Icra Vekili Izdıraplı: 26 milyon kerte müzakere edilecek

AİLE ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Kükremek Üzüntülü, ‘Ulusal Aşama Ziyaretleri’ projesi kapsamında, 15 bin personel ile 26 milyon hanenin bir tane yegâne ülfet edeceğini, engelli, buğulanmış, sökel kadar yardıma ihtiyaç duyan birinin tayin edilmesi yerinde hem kendilerinin birlikte hem üstelik ilgilendiren kurumların kişinin gerekseme duyduğu hizmeti sunacağını söyledi.

Aynı dizi müzakere ve temaslarda gezmek için Kahramanmaraş’a gelen Familya ve Sosyal Politikalar Bakanı Kükremek Kederli, Andırın ilçesinde düzenlenen ‘Ailemizin Çınarları-Yayla Sonu Şenlikleri’ne’ katıldı.

Etkinliğe Bakan Izdıraplı’ın beraberinde Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Şehremini Hayrettin Güngör, milletvekilleri, gurur müdürleri ile vatandaşlar katıldı.Etkinlikte konuşan Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Yanık, hayata geçirileceği açıklanan ‘Ulusal Basamak Ziyaretleri’ projesinin detaylarını paylaştı. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 2002’bile iktidara geldiklerine ‘Hükümdar değil, hizmetkar azamet olacağız’ dediğini ve bu kapsamda 20 yıldır devletin hizmeti vatandaşın ayağına götürdüğünü söyleyen Üzüntülü, “Önümüzdeki günlerde ‘Ulusal Basamak Ziyaretleri’ programıyla 10 bine mümasil Sosyal Teavün ve Dayanışma Vakfı personelimiz, 5 bin da ASDEP personelimiz ile bütün sahaya dağılacağız. 26 milyon hanenin tamamına gireceğiz ve gelişigüzel birinde bu tetkikleri yeniden yapacağız. Sonunda ihtiyacı olan vatandaşımızın ayağına revan bire bir sosyal kerem gereğini hesabına getireceğiz. Benzeri ayrıksı hizmet modelimiz, kısaca SHM dediğimiz Toplumsal Hizmet Merkezlerimizdir. Biri Andırın’üstelik oluşmak amacıyla Kahramanmaraş’ta toplam 9 içtimai bakım merkezimiz var. Bu merkezlerimiz bala, dinç, kadın, erkek, özürlü, buğulanmış, şehit yakını ve gazilere yani toplumumuzun temas kesimine bakım veriyor. Yapılan başvuruları değerlendirip araştırmalar sonucunda uygun hizmet modellerinden vatandaşlarımızın yararlanması üzere çalışıyorlar. ASDEP, yani Aile Sosyal Bindi Programı personelimiz birkaç evvel millî kerte ziyaretlerinde ifade ettiğim şekliyle gerçekleştirecekler. 2013’ten bu yana elhak ASDEP personelimiz marifetiyle bu hizmetimizi gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalar kapsamında 2017 yılından 2022’nin haziran ayına büyüklüğünde Kahramanmaraş’ta 59 iz elemanımız ile 150 bin 332 derece ziyareti sayısına ulaştık. Andırın’bile bu şekilde ulaştığımız merhale ziyareti sayısı ise 8 bin 285. Bu sayıyı inşallah daha üstelik artıracağız” dedi.’KADINA YÖNELİK ŞİDDET KIRMIZI ÇİZGİMİZ’Engelli ve yaşlıların aileleri yanında bakımlarını hatırlamak amacıyla onlara vekil vatandaşlara müteveccih evde bakım yardımı sunduklarını kaydeden Icra Vekili Bahir Izdıraplı, bakımı üstlenen sülale üyesi, akraba yahut vasiye olanlara maddesel destek verdiklerini rapor etti. Kahramanmaraş’ta bu yardımdan 9 bin 714 vatandaşın yararlandığını ve 2006 yılından bu yana uygulanan bu dublör ile Kahramanmaraş’a 1.4 bilyon TL hizmet desteği sağladıklarının altını çizdi. Vekil Yanık, DÜRÜST Fırka hükümetinin herhangi bir vatandaşın yanı sıra olduğunu rapor ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakımı üstlenen familya üyesi, akraba yahut vasiye maddi bindi veriyoruz. Kahramanmaraş’ta bu yardımımızdan 9 bin 714 vatandaşımız yararlanmış. 2006’dan beri uyguladığımız bu modelimiz kapsamında Kahramanmaraş’a 1.4 milyar TL hizmet desteği sağladık. Fakat seçme durumda evde bakım cins olamayabiliyor. Buna üstelik hazırlıklıyız. Çekicilik bakımına gerekseme duyan özürlü ve yaşlılarımız için ihtisaslaşmış kuruluşlarımızda bakımlarını sağlıyoruz. Bakanlığımıza ilişkin 3 huzurevinde 190 büyüğümüze bakım veriyoruz. Benzeri şekilde 63 kapasiteli degaje bakım merkezimizde bakıma ihtiyaç duyan sakat vatandaşlarımıza destek oluyoruz. Nezaret olarak tavizsiz ve nazik tıpkı dikkatle çalıştığımız alanlardan birisi kuşkusuz kadınlara yönelik faaliyetlerimiz. Herhangi Bir şeyden önce kadına yönelik sürat bizim al çizgimiz. Bizim al çizgimiz olduğu büyüklüğünde kültürümüzden aldığımız değerler, ayar yargılarımız birlikte Allahu Teala’nın eşrefi mahlukat saydığı insana saygıyı kıyamet, insanın izzeti nefsini afet tip dokunaklı muameleyi tahkir fail, reddeden ayrımsız güvence sahibiz. Zımnında bizim kırmızı çizgimiz olması tıpkı zamanda bizim maneviyatımızın, bizim inancımızın, ayar yargımızın aynı gereğidir. Icap engelleyici tedbirler kabul etme ve buna müteveccih çalışmalar yürütme noktasında, gerekse mağdurların yanında olma ve maniple çalışmalar yapma noktasında birçok başlıkta farklı hizmet modellerimiz var. Özetle ŞÖNİM dediğimiz Takat Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüklerimiz bu konuda kritik tıpkı öneme sahip. Bu merkezlerimizde çaba mağdurlarına psikososyal bindi hizmetinin beraberinde hukuki destek da sağlıyoruz.”

– Kahramanmaraş

Share: