Içtimai konut projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 yer

Reisicumhur Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde içtimai konut projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar bile uygun fiyatlarda hem yer hem da konut sahibi olabilmek üzere projeye şişman bandaj göstermişti. Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bile eski çevrim “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında kısaca 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ASIL 25 EKİM’DE ATILACAK

Toplumsal göz projesine başvurular 31 Ilk Teşrin’e kadar bitmeme edecek. Konuya ilişkin ise yıpranmamış detaylar ortaya daha çok. Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çekicilik, Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik nazik toplumsal bölük hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Ilk Teşrin’üstelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun ana atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 mülk ise belli oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak tevessül etmek amacıyla bu illeri sıralayan Icra Vekili Gelgel, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye tedbir içerisindeyiz. 31 Ilk Teşrin’e kadar başvuru süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bile teşrifleriyle 5 bin konutun temelini balaban aynı coşkuyla atacağız.”

Vekâlet yoluyla projeyle ilişik yeni görseller dahi paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Cumhur Reisi Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” kendisine belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Kültür Bankası ve Halk Bankasının yetkili şubeleri ve e-Azamet aracılığı ile yapılacak. Bankalar eliyle yapılacak başvurular, 14 Ilkgüz- 31 Ekim 2022 tarihleri beyninde akseptans edilecek. e-Kerem başvuruları ise 28 Ilk Teşrin’dahi sona erecek. Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında referans yapılacak. Doğruluk sahiplerinin ev tipleri, ihale yapıldıktan sonradan “göz belirleme kurası” ile belirlenecek ve referans bedeli 500 teklik olacak.

Başvurular “Şehit Aileleri, Yıldırı, Harp ve Yer Malulleri”, “Yer az yüzdelik 40 engelli vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 gözyaşı arasındaki çoluk çocuk” ve “Gayrı kamera adayları” imkânsız üzere 5 kategoride akseptans edilecek. Ehliyetli talebin oluşmaması veya mücbir sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde referans sahiplerine bilgelik verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, adet, brüt metrekare, net metrekare ve şerefiyeli mir fiyatları, ihalesi yapıldıktan bilahare belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 önceden, 240 kamer vadeli ve taksit başlangıçları ev teslimlerini izleme fail kamer itibarıyla başlayacak şekilde yapılacak. Hak sahiplerinin konutlarına ilgilendiren artan namus borcu bakiyesi ve mahiye taksitleri her yılın familya ve orak ayı aylarında doğmak amacıyla yılda 2 kere, bir önceki 6 aylık dönemdeki işyar mahiye çoğalma oranı dikkate alınarak İdarece belirleme edilen oranda artırılacak.

KİMLER REFERANS YAPABİLECEK?

TOKİ eliyle düz yazı edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde bildirme beş altı 1 sene tevakkuf fail yahut proje memleket nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları konusunda büyüklük sınırları içre tapuda mukayyet konutları bulunmayan, elan ilk TOKİ eliyle aile satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Başvuru sahipleri nüfus cüzdanı ile projenin bulunduğu ildeki çıkışlı banka şubelerinde “Referans ve Mübayaa Taahhütnamesi” imzalayacak.Toplumsal konutlar üzere benzeri haneden biricik başvuru alınabilecek, bedaheten çok referans yapılması yerinde başvurular çürük sayılacak.Şehit aileleri, harp ve uhde malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, maaş merhale halkı gelirinin müracaat tarihi itibarıya azık, yol gelişigüzel soy aldıkları yardımlar karışma doğmak amacıyla İstanbul için bildirme fazla net 18 bin lira, sıkı genelinde ise sunu fazla 16 bin lira olması şartı aranacak.”Canlı” kategorisine 14 Ilkgüz 1992’den bilahare doğanlar başvurma edebilecek.”Martir aileleri, terör, harp ve yer malulleri” kategorisine, TOKİ ve Içtimai Düzenlilik Kurumu sisteminden “Doğruluk Sahipliği” onaylananlar referans yapabilecek. Bu gruptaki başvurular sadece vezneci şubelerinden alınacak, e-Fehamet üzerinden referans yapılamayacak. Konvansiyon aşamasında, hane başvurusu yapılan toprak sınırları içerisinde serencam 3 yıldır oturuyor olduklarına dayalı adrese dair zat anahtar sisteminden alacakları vesika veya referans yapılan memleket nüfusuna mukayyet olduklarına ait belge istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan tekaüt kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren doküman ile müracaat yapabilecek. Ölüm eden emeklinin tekaüt olmayan eşi de başvurabilecek. Ancak emrihak fail emeklinin mahiye maaşını kayran kızları dış, e-Şevket üzerinden başvurulanlar anlaşma aşamasında ibraz edecek.Engelli vatandaşlar, Sakat ve Buğulu Hizmetleri Umumi Müdürlüğünce verilen etiket kartının fotokopisi veya cemi teşekküllü bir ululuk hastanesinden münfail en birkaç yüzde 40 özürlü olduğuna dayalı makbul keyif heyet raporuna ilgilendiren vesika ile başvurabilecek. e-Ululuk üzerinden başvuranlar kimlik fotokopisi yahut belgeyi barışma aşamasında ibraz edecek.18 yaşından kıtipiyoz mânialı çocuğu olan anne veya baba zat adına “sakat” kategorisinden başvuru yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Müracaat sahipleri arasında “Türe Sahibi Tayin Kurası”, noterlik huzurunda, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Martir aileleri, terör, harp ve uhde malulleri ile sunu az yüzdelik 40 engelli vatandaşlara ayrı ayrı göz sayısının yüzde 5’i büyüklüğünde, emeklilere ve gençlere ise değişik, göz sayısının yüzdelik 20’si büyüklüğünde kontenjan ayrılacak. Kontenjan dahası müracaat olması halinde adalet sahipleri ad çekme ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoride ev sahibi olmaya hak kazanamayanlar, “ayrıksı alıcılar” kategorisindeki başvuru sahipleri üzere yapılacak kuraya dahil edilecek.

“Ayrıksı alıcılar” kategorisindeki doğruluk sahipleri bile kura ile belirlenecek. Kura yeri ve programı henüz sonradan TOKİ’nin genel ağ sayfasında açıklanacak. Önemsiz, doğruluk sahibi olamayanlar müracaat bedellerini, kura keşide tarihinden itibaren 5 çalışma günü sonrasında referans yapılan bankanın çıkışlı şubeleri ve ATM’lerinden köylü alabilecek. Türe sahibi olan ve daha bilahare geçim imzalayanlar konutlarını borçları bitene büyüklüğünde devredemeyecek, Taşınmazlar Komutan İşlemleri Hususi Hukuk Hükümlerine bağımlı olacak.Share: