İki yıldır akciğer nakli bekleyen sayrı akıllıca donörün bulunmasıyla sağlığına kavuştu

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, 2 yıldır akciğer nakli muntazır hastaya verici bulunduğunu ve operasyonun doktorun mevlit gününde gerçekleştirildiğini bildirdi.

Adam, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Serkan isimli hastanın kestirmece 2 yıldır verici beklediğini belirtti.

“Verici binnetice bulundu. Nakil, doktorunun doğum gününde, 15 saatlik operasyonla gerçekleşti.” ifadelerini kullanan Insan, nakilin gerçekleştirildiği Koşuyolu Yüksek İhtisas Terbiye ve Araştırı Hastanesi’nde işyar ekibi kutladı ve Serkan’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Eş, nakil sonrası hastanın evvel kan aldığı görüntülerin ve operasyonu fail Doç. Dr. Mustafa Vayvada’nın görüşlerinin düzlük aldığı videoyu de paylaştı.

Doğum gününde nakil yaptı

Vayvada, videoda, hastanın haddinden fazla nadir görülen tıpkı akciğer hastalığıyla savaş ettiğini belirterek “Tabiri caizse pimi çekilen bire bir bomba gibi dirimsel tehlikesi olabileceğinden akciğer nakli yapmaya karar verdik. Serkan 2 yıl listede bekledi. 23 Meyan 2022’de, benzeri zamanda benim mevlit günümde tıpkı telefonla, Adana’dan sâdır aynı organla 15 saatlik koşuşturmadan sonra akciğer naklini gerçekleştirdik.” dedi.

Aktarım olmasaydı iyileşmemiş hava kistlerinin patlayarak hastanın hayatını zılgıt edebileceğine dikkati çekici Vayvada, “Çıkardığımız akciğer dokusunun hangi büyüklüğünde bitap olduğunu, hangi büyüklüğünde incitici olduğunu kişi gözümüzle görebildik.” diyerek konuştu.

Akciğer nakli yapılan hastalanmış Serkan da “Ameliyattan sonra önce çektiğim koyu nefesi, mufassal müddet bilahare mahmul yoğun içimde hissettim.” ifadesini kullandı.

Share: