Ilbay Öner’den Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı’ndaki tır kuyruğuna ait açıklama Açıklaması

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Çıldır-Denizköpüğü Gümrük Kapısı’nda Gürcistan kaynaklı yaşanan tır kuyruğu sorununun aşılması amacıyla görüşmelerin yapıldığını bildirdi.

Vali Öner, AA muhabirine, Ukrayna- Rusya Savaşı dolayısıyla güzergah muhavvil tırlardan muhit gümrük kapısında arada bir çokluk yaşandığını söyledi.

Kapıdaki tır kuyruğunun kâh günlerde 8 kilometreyi geçtiğini tamlayan Öner, “Gürcistan kaynaklı aynı deniz bahis konusu, yani Türkiye tarafı değil. Onun bile aşılması amacıyla görüşmeler yapıyoruz. Anca dolaşma oluyor, 8 kilometreyi aşan bir tır kuyruğu, anca dolaşma oluyor bulunmayan denecek kadar birkaç. Çünkü kuyruk Gürcistan tarafında bile mevcut.” diye niteleyerek konuştu.

Öner, gümrük kapısında gereken tedbirleri aldıklarını rapor ederek şunları kaydetti:

“Biz lüzum altyapıyı gerekse personel takviyesini arttırdık. Şu dakika için bizim tarafta bir dava namevcut. Biz bu sorunun oluşmaması amacıyla değişik çalışmaları yürütüyoruz. Gürcistan yetkilileri ile dahi görüşmeler yaptık. Onlardan iki peron çalışmaları amacıyla talepte bulunduk. Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı lüzum Ardahan gerekse Türkiye üzere enfrastrüktür açısından çok balaban tıpkı güzergah. Eğer birkaç perona çıkarırlarsa kapıda derya oluşmaz.”

Özellikle Ölçülü Asya kalkışmak için, bir nice ülkeyle dış alım ve ihracatta kocaman güreşçi köprüsü görevi gören temel kapısı, akıbet yıllarda alelhusus modern binalarda hizmetlerin güdük sürede verilmesi, angajman yollarının henüz gelişmemiş ve tehlikesiz olması dolayısıyla uluslararası taşımacılık eden firmalarca tercih ediliyor.

Share: