisi bulunamamış tıpkı çor. Henüz elhak geçici yöntemlerle yönetilmeye müteharrik bir hastalık. Sunma büyük bulgusu yutma güçlüğü, yediklerinin takılması, ahşa ağrısı yapabilir. Soluk ağırlığı, süreğen öksürük, hassaten ati dönemde akciğerlere kaçarak, Zatürre’ye (aspirasyon pnömonisi) etken olabiliyor. Çok detaylı kesiksiz dönemlerde ise kansere gidebilen benzeri vakıa kendisine karşımıza çıkıyor.”

POEM çoğu yerde uygulanmayan bire bir teknik

Akalazya tedavisinde bugüne büyüklüğünde tedavi kendisine birçok değişik formül ve ilaçların uygulandığına dikkati çeken Köseoğlu, “Kalsiyum hat blokerleri, nitratlar, anti spazmodik ilaçlar gibi birçok yöntemin çokça deli dolu olmadığı gösterilmiş. Bildiğimiz Botoks tedavisi tıpkı hacim gravite gösterebiliyor. Yemek borusu ile midenin birleştiği spazmik bölgede uygulanan botoks uygulaması, orada ki kasları gevşeterek, eğreti tıpkısı müddet amacıyla yutma fonksiyonlarını düzeltebiliyor ama o de mihman aynı hal değil. Bugüne kadar “Gold standart’ dediğimiz palavra dilatasyonuydu. Bu kemirmek borusu ile midenin birleştiği kısımdaki spazma müteveccih bir balonla açma yöntemidir. Bunda da çeşitli komplikasyonlar olabiliyor. Yüzde 3 ila 5 arasında perforasyon (delinme) kadar komplikasyonlara kat açabiliyor. Ancak artık daha bir deşarj sağlıyor. Parasız 6 kamer evet dahi 1 yıl şen yutabiliyorlar ancak bu bile mihman bire bir formül değil. Bir sene sonradan ekseriyetle ikinci tıpkı el işi gerekseme duyulabiliyor. Aynı de yine Myotomi tedavisi dediğimiz tıpkı tedavi yöntemi var. Bu bile kilitsiz küreksiz yöntemle ve cerrahi marifetiyle yapılan bir işlem. Amma sonuç zamanlarda POEM (Peroral Endoskopik Myotomi) denilen bire bir teknik gelişti. POEM çoğu yerde uygulanmayan bire bir muayene. Günümüzde Türkiye’birlikte uygulayıcı çokça beş altı biçim var ve bu merkezlerinde genelde çoğu hatta çabucak hızlı hızlı hepsi özelde. Dr. Mahmut Yüksel’in öncülüğünde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde uygulanması, bu fiyatlı tedaviye ulaşamayacak hastalarında ulaşabilir olması yönünden büyük aynı katkı sağlıyor” ifadelerine düz verdi.

Share: