Icra Vekili Varank, Aksaray’da TEKNOFEST 2022 Roket Yarışları’nda konuştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST Karadeniz organizasyonuna 5 binden aşkın topluluk ile 600 bine andıran yarışmacının referans yaptığını söyledi.

Nazır Varank, Sodyum Klorür Gölü’nün Aksaray bölgesinde planlı TEKNOFEST 2022 Roket Yarışları’nda, takımları müzakere etti, lise ve darülfünun öğrencileriyle dostça etti.

Varank, roket atışlarının ardından yaptığı açıklamada, TEKONEFST’te yarışmalarla gençleri geleceğin teknolojilerine hazırladıklarını söyledi.

“Uygulayım Bilimi yarışmalarıyla benzeri çalkantı oluşturmaya çalışıyoruz”

Gençlerin çok değişik kategorilerde geleceğin teknolojilerinde özlük takımlarını kurarak yarıştığını anımsatan Varank, “TEKNOFEST’e başladığımızda 14 ayrımlı kategoride yarışmalar düzenliyorduk. Bu sene TEKNOFEST Karadeniz’e 5 binden aşkın takım, 600 bine mail yarışçı başvurdu. Şu anda Türkiye’nin rastgele tarafında bu yarışmalar yapılıyor. Bundan önce Kalabalık, Giresun ve Trabzon’daydık. Zaman Aksaray’dayız. Türkiye’nin rastgele tarafında teknoloji yarışmalarıyla bir heyecan oluşturmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

“20 yıldır Türkiye’ye aynı teknolojide çağ atlatmaya çalışıyoruz”

Varank, Aksaray’daki etkinlikte lise ve üniversite öğrencilerinin geliştirdiği roketlerin yarıştığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin uygulayım bilimi ve bilimde geldiği noktadan memnunuz. Oluşturduğumuz heyecandan memnunuz. Bugün Anadolu’nun yeryüzü ücra köşesindeki liselerimizde öğrencilerimiz, ‘bu arada lacerem mücahede yapabiliriz, mızıka çalışmasıyla tıpkı roket geliştirebiliriz’ diye niteleyerek takımlarını kurup, roketlerini tasarlayıp, üretip burada ROKETSAN’ın destekleriyle bu yarışmayı yapıyorlar. Az Buçuk önce öğrencilerimizin heyecanlarına eşlik ettik, 5-10 bin fite roketlerini elbette ulaştırdıklarını gördük. İnşallah biz TEKNOFEST’e bu heyecanı ve coşkuyu yaşatmaya devam edeceğiz. Genişlik muhteşem yatırımın insana yapılan envestisman olduğunun bilincinde olan tıpkı nüfuz olarak 20 yıldır Türkiye’ye teknolojide yüzyıl atlatmaya çalışıyoruz. Bu yarışmalarda elde ettiğimiz başarılar bizi çok mutlu ediyor. Henüz önce bu yarışmalara munzam gençlerimiz şu anda ROKETSAN’da Türkiye’nin savunma sanayisinde bildirme koskocaman projelerde çalışıyorlar.”

“Türkiye’yi TEKNOFEST Karadeniz üzere 30 Ağustos’ta Samsun’a bekliyoruz”

TEKNOFEST ateşinin bu ülkede hiçbir devir dinmeyeceğine belen fail Varan, şunları kaydetti:

“TEKNOFEST Karadeniz, Türkiye’nin ayrımlı şehirlerindeki yarışmalarla devam ediyor. Finali, 30 Ağustos’ta Samsun’da gerçekleştireceğiz. 30 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında Türkiye’bile hem makro havacılık ve teknoloji şovlarıyla heyecanı yeniden ateşlemiş olacak hem üstelik eksiksiz bu yarışmalara katılan genç kardeşlerimizin ödüllerini Samsun’da takdim edeceğiz. Eksiksiz Türkiye’yi TEKNOFEST Karadeniz için 30 Ağustos’ta Samsun’a bekliyoruz. ‘Ailelerimiz, çocuklarıyla, evlatlarıyla bu arada bu coşkuya kuma olsunlar’ diyoruz. Burada roket yarışmalarına katıldık, 5 senedir bu yarışmalar devam ediyor. Burada yakaladığımız ivmeyi, gelişmeyi yok etmek bizi amiyane mutlu ediyor.”

Icra Vekili Varank’a Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, ROKETSAN Genel Müdürü Meram İkinci, T3 Vakfı Müdürü Ömer Kökçam ve Aksaray Belediye Reisi Cihan Dinçer eşlik etti.

Share: