Hubble Feza Teleskobu büyüleyen görüntüyü paylaştı

Sonuç zamanlarda James Webb Uzay Teleskobu, çektiği görüntülerle bilgi meraklılarının ilgisini ziyadesiyle çekiyor. Fakat ondan önceki görevde olan Hubble Feza Teleskobu ise hız kesmeden görevini sürdürüyor. Hubble Gök Teleskobu, mail zamanda görüntülediği eskimemiş aynı bulutsu ile demet görüyor.

HH 505 ADLI YENİ BİR BULUTSUNUN GÖRÜNTÜSÜNÜ YAKALADI

NASA, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Hubble Gök Teleskobu’nun yakaladığı yıpranmamış ayrımsız görüntüyü paylaştı. Teleskobun, yakaladığı HH 505 adlı bakir keder, Avcı topluluk yıldızının içindeki Herbig-Harbo nesnesini çevreliyor. Renkleriyle insanların ilgisini çekici bu görsel, gök bilimciler tarafından yakalandı. Avcı’daki bu nebülöz, Dünya’ya sunu mail deli dolu kader oluşum bölgelerinden biri olan Cebbar Bulutsusu’nun aynı bölümünü gösteriyor.

Görüntüde, Herbig-Haro nesnesi HH 505’in etrafındaki mülevven alanlar yer alıyor. Bu çeşit yapılar, ata-planet diskleriyle çevrilmiş kullanılmamış doğan yıldızların faaliyetlerini tıpkı ürünüdür. Bazen durumlarda, diskteki maddeyle etkileşimleri iyonize gazdan oluşan jetlerin oluşumuna kere açabiliyor.

Söz konusu HH 505 olduğunda bu emisyonlar, Cebbar Bulutsusu’nun eteklerinde, Dünya’dan tahminî 1.000 kandil yılı uzaklıkta olan talih IX Ori’den geliyor. Antrparantez bulutsunun Dünya’ya yakınlığı, onu şeb gökyüzünün yeryüzü çok izlenen alanlarından biri haline getiriyor.

Herbig-Hero nesneleri, gök bilimsel standartlara göre çok kısa vadeli benzeri fenomen kendisine saha alıyor. Yalnızca beş altı on binlerce yıl süresince, yıldızlararası uzayda tamamen dağılırlar. Tıpkı zamanda HH 505’in görüntüsü, Hubble’a müesses ACS kamerayla çekildi. Fon, Cebbar Bulutsusu’nun sunu uzun mozaiğini oluşturmayı amaçlaya tıpkısı projenin bile parçası adına vadi alıyor.

Hubble Feza Teleskobu bulut görseli, asuman bilimcilerin fazlasıyla işine yarayacak. Bu görüntü gök bilimcilerin, henüz evvel bilinmeyen husus akışlarını ortaya çıkaracak ve yıpranmamış yıldızların oluşumuna eşlik fail süreçleri anlamalarına arkalama edecek.

Share: