Icra Vekili Gurur: “Ev arsalarının yüzdelik 40’ını şehir merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik”

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Çekicilik, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında basamak arsalarının yüzdelik 40’ını site merkezlerinde, yüzde 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirlediklerini bildirdi.

Kurum, toplumsal iletişim araçları hesabından, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon ev arsası ve 10 bin gelişim yeri için müracaat detaylarını anlattığı videoteyp akıl paylaştı.

Icra Vekili Hava, 85 milyon vatandaş amacıyla Cumhuriyet tarihinin en iri sosyal hane projesini başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet tarafından nazik tıpkısı teveccüh ve ilgiye mazhar olan 250 bin içtimai basamak kampanyasının peşi sıra, Reisicumhur Erdoğan’ın yer kampanyasıyla ait müjdeyi bakanlar kurulu toplantısından sonra milletin evinden paylaştığını aktaran Gelgel, “Şu asıl dek e-cesamet üzerinden 7,2 milyon vatandaşımız içtimai konuta başvurdu. Gerekli evrakı bildirme fail 4,5 milyon vatandaşımızın bile başvuru süreçlerini tamamladık. Hane gayeli arsalarımıza üstelik üzerinden elan 24 saat bile geçmemesine rağmen milletimiz haddinden fazla balaban tıpkısı hazzetme gösteriyor. Milletimiz göz başvurularında olduğu kabilinden yer başvurularında bile bu projeyi sahiplendiğini, benimsediğini, devletine ve Sayın Cumhurbaşkanımıza olan güvenini benzeri misil henüz gösterdi.” değerlendirmesini yaptı.

Kurum, 1 milyon basamak amaçlı arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzde 40’ını şehir merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız mecmu 1 milyon bölük gayeli arsamızın ara sıra illerdeki dağılımını bile katılmak isterim. 50 bin İstanbul’üstelik, 100 bin Ankara’birlikte, 25 bin İzmir’birlikte, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’da, 25 bin Kayseri’dahi, 30 bin Diyarbakır’da, 28 bin Eskişehir’bile, 26 bin 700 Van’üstelik, 23 bin Antalya’üstelik kalkışmak amacıyla 81 ilimizde 1 milyon hane gayeli arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

“Yeryüzü geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz”

Vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz benzeri şekilde, sabit ve uygun ifa koşullarıyla altyapısı evet, mamure planı mücehhez arsalarda nesir edebileceklerini vurgulayan Gelgel, zaruri ustalık ve türel destekleri, Nezaret ve Şişko Basamak İdaresi Başkanlığının (TOKİ) istisnasız her vatandaşa sunacağını kaydetti.

Gurur, “Vatandaşımız hem konuta hem birlikte basamak gayeli arsaya referans yapabilir. Temas ikisinin bile kurasına katılabilir. Şayet ikisi birdenbire çıkarsa birini tercih ederek karı sahibi türlü.” bilgisini verdi.

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını ifade fail Nazır Meram Kurum, şöyle bitmeme etti:

“İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan müstakil parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta omuz omuza parseller bulunuyor. Gene müşterek parsellerde türe sahiplerinin ekseriyet sağlamaları yerinde TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda birlikte her türlü proje desteğini verecek. Bu parsellerde mensur edilecek binalar dayanç artı 4-5 gâvur geçmeyecek.

Bağımsız Milletvekili parsellerde ise doğruluk sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini inşa edebilecekler. İnşallah arz geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Açıklık kocaoğlan bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde doğruluk sahipleri mahsus olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah tasdik edeceğiz. Hür parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan sabit ödemelerle, 10 sene vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Yan Yana parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle gene 10 yıl vadeyle faizsiz ve çakılı ödemelerle yapılabilecek.”

“25 Ekim’üstelik 17 ilde 5 bin konutun temellerini atacağız”

Sosyal konutların temellerinin 25 Ekim’dahi atılacağını hatırlatan Nazır Alım, sosyal konutların önceki temellerini Ankara’dahi, Cumhuriyetin başkentinde atacaklarını belirtti.

Alım, “Bu anlamda 25 Ekim’bile, Ankara, Afyon, Amasya, Kültürlü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak için 17 ilde 5 bin konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle gelişigüzel atacağız.” ifadelerini kullandı.

50 bin hisse senedi yeri için ise önce etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin bakir iş yerinin hizmete sunulacağını aktaran Çalım, “Bu gelişim yerlerimizi da 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 kamer vadeyle sanayicimize, canlı girişimcilerimize sunacağız. İnşallah uran hisse senedi yerlerimizin birlikte temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu gelişim yerlerimiz ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce yıpranmamış ek istihdam sağlayacak.” ifadesini kullandı.

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Çekicilik, 2003 esasen itibaren üretilen sosyal hane sayısının 2 milyona, diğer projelerle alay malay büyüklük namına üretilen konutlarda oturan vatandaş sayısının birlikte 10 milyonun üzerine çıkarılacağını vurguladı.

Çalım, “Yatırım miktarı 900 milyar teklik olan toplumsal göz hamlemizin, başka sektörlerimizi bile tetikleyerek 2 trilyon liradan çok konuşu hareketliliğe miftah olacağına istekle inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Içtimai Konut Hamlemizin’ her bir türe sahibi vatandaşımız amacıyla, ülkemiz ve milletimiz üzere kandırıcı, hayır olmasını diliyorum.” ifadelerine meydan verdi.

Share: