Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Isparta DÜRÜST Tümen İl Başkanlığında konuştu: (1)

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon sorununa ilgili, “Biz argüman ediyoruz ve diyoruz ki bu para şişkinliği belasının üstesinden ati olan bile biziz. Tığ erdemli enflasyonu bu ülkeden defedecek iradeye sahibiz, sefer ve yöntemlerimiz muhtemelen. Attığımız adımlarla sizlerin duasıyla, iş dünyasının katlanılamaz performansıyla, aldığımız tedbirlerle bu işin üstesinden geleceğiz.” dedi.

DOĞRU Tümen Isparta İl Başkanlığını ziyaretinde mütekellim Nazır Nebati, aksiyon dünyasıyla buluştuğunu, esnafı görüşme ettiğini belirterek, kentte güler yüzle karşılandığını söyledi.

Salgının başladığı 2020’nin evvel aylarından itibaren dünyanın çok baskı bire bir dönemden geçtiğine değinen Nebati, dünyadaki kazançlı büyümenin 2020’nin süresince daraldığını ve küçüldüğünü vurguladı.

Nebati, salgın başlarken Türkiye’nin bu dönemden haddinden fazla ayrımlı tıpkı şekilde çıkacağını söylediklerini hatırlatarak, bu dönemde birilerinin ise Türkiye’nin bozuk olacağı, küçüleceği, insanların işini kaybedeceği, dükkanların kapanacağı üzere yaygaralar yaptıklarını tabir etti.

“Kötümserler” dedikleri bu kişilerin seslerinin dahi çok yüksek çıktığını dile getiren Bitkisel, “Bizler ülkesine, üretime, AK Fırka iktidarına ve Sayın Cumhurbaşkanımıza güvenenler kendisine, ‘Türkiye 2020’birlikte büyüyecek’ diye niteleyerek bunun boşa çıkmayacağını biliyorduk.” dedi.

“Tığ ağızsız çoğunluğun ta kendisi ve temsilcisiyiz”

Bütün dünya küçülürken Türkiye’nin büyüyerek pozitif yerine ayrıştığına dikkati calip Bitkisel, şöyle konuştu:

“Güzeşte sene yüzdelik 11’in üstünde büyüyen tıpkı Türkiye vardı, tekrar bire bir yaygaralar başlamıştı. O yaygaralarda Türkiye’nin tıpkısı cirim baz etkisiyle büyüyeceğini söylüyorlardı. Tığ ‘Hayır koşa haneli tıpkısı büyüme gerçekleşecek.’ dediğimizde birlikte esasen benzeri şeyi yaptılar ve yanıldılar. Şunu iyi bilin, sesini efdal çıkaran tıpkı güruh var. Ayrımsız birlikte işini ağızsız tonsuz fail bu talih, vatanı, devleti, bayrağı amacıyla etkin büyük ayrımsız sessiz çokluk var. Biz sessiz çoğunluğun ta kendisi ve temsilcisiyiz. İşlerini eden, ülkesini seven. Bizler dedik ki ‘2021 yılında bereketli olacak.’ amma değme ant olduğu üzere bilcümle acı örnekler verdiler. Bunu beceremeyince spekülatif, manipülatif hassaten ihanete vasıl söylemlerle bizi 20 Antrakt akşamına getirdiler. 20 Fasıla’ta hatırlayın ülkede dolay görünmezlik, kambur ergin, döviz fiyatları hızlı tıpkısı şekilde yükseliyor. Düzme belgelerle dolar şu büyüklüğünde olacak, devlet beğenilmeyen olacak şeklinde anif ifadelerle Türkiye’yi kilitlemeye gayet ediyorlar amma yanıldıkları ayrımsız husus var. Bu ülkenin iktidarı değme kapalı anda milletin duasını, desteğini alarak nasıl ama mutlak aynı çözüm üretir. 20 Mesafe’ta tığ ayrıntılı eyyam neticesine ürettiğimiz çözümü, Sayın Cumhurbaşkanımızdan duyduğumuzda bilcümle ulus ‘Evet yaparsa DOĞRU Fırka yapar, yaparsa Recep Tayyip Erdoğan yapar, problemleri çözecek içtima adresi birlikte burasıdır.’ dedi.”

“Rekabet edilebilir kur seviyesiyle önümüzü göreceğiz”

O tarihten itibaren Türkiye’de çok cesim adımlar attıklarını dile getiren Nebati, o akşam ilan ettikleri kırat korumalı mevduat hesabıyla Türkiye’deki dövizi kontrol altına aldıklarını hatırlattı.

Zorlukların olduğunu, ancak bunların aşılacağını tamlayan Bitkisel, “Rakiplik edilebilir kur seviyesiyle önümüzü göreceğiz. 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesiyle başlayan ve bugüne büyüklüğünde etkisi anif tıpkısı şekilde bitmeme yazar, yekpare dünyayı adeta tutsak fail bu gelişmelere karşın Türkiye kebir başarılara imza attı.” diye niteleyerek konuştu.

Önlerinde şişkinlik sorunu olduğunu anlatım fail Nebati, “Biz iddia ediyoruz ve diyoruz ki bu enflasyon belasının üstesinden ati olan bile biziz. Tığ faziletkâr enflasyonu bu ülkeden defedecek iradeye sahibiz, el ve yöntemlerimiz belli. Bu kat ve yöntemlerimiz diğerlerinin söylediği üzere ‘Tığ geliriz şeş ayda çözeriz yani dükkanları, fabrikaları kapatırız, faziletkâr faizle insanların işlerini kaybetmesine etken oluruz. Ülkeyi esasen tıpkı dış alım cennetine dönüştürürüz. İhracatı kısarız ve ülkenin tutum yönetimini aslında başkalarının yönettiği tıpkı yere götürürüz.’ şeklindeki iradelerine, ifadelerine alın diyoruz kim ensiz dışındaki emtia, gıdadaki mal fiyatlarının yükselmesinden bilahare attığımız adımlarla, sizlerin duasıyla, gelişim dünyasının tahammülfersa performansıyla aldığımız tedbirlerle bu işin üstesinden geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini vurgulayan Bitkisel, şöyle devam etti:

“Sahiden enflasyonda çoğalma hızı verimliliğin faziletli olması, üretimin artması, gökçe yazın getirdiği imkanlar, dünyadaki seçme çeşit emtianın ılımlaşacak şekilde sakinleşmesi ve aşağıya akıllıca hareket etmesiyle elde ettiğimiz bu imkanlarla tığ önümüzdeki aylarda artım hızı sakıt ayrımsız para şişkinliği, meyan ayından itibaren bazın de etkisiyle burnunu aşağıya indiren bir enflasyonla ülkede, önümüzdeki dönemin böylece yüzdelik 23,9’luk ayrımsız para şişkinliği ve sonrasında üstelik bir tane haneli aynı enflasyona yönelik aldığımız tedbirlerle yürüyeceğiz. Bu tedbirlerimiz, birilerinin söylediği kabil kaba tedbirlerle olamaz. Biz fabrikaların çalışması, esnafın dükkanını açması ve işine gidenlerin işini kaybetme korkusunu yaşamadan hayatını devam ettirmesine kapalı tıpkısı koşulla enflasyonla mücadele ediyoruz.”

(Sürecek)Share: