Hastalıkların tespitinde yeryüzü dolgunca rehber: “Genetik analizler”

Hastalıkların tespitinde sunma dolgunca beyyine: “Genetik analizler”

SMA, üretim bozuklukları, kanser kadar hastalıkların erken teşhisinde genetik analizler kullanılıyor

Samsun’daki kalıtım bilimi merkezinde kişilerin karı ve gerçek geçmişlerini incelenerek, hastalıkların tanısı amaçlanıyor

SAMSUN – Samsun’bile Samsun Eğitim Araştırı Hastanesi Kalıtım Bilimi Hastalıklar Merkezi’nde yapılan çalışmalarla kişilerin içki testleri alınarak kalıtım bilimi analizler yapılıyor. Analizlerle kanser, SMA, tenasül problemleri, bebeğin tutkun doğması kabilinden birçok sorunların önüne geçilebiliyor.

Gelişen uygulayım bilimi ile beraber yapılan genetik testler insanlarda oluşabilecek birçok hastalığın önüne geçebiliyor. Bulunmaz tanıdık hastalıkların teşhisinden anne karnındaki bebeğin olası rahatsızlıklarına kadar sağlam haddinden fazla soruya karşılık olan genetik testler Samsun’daki Terbiye Araştırma Hastanesi Genetik Hastalıklar Merkezi’nde yapılıyor. 2022 yılında Türkiye’nin 62 şehrinden 15 binin üstünde müracaat kayran merkezde serencam uygulayım bilimi cihazlar kullanılıyor.

“Genetik hastalıkların izini sürüyoruz”

Genetikle ilişkin tamlık testleri çalışabilecek altyapıya sahip olan merkezle ve tutkun profili ile ait bilgelik veren Kalıtım Bilimi Tanı Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Dinamit Sezer, “Gerçek başvuru nedenleri zihnî ve bedenî hususi gereksinimi olan dallar ve aileler, tenasül ile problemi olan çiftler, tekrarlayan hamilelik kayıpları, verimsizlik, hematolojik ve onkolojik kanserler, meme mebiz ve sütun kadar ailesel amansız hastalık olguları üzere rahatsızlıklardan bizlere gelmekteler. Benzeri zamanda MFM, ankilozan spondiliti behçet kabil romatolojik hastalıklara cemaat olanlar, pıhtılaşmaya yatkınlığı olan parasız grupları, gebelerde alelhusus fetal ultrasonda sapaklık tayin edilen düet veya üçlü testlerinde maslahat sâdır gebelerde bize başvurmaktadır. Hele son dönemlerde Afiyet Bakanlığımızın yeni evlenen çiftlere yapmış olduğu SMA sırtçı tarama programı denilen aynı izlence bulunmakta. Bu izlence doğrultusunda bile bu SMA sırtçı dalavereli olan çiftler bizim genetik yorum merkezimize yönlendirilmektedir. Aileler buradan genetik danışma alarak riziko hesaplarını değerlendiriyoruz. Böylecene ailedeki sırtçı doğrulamalarını yaparak özge ailedeki taşıyıcı bireylerin tespitini sağlayarak SMA’lı çocuk topluluk olmalarını önlemeye çalışıyoruz. Merkezimize başvuran hastaların genetik hastalıklarının izini sürüyoruz” dedi.

“Ocak ve köken geçmişlerini inceliyoruz”

Kişilerin genişlik beş altı 3 gömlek pedigri analizi yaptıkların rapor fail Doç. Dr. Dinamit Sezer, “Merkezimize başvuran hastaların hele eş ve nesep geçmişlerini inceliyoruz. Arz beş altı 3 poyra pedigri analizi adı verdiğimiz karı soyağacı geçmişini irdeliyoruz ve buna sadık olarak hastalardaki risk analizini değerlendiriyoruz ve hastanın ilgili testinin hangisi olduğunu planlıyoruz. Bu şekilde hastalara tanı kabul etmek, erken dönemde varsa tedavilerini planlayabilmek veya izleme süreçlerini oluşturabilmek temel hedeflerimizdendir. Hamallık riskinin çok yüksek olduğu ülkemizde bu dalan hastaların erken tanısıyla bilcümle hastaların önüne koymak asıl hedeflerimizden birisidir” diye niteleyerek konuştu.

Share: