İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan yer altı treni yapımı töreninde ciddi aksan: Sultanbeyli genişlik birkaç düşünce aldığımız yerlerden biri

Haziran 2019’dahi yapımı yüzdelik 4 seviyelerinde durmuş haldeyken Eş 2020’birlikte finansman sorunları çözülerek baştan imal aşamasına geçilen Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metrosunda TBM, zaman törenle çalışmaya başladı. Törene, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun beraberinde CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Altay, İBB Genel Yazman Yardımcısı Pelin Otu Alpkökin, Beylikdüzü Belediye Reisi Meram Çalgın, müteahhit firma yetkilileri ve çalışanlar katıldı.

“EN BEŞ ALTI REY ALDIĞIMIZ İLÇEYE HİZMET ETMENİN HEYECANINI HENÜZ FAZILETKÂR YAŞIYORUM”

İBB Başkanı İmamoğlu’nun merasim sırasında yaptığı konuşmadaki rey vurgusu birlikte dikkat çekti. Sultanbeyli’nin arz az oy aldığı yerlerden biri olduğunu tamlayan İmamoğlu, “Genişlik beş alti görüş aldığımız ilçelerden birine hizmet etmenin heyecanını henüz yüksek yaşıyorum. Zira onları kandırma etmenin, ‘elan doğrusunu, daha iyisini biz yaparız’ anlayışını onlara hissettirmenin heyecanını yaşıyorum” dedi.

“KABATAŞ- MECİDİYEKÖY HATTI KISMEN AÇILACAK”

İstanbulluların hanay kalitesini, muvasala konforunu üst kaldırmak için büyük tıpkı atılımla 10 yer altı treni inşaatına ayrımsız anda devam edildiğini belirten İmamoğlu, sene içerisinde Bostancı-Dudullu yer altı treni hattı ve Rumeli Hisarüstü-Mesken füniküler hattının ağız ağıza, Kabataş- Mecidiyeköy hattının ise kısmen açılacağının haberini verdi.

“BİZ YÜZDELIK 4 İLERLEME İLE DEVRALDIK”

İmamoğlu’nun konuşması satır başlarıyla şöyle: Elan geçmiş bu projede, -2017 ihalesidir ve 2015’te projelendirilmiştir- sahada biz yüzdelik 4 ilerlemeyle bu şantiyeyi devraldık. Bunu yeryüzü ongun Sultanbeyli’üstelik yaşayanlar bilir. Yüzdelik 4. Antrparantez bu projenin ‘acaba Sultanbeyli’ye ahit gelir’ diye aynı anlaşılmayan süreci üstelik vardı. Biz, pespaye hem finansman yükünü bu anlamda toparlayarak hem borçlanmayla ait birtakım güçlük üstelik yaşasak bambaşka aynı boyutta borçlanmayla yöneterek kim devamıyla ait bile çok akva hazırlıklarımız var, inşallah tamamına erdirmeyi hızlıca istiyoruz ve İstanbul’un arz doğusunun, Sultanbeyli halkının ayrımsız dakika ilk İstanbul’un her merkezine ulaşabileceği raylı sistemle bağlantısını çıkarmak istiyoruz. En birkaç oy aldığımız ilçelerden birine bakım etmenin heyecanını daha yüksek yaşıyorum. Çünkü onları inandırma etmenin, ‘daha doğrusunu, daha iyisini biz yaparız’ anlayışını onlara hissettirmenin heyecanını yaşıyorum. Bunu bile başaracağız Allah’ın izniyle. Göreceksiniz, Sultanbeyli’birlikte bire bir sonraki seçimde rüzgarımız ayrıksı esecek. Şimdiden hissediyorum. Zira yegâne bir kavramımız var; elan iyisini yapmak, henüz doğrusunu fayrap etmek, henüz hızlısını açmak. Düş ederim kim seçkin sahadaki koşun böyle centilmence, hakeza iyiliğin arandığı bire bir sürecin izlendiği ayrımsız kulvara dönüşür. O zaman bundan Sultanbeyli dahi kazanır, İstanbul da kazanır, ülkemiz dahi kazanır. Bakış açımız bu. Bildirme nazik dileğimiz, dediğim kabil biz, buradan aceleci bire bir şekilde işi bitirerek İstanbul’a bu iyicene hattı hediye etmek.

“2023’TE HAREKETE GEÇİRECEĞİZ”

Deutsche Bank’tan aynı güven almıştık. Elan sonraları belki birlikte tarihinde ilk defa emre muharrer senet ihracı gerçekleştirdik. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iki kez tahakküm koşullarda olmasına rağmen, 2020 tarihli tıpkı finansmanımız oldu ve ‘Bunu hızlandırın, biz bunun kaynağını üstelik buluyoruz’ dediğimiz noktada görüyorum kim hem ustalık arkadaşlarım bütün kabiliyetlerini kullanıyorlar hem yüklenici firmamız bu anlamda yerine gereğini getiriyor. Bu dahi bizi düpedüz ziyadesiyle mutlu ediyor. Bugün bulunduğunuz bu projede, 30 noktada 2 bin 300 can çalışıyor. Hesap Pusulası ediyorum 10 binin üstünde aynı çalışanımız var şu anda yer altı treni hatlarımızda. Bu, çokça çok önemli. Bütün ilerlemeleri Pelin Karı bahsetti. Az önce tabir ettiği gibi, trenlerimizin üstelik gelmesi ve onların bile tedarik yapması, tıpkı zaman önce raylarımızın döşenmesi amacıyla çalışıyoruz. İlk etapta Çekmeköy-Sancaktepe bölümünü 2023’te harekete geçireceğiz. Umut ederim ki 2024’te çekebildiğimiz kadar öne çekerek İstanbul’dahi Sultanbeylileri metromuzla buluşturmak istiyoruz. Şimdiden bu müjdemizi Hem Sultanbeyli yaşayanlarına hem Sultanbeyli’nin yetkililerine, yöneticilerine buradan afişe etmek istiyorum. Bu bize hoşur bol ayrımsız hayat kalitesi sunacak. İstanbul’un her köşesine raylı sistemi eriştirmemiz lazım. Çabuk akıntı etmemiz geçişsiz.

“75 KİLOMETREKİ 50 DAKİKADA MATLUP BİR BAĞLANTI YAPIYORUZ”

İstanbul’un şehircilik noktasında dahi daha çalışkan, elan nitelikli, bulunduğu aksta henüz nitelikli tıpkısı yaşamı elde etmesi üzere çok önemsediğimiz Hızray’ı Sabiha Gökçen’den Beylikdüzü Esenyurt’a büyüklüğünde ayrımsız uçtan aynı uca 75 kilometreyi az daha 50 dakikada algi bire bir bağlantıyı yapıyor olmamız, 12 metro hattımızla yeraltından bu bağlantıyı sağlayarak şarki-batı eksenindeki bu acul ulaşımın yeniden yıldız-cenup eksenindeki başka metrolarımızla buluşması, İstanbul’a kentçilik açısından aynı yarar sağlayacak. Bunun sunma önemlisi, İstanbul’un var olan yapılaşmasına kuzey baskısını azaltacak. Oldukları yerlerde mutlu insanları var edeceğiz. Dolayısıyla şişko taşımadaki raylı herkes kullanımını haddinden fazla erdemli tıpkısı noktaya çekerek İstanbul’daki o üzücü şehirleşme baskılarından uzak tıpkısı dönemi bu şehre hızlıca mutlu etmek istiyoruz. Bunu sebep anlattım? Sabiha Gökçen hattı dediğim bu aceleci ulaşımın da çok yakınında olan Sultanbeyli üzere çokça özel tıpkı önemi olacağı üzere anlatıyorum.”Share: