Haydar Aliyev vefatının 19. yılında Kars’ta anıldı

Azerbaycan’ın rahmetlik Reisicumhur Haydar Aliyev, vefatının 19. yılında Kars’ta anıldı.

Azerbaycan Kars Başkonsolosluğunca Kars Gençlik Merkezi’nde planlı anma programında, Türkiye ve Azerbaycan milli marşları okundu, Aliyev’in hayatının anlatıldığı sunumlar yapıldı.

Vali ve Belediye Komutan Vekili Türker Fakir, programda yaptığı konuşmada, Aliyev’i 19. mevt sene dönümünde rahmetle andıklarını söyledi.

Aliyev’in Türk Dünyası ve Türkiye ile kurduğu bol ülfet ilişkileri sebebiyle hem Türk dünyasının hem de mail tarihin eke mehabet adamı ve liderlerinden olduğunu anlatım fail Bikes, şöyle konuştu:

“Hızlı Hızlı herhangi bir konuşmasında Türk ve Azerbaycanlı olmaktan gurur duyduğunu haykıran merhum Haydar Aliyev, bugünkü Azerbaycan’ın oluşmasında ve Türk dilini, varlıklı kültürünü ati kuşaklara aktarma etmek amacıyla büyük uğraş vermiştir. Onun milleti adına almış olduğu kararlar yardımıyla Azerbaycan, şişman atılımlar yaparak adeta sil yeniden bir fehamet haline gelmiş ve bugünkü konumuna erişmiştir.”

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev ise liderlerini rahmetle andıklarını belirterek, “Haydar Aliyev üzerine yıllardır konuşulur. Tarihçi araştırmacılar ve politika adamları araştırarak Haydar Aliyev’in yaptığı işleri ve hayatını sonuna kadar bitirememişler. Haydar Aliyev, öyle nazik benzeri şahsiyetti. Aldığı eğitimlerle ve göreve başladığı ilk günden itibaren Azerbaycan’a, milletine ve halkına milli düşüncelerle hizmet etmeyi namına borç bilmişti.” diye konuştu.

Kafkas Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitü Müdürü Doç. Dr. Yaşar Kop ve Kafkas Üniversitesinde öğrenim gören Azerbaycanlı Ağaç Babayeva’nın de müşavere yaptığı program, Haydar Aliyev’in hayatını anlatan foto sergisinin gezilmesiyle sona erdi.

Share: