Iğdır Üniversitesi gül ile lavantadan deri ve bakım losyonu üretti

Iğdır Üniversitesinin bahçesinde ekilen gül ile lavantalardan ten ve hizmet losyonu (hidrosol) üretildi.

Üniversitenin bahçesinde yetiştirilen gül ve lavantalar, Araştırı Laboratuvarı Aplikasyon ve Araştırı Merkezi’nde (ALUM) yapılan işlemlerle hidrosola dönüştürüldü.

Cilt ve hizmet losyonu yerine üretilen eser, piyasaya sunulmaya başlandı.

Çalışmayı yürüten Öğretim Yardımcısı Musa Karadağ, AA muhabirine, üniversitenin ürettiği gül ve lavanta hidrosollarının piyasaya sunulduğunu söyledi.

Gerçekleştirdikleri bir nice çalışmanın hem üniversiteye hem da nahiye ekonomisine getiri sağlayacağını anlatım fail Karadağ, şöyle konuştu:

“Tıpkısı zamanda ihtisaslaşma alanındaki yetkinliğimizle toprak halkı üzere ayrımsız müracaat merkezi görevi yapmaktayız. Lüzum nişane üretim prosesleri gerekse üretim formüllerini ücretsiz adına halkımızın ve bölgedeki sanayicilerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz.”

Bölgedeki bitkilerin değişik alanlarda değerlendirilmesi amacıyla ALUM kendisine iş yürüttüklerini anlatan Karadağ, “Bölgemizdeki ensesi kalın nebat florası şuurlu bire bir çiftçilikle birleştirilerek ekonomiye kazanım sağlamayı, mülhak değeri erdemli ürünlerin üretimine ulama sağlamayı hedeflemekteyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Karadağ, çalışmalarına bindi olan Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’ya teşekkür etti.Share: