ICRA VEKILI KİRİŞCİ: UKRAYNA TARIM BAKANI, BAYRAKTAR SAYESİNDE SIĞINAĞA GEÇTİ

TARIM ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Türk İHA ve SİHA’ların dünyanın gözdesi olduğunu belirterek, “Mevkidaşım olan Ukrayna’nın Tarım Bakanını, 24 Mart sanırım, tıpkı telefon görüşmesinde ‘Şu anda neredesin” dedim, ‘Sığınakta kendimi gizlemeye çalışıyorum’ dedi. ‘Olur oraya elbette geçtin, sığınağa” diye sorduğumda ‘İHA’lar ve SİHA’lar, Bayraktar sebebiyle geçtim’ dedi. Elhamdülillah daha çok Ukrayna’dahi Bayraktar konuşuluyor” ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, DOĞRU Fırka Kahramanmaraş İl Teşkilatı’nın düzenlediği ‘2023’e makul kent buluşmaları’ programına katıldı. Milletvekili ve belediye başkanlarının bile katıldığı toplantıda mütekellim Vekil Kirişçi, SELIM Parti iktidara geldikten sonradan millete verdiği sözleri yerine getirdiğini ve getirmeye de bitmeme ettiğini söyledi. 2002’birlikte Türkiye’nin 36 milyar dolar ihracatı olduğunu ve bunun 3,7 milyar dolarını zirai ürünlerin oluşturduğunu kaydeden Kirişci, “Türkiye İhracatçılar Meclisi açıklamalarda bulundu, 8 mahiye ihracat rakamı bütün zamanların rekoru. 21,5 milyar dolarlık 8 ayda ihracatımız var. 8 ayda 21,5 bilyon dolar ise sene sonu de 30 bilyon doların üzerine temas halükarda çıkacak. 2002’bile tamlık Türkiye’nin ihracatı 36 milyar dolardı, deminden tığ hoppadak ekincilik ürünleri ihracatını Tanrı’ın izniyle 30 bilyon doların üzerinde gerçekleştireceğiz. Tanrı mülk verirse 2023 yılında de bunun 36 bilyon doların de çokça çokça üzerinde görmüş olacağız. Küresel dünyada siz ihraç ediyorsanız elbette ithalatınız da olacak. Tarım, kesin ihracatçı aynı kısım. İhracatın, ithalatı gelecek oranı yüzde 128. Bu, yüzde 44’lere büyüklüğünde daha çok. Dahi biz, ihracatta üstelik frene bastık. Bozukluk? Zira bu savaşla bu arada tıpkı gıda milliyetçiliği kavramı imdi. Yani şanlı Çin, ‘Ben bu nüfu akarsu zahir doyuracağım” diye panikledi. Çin özellikle tutmak üzere güçlü haddinden fazla büyüklük Rusya- Ukrayna savaşı ile gelişigüzel bu gıda krizi adeta manşete taşındı. Amma hamdolsun o dolaşma de üreticilerimiz üretti, zaman bile üretmeye devam ediyor” diye konuştu.

‘TOHUMDA YERLİLİK ORANI YÜZDE 94’LERE ÇIKTI’

Türkiye’nin 8,5 milyon hektar sulanabilir arazisi olduğunu ve barajlarda, göletlerde mecmu 112 bilyon metreküp akarsu bulunduğunu belirten Bakan Kirişci, “İhtiyacımız olan tohumun, fidenin, fidanın içerden karşılanma oranı, domestik kendisine gelecek oranı yüzdelik 31. Peki bugün nerelere geldi, yüzdelik 94’lere geldi. Yüzde 6’lık tıpkı açığımız var. Burada evcil olduğu kabil benzeri birlikte millileştirme çalışmamız var. İkisini bir arada yaptığımızda beribenzer bu ülkeyi uygun yaraşır tıpkısı davranışı sergilemiş olacağız. Bu hangi ile oldu, kendiliğinden mi oldu? Müfit. Eskiden bu çeşitleri geliştiren insanlar telif hakları alamadığı amacıyla bilcümle himmet, karşı teri heba ediliyordu, birisi geliyor kopyalıyordu. Şimdi bu uzlaştırma yardımıyla hem üreten hem dahi çocukları, torunları bu çocuk kullanıldığı sürece bunu belirli oranlarda almaya bitmeme ediyor olacak. Bu de mevzuat sayesinde oldu” dedi.

‘TÜRKİYE’DE BAYRAKTAR KONUŞULUYOR’

DOĞRU Parti iktidara geldikten sonra defans sanayisinde vahim atılımlar olduğunu anlatım eden Nazır Vahit Kirişci, demin çıktı dünyanın Türk cidal uçağının pistten hangi antlaşma havalanacağını beklediğini söyledi. Türkiye’nin İHA ve SİHA üreten sınırlanmış ülkeler arasında olduğunu rapor eden Vekil Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Bire Bir devlet paramızla bu İHA’ları adeta koklattı, kavrayışsız çekti, koklattı, idraksiz çekti. Amma gördük kim bunu bizim, kendimizin üretmesinden henüz güzelce, daha yerinde benzeri şey olamazdı. Selçuk Bayraktar, Haluk Bayraktar. Tanrı onları yetiştiren Özdemir Bayraktar’dan ve hep ailesinden razı olsun ve Özdemir Bayraktar’a de bu vesileyle rabbimden yağmur yalvarma ediyorum. Böyle evlatlar bugün İHA’ları ve SİHA’ları üretti. Mevkidaşım olan Ukrayna’nın Ekincilik Bakanını, 24 Mat sanırım, benzeri telefon görüşmesinde ‘Şu anda neredesin” dedim, ‘Sığınakta kendimi gizlemeye çalışıyorum’ dedi. ‘Tamam oraya pekâlâ geçtin, sığınağa” ‘İHA’lar ve SİHA’lar, Bayraktar yardımıyla geçtim’ dedi. Elhamdülillah bundan sonra Türkiye’bile Bayraktar konuşuluyor. İHA’lar, SİHA’lar, ANKA’lar, Gökbey’ler konuşuluyor.”

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, konuşmasının arkası sıra satırla dondurma kesip davetlilere ikram etti.Share: