ICRA VEKILI VARANK: “TOGG’LA YAPTIĞIMIZI MOTOSİKLET ENDÜSTRİSİNDE DA YAPABİLİRİZ”

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, otomotiv endüstrisinde TOGG’la makul zamanda akla yatkın teknolojiye yatırım yapıldığını belirterek, motosiklet endüstrisinde bile ayrımsız şekilde hareket edilebileceğini tabir etti. Varank “Büyüyen bire bir elektrikli mobilite sektörü var. Otomobillerde olduğu kabilinden, motosiklet üstünde bile koskocaman yansımaları oldu, olmaya devam edecek. Belki geleneksel motosikletlerin üretiminde dünyadan tıpkı parça geride eksik olabiliriz ancak, elektrikli motosikletler hususunda önümüzde kilitsiz küreksiz olan fırsat penceresini bile yakalama imkanımız var” dedi.

Sarıyer’de İstinye’da Motor Endüstrisi Derneği (MOTED) eliyle 1. Türkiye Motosiklet Çalıştayı düzenlendi.  Çalıştaya  Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Mualla Yerlikaya, AK Tümen Milletvekili Kenan Sofuoğlu katıldı. MOTED Umumi Heyet Başkanı Başarı Erbaş, Türkiye Motor Çalıştayı’nda motosiklet sektörü dinamikleri, motosiklet sektörünün ati potansiyeli, gelişimin önündeki engeller kabil konuların ele alınacağını belirtti.

“ELEKTRİKLİ MOTOSİKLETLERDE ÖNÜMÜZDEKİ FIRSATI YAKALAMA İMKANIMIZ VAR”

Burada mütekellim Vekil Mustafa Varank “Büyüyen aynı elektrikli mobilite sektörü var. Otomobillerde olduğu kabilinden motosiklet üstünde bile büyük yansımaları oldu, olmaya bitmeme edecek. Belki anadan görme motosikletlerin üretiminde dünyadan aynı çıngı geride eskimiş olabiliriz fakat, elektrikli motosikletler hususunda önümüzde kategorik olan okazyon penceresini de yakalama imkanımız var. Enerjik şekilde kesmek amacıyla paydaşlarla daima iletişim halindeyiz” dedi.

“BU ÜLKEYE TOPTAN MARKALARI KAZANDIRMAMIZ LAZIM” Ayrımsız firmanın elektrikli mobilite aracı ihya projesini ‘Hamle Programı’ kapsamında kabul ettiklerini belirten Bakan Mustafa Varank, “Burada gaye, site içi ulaşımlar amacıyla muvazeneli, güvenli, çevreci elan tafsilatlı hizmet aralığına ehil, daha bağan giranbaha, otomobil konforuna mümasil ama motor esnekliğine mail aynı cümbüş mobilite aracı fora etmek. Prototipler hazır, hoppadak bu proje kudretli olursa sağlayacağı mülhak ayar 5 yıl içerisinde 4.5 bilyon liranın üstünde olacak. Bu dönemde balaban yetenekli yatırımları, toptan markaları bu ülkeye kazandırmamız lazım. Ego bu kürsüden açık kart veriyorum. Bakanlığımız yerine ne motivasyon ve desteği verebilirsek, yeter kim bu firmalar buraya gelsinler, tığ bunları desteklemeye hazırız” diye niteleyerek konuştu.

“TOGG’LA YAPTIĞIMIZ GİBİ MOTOSİKLET ENDÜSTRİSİNDE DA YAPABİLİRİZ” Bakan Varank sözlerini şöyle sürdürdü, “Sizlerle benzeri müjdeyi birlikte tesahup etmek istiyorum. Yılbaşında Tedarikçi Geliştirme Dijital Platformu Projesi’ni hayata geçireceğiz. Şu anda otomotiv sektöründe şişman işletmelerin yerlileştirmeye ihtiyaç duyduğu ürünleri sınırlamak, bu ürünleri üretecek KOBİ’leri eşleştirmek bizim vasıtamızla oluyor. Sayısal Tedarikçi Platformu Projesi’yle balaban işletmelerle KOBİ’ler bu kucak üzerinden tıpkısı araya gelecekler. Tığ otomotiv endüstrisinde pekâlâ TOGG’la akla yatkın zamanda akla yatkın teknolojiye envestisman yaptıysak, aynısını motor endüstrisinde de yapabiliriz.”

Kaynak dökümü————————-Çalıştaya katılanlardan detaylar -Kenan Sofuoğlu konuşmasından fason -Mehabetli Yerlikaya’nın konuşması -Icra Vekili Varank’ın konuşması

– İstanbul

Share: