Icra Vekili Âdem, hikâye sayısı küsurat Strep-A ile ait uyardı: Çocuğunuzda bu âraz varsa 112 Acil’i arayın

Esenlik Bakanı Fahrettin Adam, toplumda “beta” olarak aşina “A grubu beta-hemolitik streptokok” ile ilişik kamuoyundaki istifham işaretlerinin giderilmesi için tıpkısı paylaşımda bulundu.

“EYLÜLDEN BERİ FENOMEN BİLDİRİLMEKTEDİR”

Içtimai medyadan yaptığı paylaşımda Icra Vekili Adam, şunları söyledi: Eylülden beri gâh Avrupa ülkelerinde A Grubu Beta-Hemolitik Streptokok vakaları bildirilmektedir. Ülkemizde de beş on vaka bildirilmiştir. A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonlarının çoğu derbent iltihabı yahut ciltte enfeksiyon şeklinde ve kısmen hafif enfeksiyonlardır.

“EN İYİ ÖNLEME YOLU ELLERİN SABUN VE SUYLA YIKANMASIDIR”

Rahatsız kişilerin öksürme ve hapşırmasıyla yayılan damlacıklara doğrudan maruz kalmakla yahut mikrobun yayıldığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan ağız, burun yahut göz temasında da can hastalığı alabilir. Yer iyi önleme yolu, ellerin sık sık sabun ve suyla yıkanmasıdır.

“BU BELİRTİLER VARSA 112’Yİ ARAYIN”

İlaç tedavisine başlandıktan 24 saat sonraları bulaşıcılık imdi söz konusu değildir. Çocuğunuzun vehleten başlayan ateşi ve boğaz ağrısı var ve çığlık düşürücüye rağmen düşmüyor, kötüye gidiyorsa; normalden çok daha az besleniyor veya hazır para almıyorsa, koku almakta zorlanıyor, vücudunda çabucacık yayılan döküntüler varsa hızlı hızlı 112 Acili arayın veya Ivedili Servise başvurun.

ANKARA’DA 3 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN ÖLÜMÜNE SEBEP OLMUŞTU

10 Ocak’ta Ankara’dahi argıt ağrısı ve itici algınlığı şüphesiyle hastaneye kaldırılan 3 yaşındaki A.S., çare verilerek eve gönderilmesinin peşi sıra şeb yine rahatsızlanınca hastaneye kaldırıldı ancak 11 Ev haset mevlit gününde hayatını kaybetti.

Share: