Icra Vekili Karaismailoğlu, İstanbul Bakir Çağ Üniversitesi’nin akademik yılı açılışında konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Önümüzdeki yıllarda (Güç Melik Akıllıca Köprüsü) üzerinden geçecek çıpa yolunu yer kısa zamanda tahsis etmek için olağanüstü mesai gösteriyoruz.” dedi.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi 2022-2023 akademik yılı açım törenine katılan Karaismailoğlu, üniversitenin yıpranmamış dönemdeki önceki dersini “Geri Hizmet, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Muvasala Vizyonu” başlıklı sunumuyla verdi.

Küresel anlamda gidiş geliş ve ulaşım hareketliliği, şehirleşme ve beyinli muvasala sistemlerine değinen Karaismailoğlu, bu kapsamda İstanbul’de hayata geçirdikleri projeleri anlattı.

Esbak Pendik- Sabiha Gökçen Hava Meydanı metro hattının açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Karaismailoğlu, “Önümüzdeki aylarda seçme kamer İstanbul’üstelik tıpkısı yer altı treni yatırımı yaparak İstanbulluların hayatını kolaylaştırmaya ve İstanbulluların dirim standardını artırmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

Karaismailoğlu, gelecekte ulaşımı yönlendirecek 4 temel trend bulunduğunu, bu trendlerin “elektrikli vesait, paylaşımlı seyahat, otonom vesait ve angajmanlı vesait” olduğunu, bu alanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Elektrikli kurgu sayısının 2025’te 85 milyona, 2040’ta 540 milyon adede çıkacağının öngörüldüğünü nâkil Karaismailoğlu, “Özellikle 15 dakikalık erişim mesafesinde volta, derrace ve scooter çalmak haddinden fazla balaban. artık bunları alışılmamış şekilde heveslendirme etmeye devam edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Itidalli Aralık 100 yılın koridoru olacak”

Adil Karaismailoğlu, Türkiye’den sadece 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye ve 1,6 milyar insana ulaşıldığını belirterek, bu potansiyeli almak için tamam planlamalarını yaptıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, 2020’de 12 bilyon ton olan acun tecim hacminin 2030’birlikte 25 milyar tona, 2050’bile 95 milyar tona, 2100’birlikte dahi 150 milyar tona ulaşmasının beklendiğini rapor ederek, bu yüklerin taşındığı koridorlara değindi.

Dünyanın yeryüzü şanlı ticaret koridorlarından olan Ilımlı Mesafe’a meni fail Karaismailoğlu, ” Pekin’den Londra’ya kadar kıvrak benzeri ticaret koridoru oluşturduk. Burası dünyaya gestalt verecek, önümüzdeki 100 yılın koridoru olacak. Zira Türkiye buranın merkezinde. Hem yolculuk süresi hem dahi Rusya- Ukrayna savaşı sonrası Mutedil Koridor önemini henüz dahi artıracaktır. Biz 100 yılı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Aceleci trenle angajmanlı toprak sayısını 54’e çıkaracağız”

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’bile hayata geçirdikleri dev projeler ortada meydan düz İstanbul Hava Meydanı’nın gelecek 100 yılda hem Türkiye’nin hem da dünyanın ihtiyacını karşılayacağını, burasının azamet aklıyla planlandığını söyledi.

Bundan sonraki süreçte demir yolu yatırımına daha çok vakar vereceklerini kaydeden Karaismailoğlu, bu alandaki hedeflerini paylaşırken, 8 ilde olan çabuk şimendifer bağlantılı kent sayısını 54’e çıkaracaklarını bildirdi..

Türkiye üzere dijitalleşmeyi “olmazsa olamaz” olarak nitelendirerek, müstevli sürecinde uzaya 2 peyk fırlatan enden ülkeler beyninde meydan aldıklarını tamlayan Karaismailoğlu, bu uyduların ustalık özelliklerinden bahsetti.

Yakın zamanda Türksat 6A’yı uzaya fırlatacaklarını bildiren Karaismailoğlu, “Türksat 6A’yı tamamen Türk mühendislerinin ürettiği bir peyk yerine uzaya fırlatacağız. Özlük uydusuyla uzayda künde edilen 10 mutluluk beyninde kayran alacağız.” dedi.

“2023’te 5G’nin bilcümle Türkiye’ye yayılması amacıyla kocaman aynı planımız var”

Türkiye’nin 5G çalışmalarına değinen Karaismailoğlu, 5G’nin lansmanını İstanbul’birlikte yaptıklarını hatırlatarak, “Bu tür bölgelerde 5G’yi artırmaya bitmeme edeceğiz. 2023 yılında 5G’nin tekmil Türkiye’ye yayılması üzere oylumlu tıpkı planımız var.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, 2003-2021 yılları arasında iblağ ve haberleşme altyapısına 183,6 milyar dolar envestisman yaptıklarını belirterek, “Bunun kestirmece yüzdelik 65’ini yağız yolu yatırımlarına harcadık. Bundan sonraki süreçte çipo için ağırbaşlılık vereceğiz. Çıpa yolunun envestisman ağırlığı yüzdelik 50’lere çıktı” diye konuştu.

Bugüne kadarki projelerin yüzdelik 20’sini yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirdiklerini nâkil Karaismailoğlu, bu sayede Anadolu’ya daha çok envestisman yapılabildiğini söyledi.

Karaismailoğlu, Zor Hükümdar Düz Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, İstanbul Hava Meydanı, 1915 Çanakkale Köprüsü, Şimal Marmara Otoyolu gibi yatırımlara değinerek, “Zor Hükümdar Dürüst Köprüsü ortasından demir yolu geçecek. Önümüzdeki yıllarda üzerinden geçecek çipo yolunu da sunu bodur zamanda tahsis etmek amacıyla alışılmamış say gösteriyoruz.” diyerek konuştu.

Yıpranmamış yatırımların açılışları devam edecek

Adil Karaismailoğlu, aynı bölgeye yapılan ulaştırma yatırımlarının üretime ve milli gelire sağladığı etkiye işaret ederek, zaman kadarki yatırımlar yardımıyla 19,4 milyar dolarlık zaman, 1,7 milyar dolarlık mahrukat tasarrufu, 9 milyon dolarlık kağıt, 36,7 milyon dolarlık karbon çıkarma tasarrufu sağlandığını bildirdi.

Bundan sonraki süreçte 2053’e büyüklüğünde yatırımları planladıklarını tabir fail Karaismailoğlu, “2053’e kadar 190 milyar dolarlık ulaştırma projesini planladık ve çalışmaya dahi başladık. artık bunlar artarak devam edecektir. Bütünü şişman, hararetli Türkiye amacıyla. Dünyanın kaslı yeryüzü nazik 10 ekonomisi arasına girecek Türkiye’nin altyapısını oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, bundan ahir süreçte demir yolu ve tanıtma ağırlıklı envestisman sürecine girdiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cemaziyelevvel haddinden fazla oylumlu aynı yer altı treni yatırımı yapmıştık. İstanbul gibi büyük metropollerde yerel yönetimlerin birinci görevi; birinci sınıf, sakıncasız ve soylu erki bir dolgun muvasala sistemi dayamak ve işletmektir. Bütün belediyelerin ve domestik yönetimin gözü burada olmalı. Ama maalesef buradaki eksikliği durdurmak amacıyla biz Vekillik olarak da haddinden fazla majör amal yapıyoruz. Mazi Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ve oradaki mahalleleri bağlayacak 7,4 kilometrelik aynı yer altı treni hattını açmıştık. Önümüzdeki ay başka bir metro hattını açacağız. İstanbul Havalimanı’nı bağlayacağız. Ondan sonra dahi yine Başakşehir Kayaşehir’deki Çam ve Sakura Site Hastanesi’ni…. Bu şekilde devam edecek.”

Karaismailoğlu, Anadolu’da üstelik çok adamakıllı işler yaptıklarını rapor ederek, 11 Ekim’da Çanakkale’birlikte Ayvacık Tüneli’ni, “Asos” ve Troya” tünellerini, sonrasında 26 kilometrelik Diyarbakır yer yolunu, peşinden Gaziantep’te 22 kilometrelik Gaziray’ı, devamında Malatya Hekimhan tünellerinin açılışını yapacaklarını bildirdi.

Nazır Karaismailoğlu’na fahri doktora

Konuşmasının ardından Icra Vekili Karaismailoğlu’na İstanbul Yeni Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu eliyle gönüllü doktora salıverme edildi.

Hacısalihoğlu, “Türkiye’nin mühendislik altyapısı ve muvasala vizyonunun gelişiminde yaptığı nazik katkılar ve üstlendiği avangart tekellüf dolayısıyla Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’na üniversitemiz senatosunun 23 Ilkgüz kararıyla mühendislik alanında gönüllü doktora unvanı verilmesine düşünce birliğiyle değişmeyen verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Share: