İki yıldır akciğer nakli muntazır rahatsız akla yatkın donörün bulunmasıyla sağlığına kavuştu

Keyif Bakanı Fahrettin Âdem, 2 yıldır akciğer nakli bekleyen hastaya verici bulunduğunu ve operasyonun doktorun veladet gününde gerçekleştirildiğini bildirdi.

Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Serkan isimli hastanın yaklaşık 2 yıldır verici beklediğini belirtti.

“Verici nihayet bulundu. Nakil, doktorunun tevellüt gününde, 15 saatlik operasyonla gerçekleşti.” ifadelerini kullanan Kayırıcı, nakilin gerçekleştirildiği Koşuyolu Faziletkâr İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde vazifeli ekibi kutladı ve Serkan’a esbak olsun dileklerini iletti.

Herif, aktarım sonrası hastanın evvel soluk aldığı görüntülerin ve operasyonu fail Doç. Dr. Mustafa Vayvada’nın görüşlerinin saha aldığı videoyu de paylaştı.

Doğum gününde nakil yaptı

Vayvada, videoda, hastanın çok kıymetli tanıdık aynı akciğer hastalığıyla savaşım ettiğini belirterek “Tabiri caizse pimi çekilen ayrımsız bomba kadar dirimsel tehlikesi olabileceğinden akciğer nakli yapmaya değişmeyen verdik. Serkan 2 sene listede bekledi. 23 Meyan 2022’de, ayrımsız zamanda benim veladet günümde ayrımsız telefonla, Adana’dan çıkan bire bir organla 15 saatlik koşuşturmadan sonra akciğer naklini gerçekleştirdik.” dedi.

Aktarım olmasaydı iyileşmemiş hava kistlerinin patlayarak hastanın hayatını tehdit edebileceğine dikkati çeken Vayvada, “Çıkardığımız akciğer dokusunun ne kadar bitkin olduğunu, ne büyüklüğünde zehir olduğunu zat gözümüzle görebildik.” diye niteleyerek konuştu.

Akciğer nakli yapılan rahatsız Serkan üstelik “Ameliyattan sonradan önce çektiğim yoğun nefesi, ince müddet sonradan dolu meşbu içimde hissettim.” ifadesini kullandı.

Share: