İçişleri Bakanı Soylu, Van’da Asayiş Toplantısı’na katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı karışma olmak üzere, yeniden Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında yıldırı örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Ev içinde toplam suret 120’nin altındadır.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Vilayet Uca Ciddi Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Van, Hakkari, Şırnak ve Dert Düzenlilik Toplantısı”na katılan Aristokrat, elan ilk Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari ve Balkı’nın, yıldırı örgütünün yüzde 90’ın üzerinde kadrolarının bulunduğu alanlar olduğunu söyledi.

“Güz ve şita operasyonlarında kuşkusuz aynı tutum ortaya koyacağız? Neler gerçekleştireceğiz? Şehirlerde neler yapmamız lazım? Kırsaldaki mantığımız ne olacak? Bunları bütün bu arada müzakere edelim. Bunun değerlendirmesi içindeyiz.” diyen Soylu, şunları dile getirdi:

“Şöyle tıpkı tabloyu söyleyebilirim: Terör örgütü sınırlara sıkıştırılmıştır. Terör örgütü tarihinde böyle tıpkı tabloyla, terörle uğraş tarihimizde hakeza benzeri tabloyla ilk defa karşılaşıyoruz. Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı karışma atılmak için, tekrar Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında terör örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Sıkıntılı süresince toplanmış sayı 120’nin altındadır. Biz bunun amacıyla aynı aradayız. 2022 yılında yapılan çalışmalar sebebiyle parçalanmamış arkadaşlarımızı, asayiş güçlerimizi, valilerimizi, kaymakamlarımızı ve duyu birimlerimizin tamamını tebrik ediyorum.”

“Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir”

Aristokrat, teröristleri atıl ağıl ifade etmek üzere Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Kulaklı Vadisi’nde başlatılan operasyonda eke tıpkı cephaneliğin ele geçirildiğini ifade etti.

Daha ilk Kato Dağı’nda birlikte birçok cephaneliğin ele geçirildiğini anımsatan Aristokrat, şunları söyledi:

“Bu cephanelikler bir nice mağarada ele geçirilen cephaneliklerdir. 76 kalaşnikof, havan, doçka, iki makineli, 88 ahali bombası, 138 bin 300 biksi, kalaşnikof ve doçka mühimmatı, birçok cephane ve patlayıcı madde ile hazır sistem ele geçirildi. Bu, sahada olmanın, istihbaratın, arkadaşlarımızın cesaretinin ve güvenlik güçlerimizin üstün fedakarlığının tıpkısı sonucudur. Terör örgütünün yüz yüze kaldığı durumu izah etmek amacıyla söylüyorum, bunu eksiksiz Türkiye’ye söylüyorum: Yetersiz süresince şu ana büyüklüğünde yakaladığımız en şişman cephaneliklerden biri burası, savruk müteferrik yakalayıp aynı araya getirdiğimiz haddinden fazla, benzeri arada, bu büyüklüğünde cephanenin süresince tıpkı koca tutulmaz mı evet? Bu, yıldırı örgütünün yüz yüze kaldığı tasdik durumunun serencam halidir. Tıpkı iflas durumuyla karşı karşıyalar. Kimesne terör örgütünden imdat ummasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve birlik asayiş güçlerimizin sınır ötesi yaptığı operasyonlarla canlarına okunmaktadır, okunacaktır. Tıpkısı bir tane çareleri var, teyit olmaları lazım. Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir.”

“Eroin rotası değişti”

Bu yıl dağların az daha tamamının fellek fellek arandığını, 725 mağara ve sığınakta hem araç malzemeleri hem da silah ve mühimmatın ele geçirildiğini anlatan Soylu, kandırma çalışmaları kapsamında 83 örgüt mensubunun adalete tasdik edildiğini kaydetti.

Yıldırı örgütünün, tarihinin genişlik düşük katılımıyla yüz yüze kaldığını vurgulayan Soylu, “Aynı, içtimai olarak destek bulamamalarından yağlık birbirlerine düşmüş durumdalar. İki, özellikle örgütten firarlar, kaçaklar zımnında birbirlerine sakıt durumdalar. Üç, henüz dokuzuncu ayın ortasına geldik. Örgütün zat içindeki telsiz haberleşmesi 35’i esbak değil yani örgüt öz zarfında haberleşemiyor. Arz ana problemlerinden biri bile cümle anlamıyla budur. Benzeri yılda 5 bin 558 kişinin katıldığı yıldırı örgütüne yer bağan katılımın olduğu 35 sayısı var. Örgütün yeryüzü şanlı mal kaynaklarından birisi olan uyuşturucudan kaynaklı, narko terör operasyonlarımız bitmeme ediyor.” diyerek konuştu.

Soylu, esbak 11,5 milyon gerçek kendir, 1 milyon 185 bin cins genetiği çeşitli esrar, 2 titrem 57 kilo tütün ele geçirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların bütünü maden geliri olarak terör örgütüne gidecekti. Mecmu olarak 91 milyon soy kendir, 5 milyon kök skunk, 10,5 ton duman ele geçirildi. Bunun 2 ton 57 kilogramı güzeşte ele geçirildi. Eskiden uyuşturucunun yüzdelik 70’i Türkiye’nin batısında, yüzdelik 30’u doğusunda yakalanırdı. Yakalandığı iller de Van, Hakkari ve Dert. Sahaya anca bir bilge olundu kim komşularımızdan ve sınırlarımızdan sinsice giren uyuşturucuyla alakadar yüzde 73’ü bu üç vilayette fakat yüzde 27’si gün batısı ve gayrı vilayetlerde tutulmuş oldu. Bu, ne akıbet getirdi? Bunu tekmil kamuoyumuza, milletimize nakletmek isterim: Uyuşturucunun Afganistan’dan başlayıp İran ve Türkiye üzerinden Balkanlar rotası vardı. Bu rota değişti. Rota aşağıya, Akdeniz hattına kaydı.”

“Çizgi duvarlarının 1055 kilometresi tamamlandı”

Soylu, temel duvarlarının 1055 kilometresinin tamamlandığı bilgisini verdi.

“126 kilometresi devam ediyor, 135 kilometresi şu an ihale aşamasında.” diyen Aristokrat, şöyle konuştu:

“Cenabıhak felek ederse Cumhuriyet’imizin bir numara asrı bitmeden, 29 Ekim 2023 gelmeden alelhusus metal, yıldırı ve kaçakçılık konularında yıllardan beri nakil sağlanan sınırlarımıza yapılan 1316 kilometre düzenlilik duvarlarını tamamlamış olacağız. Şu zaman 1055’i tamam durumda. 988 kilometrelik tavzih sisteminin 948 kilometresini tamamladık. 40 kilometresi bitmeme ediyor. Tıpkı zamanda 341 elektro gözlükçü kulesini tamamladık. Birlik bunları Cumhuriyet’imizin birinci asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden uyanık olacağız. Bu, neyi sağlayacak? Terörist, cephane, kombinasyon kaçakçılık, mızrap aktarımlarını ve yer büyük meselelerden biri olan muhacir kaçakçılığını engelleyecek. Alınan tedbirler sayesinde muhacir kaçakçılarının, gizliden gizliye göçmenlerin bu yolları kullanmasını sabık yıldan bu yıla azalttık.”

Güzeşte yıla bakarak bu sene sınırlarda engelledikleri kaçak göçmenlerin sayısının yüzdelik 35 azaldığına dikkati çeken Soylu, “Bu, şu demektir: Doğudaki göçmen baskısı azaldı. Bu, aldığımız tedbirlerle oldu. 2022 yılında 78 bin 203 sinsice göçmenin sınırlarımızdan içeriye girmesi engellendi yani yüzde 35 azalarak. Sonuç 5 yılda 2 milyon 668 bin habersizce göçmenin hem doğu hem da cenup sınırlarımızdan girmesi engellendi. Geçen sene 122 bin engellenirken bu yıl 78 bin engellenmiş oldu. Çizgi duvarlarıyla, sınırdaki bütünleşmiş güvenlik sistemiyle, parçalanmamış güvenlik birimlerimizin öz alanlarında aldığı ciddi tedbirlerle tarihin bildirme büyük kafile sağanağı azaltıldı.” ifadelerini kullandı.

Van’daki güvenlik olaylarını bile değerlendiren Soylu, “Önceki yılla kıyaslandığında kentte düzenlilik olaylarında yüzde 9’luk bire bir eksilme bahis konusu. Nüfusun artışı göz önünde bulundurulduğunda bunu sağlamanın niteliksiz benzeri hareket olmadığını tefhim etmek gerekir. Dünyalık varlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 3, evden hırsızlıkta yüzdelik 35 oranında azalış söz konusu. Bu, büyük ayrımsız başarı. Arkadaşlarımızı, emniyetimizi ve jandarmamızı tebrik ediyorum.” dedi.

Kulaklı Vadisi Konak Yaylası kırsalında yıldırı örgütünün esas zırh ve mühimmat deposundan görüntülerin izletildiği toplantıya İçişleri Vekil Yardımcıları Mehmet Ersoy ve İsmail Çataklı, Kurnaz Genel Komutanı Orgeneral Arif Yoğun, Van Valisi ve Büyükşehir Uray Komutan Vekili Ozan Balcı, Hakkari Valisi ve Belediye Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Şırnak Valisi Osman Âlim, Veca Valisi Osman Varol, Emniyet Umumi Müdürü Mehmet Denizköpüğü, Van Kurnaz Asayiş Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi, Van İl Cingöz Komutanı Tugay Hüseyin Bekmez, Van Güven Müdürü Atanur Aydınlık, Hakkari İl Açıkgöz Komutanı Tümgeneral Ateşli Yeğin, Hakkari Emniyet Müdürü Namazlar Mete Bulak, Balkı İl Uyanık Komutanı Sancak Hüsamettin Erol, Veca Inanma Müdürü Nihat Özen, Şırnak İl Kurnaz Komutanı Miralay Kasıt Bozkurt, Şırnak Itimat Müdür Vekili İbrahim Çıldır, vali yardımcıları, İçişleri Bakanlığına sınırlanmış hava ve kuruluşların temsilcileri ile kaymakamlar katıldı.Share: