ICRA VEKILI ERSOY SANATÇILARIMIZIN ÖNÜNÜ AÇARAK TÜRKİYE’Yİ SANATTA İLERİ TAŞIMALARINA KATKI VERECEĞİZ

EKIN ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında açılan sergileri gezdi. Ersoy, Türkiye ve Anadolu bir nice medeniyetin kesiştiği benzeri mozaikten oluşuyor, bu sebeple bizim sanatımız ayrıksı bölgesel sanatlardan daha zengin. Sanatçılarımıza elan aşkın bindi vererek, onların önünü açarak Türkiye’yi sanatta istikbal taşımalarına yardım vereceğiz dedi.

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Hars Yolu Festivali kapsamında İstiklal Caddesi’nde bulunan Grand Pera Cercle D’orient’te açılan sergileri gezdi. Peşi Sıra izah fail Nuri Ersoy, Kültür Yolu Festivalleri’nin ‘Başkent’ ismi altında Ankara’da, İstanbul ile bir anda gerçekleştiğinden bahsederek Ilkin bakanlığımızın bati çabaları ve organizasyonlarıyla gerçekleşen festivallerdeki asıl hedefimiz oluşturduğumuz rotalar üstüne özel kültür kurumlarının üstelik adım adım taşınması, organizasyonların bakanlığımız desteğiyle onlar aracılığıyla birlikte devralınmaya başlanmasıdır. Burada de evire çevire gelişmeler oluyor, özellikle sivil toplum kuruluşlarımız görünmek amacıyla ADIM üzere sanata bindi veren kurumlar sayesinde, bakanlığımız bu forma organizasyonlardaki sponsor rolünü arttıracak. Bu şekilde Firez Yolu Festivalleri’nin 81 ile yayılmasını hedefleyeceğiz. Zinde sanatçımız Büşra Cebeci’ye da teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah, bu model çağcıl görüşme etkinlikleri ülkemizde daha üstelik acul tıpkısı şekilde yaygınlaşır. Türkiye ve Anadolu bir nice medeniyetin kesiştiği tıpkısı mozaikten oluşuyor. Bu sebeple bizim sanatımız sair bölgesel sanatlardan elan varlıklı. Sanatçılarımıza daha aşkın bindi vererek, onların önünü açarak Türkiye’yi sanatta müstakbel taşımalarına ulama vereceğiz dedi.

Bakanın konuşmasından bilahare Karı ve Demokratlık Derneği (GIRIŞIM)’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Gölge’ sergisinin sahibi Alem Büşra Cebeci, ETAP’in ifham etmek istediği bazen sözleri sanat marifetiyle söyleyebileceğim amacıyla mutlulukla mevrut teklifi akseptans ettim. ‘Gölge’, insanın içindeki gölge kimliklerin yansıyışının bire bir temsili. Varoluşta müsavat, sorumlulukta doğruluk kavramlarının üstüne düşmüş gölgeleri aralayarak görelim istedim. Beniz üstünde göz fiyat anlatım ediliyor. İnsan yüzü üzerinden inceleme yapıp, eşitliğin özdeşlik olmadığını, adaletin adalet sahibi olana hakkı unutmak olduğu üzerine imgesel aynı emek yaptık dedi.

Bakan Ersoy, ‘Gölge’ sergisiyle alay malay aktiflik alanındaki farklı sanatçıların dahi muhtelif kategorilerdeki çağcıl konferans çalışmalarını inceledi, sanatçılar ve temsilcileriyle dostça etti. Sergide bireşimli zeka ile oluşturulmuş ‘Azeri Halısı’ de tanıtıldı. Ziyaretlerinden bilahare Nazır Mehmet Nuri Ersoy alandan ayrıldı. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali değişik etkinlikler, sergiler, gösterimler, konserler ve temaşa oyunlarıyla 23 Ekim’e büyüklüğünde bitmeme edecek.Share: