Irtibat Sendikası’ndan Onur Şener Protestosu: “Yobazların Hedefi Haline Gelmesine Sessiz Kalan, Buna Önayak Olan AKP İktidarı Eliyle Ölüme Ayrılma…

Bili: HALİL YATAR – Almaç: FURKAN ERDEM

Eksiksiz İşçilerin Birlik Mücadele ve Dayanışma Sendikası (Bağlantı Sendikası) müzikçi Itibar Şener’in ikbal şarkıyı söylemediği gerekçesiyle öldürülmesini protesto etti. Birlik Sendikası, “Geri tün katledilen arkadaşımız, onun yobazların hedefi haline gelmesine ağızsız küsurat, buna önayak olan AKP iktidarı marifetiyle ölüme terk edilmiştir. Cemaziyelevvel gece katledilen arkadaşımız, onun hayallerini, umutlarını ve geleceğini araklayan bu batasıca düzen marifetiyle ölüme terk edilmiştir” açıklamasını yaptı. Sendika, aynı hafta boyunca müzisyenlerin gönül parçası çalmayacağını açıkladı.

Müzisyen Haysiyet Şener geçmiş geceleyin çalıştığı kafe pub çıkışında 3 kişinin saldırısı konusunda kilolu yaralandı, ancak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Tıpkısı bala babası Onur Şener, zaman Cebeci Mezarlığında toprağa verildi.

“AZAMET KURUMLARI İÇİNDE SÖZDE ‘DELİKANLILIK’ DENEREK ‘RACON KESMENİN’ VE KOKUŞMUŞLUĞUN GÖSTERGESİDİR”

Birlik Sendikası üyeleri Değer Şener’in vahşice katledilmesini bu akşam ihtarname etti, “Öz Saygı’un katili anamal düzeni” sloganı attı. Ankara Karanfil Sokak’ta basın açıklaması işleyen Kontak Sendikası üyeleri şunları söyledi:

“Zaman Onur üzere toplandık. Haysiyet’a yapılan geveze hepimize yapılan saldırıdır. Geçmiş akşam ezanı Ankara’nın Çankaya İlçesindeki bir mekanda müzikçilik eden bire bir arkadaşımız, Değer Şener, gencecik yaşında vahşiyane katledildi. Olayın faillerinin ise birinin TAİ’de mühendis, farklı ikisinin ise Himmet Bakanlığı bürokratı oldukları ifade ediliyor. Olayın vahşeti benzeri yana, bu cinayetin failleri olduğu söylenen kişilerin, devlete vabeste resmi kurumların birer çalışanı olması skandaldır. Bu buut, şevket kurumları süresince güya ‘Delikanlılık’ denerek ‘racon kesmenin’ ve kokuşmuşluğun göstergesidir.

“ONUN YOBAZLARIN HEDEFİ HALİNE GELMESİNE SESSİZ ARTAN, BUNA ÖNAYAK OLAN AKP İKTİDARI TARAFINDAN ÖLÜME METRUKIYET EDİLMİŞTİR”

Geçmiş tün katledilen arkadaşımız, salgın nedeniyle beş sudan ucuz eve kapatıldığında ölüme tecezzi edilmiştir. Dün akşam katledilen arkadaşımız, müzik emekçilerinin güvencesiz çalıştırılması üzerine ‘salgından sonraları bu konuda işyerlerini özendirici çalışmalar yapacağız’ diyen Ekin Bakanı yoluyla katledilmiştir. Dün gece katledilen arkadaşımız, onun yobazların hedefi haline gelmesine sessiz küsurat, buna önayak olan AKP iktidarı aracılığıyla ölüme metrukiyet edilmiştir. Mazi akşam katledilen arkadaşımız, onun hayallerini, umutlarını ve geleceğini araklayıcı bu batasıca akort aracılığıyla ölüme terk edilmiştir.

“GELİN CEMAZIYELEVVEL TÜN VAHŞİCE KATLEDİLEN HAYSIYET ŞENER ARKADAŞIMIZIN HESABINI HEP BİRLİKTE SORALIM”

Çalgı emekçileri, dostları, kardeşler. Mevsuk tepkimizi toplumsal medyadan, saatlerce enstrümanımızı çalıştığımız odalardan tavzih etmek hesabına daha çok dal kola girerek göstermenin vakti gelmedi mi? Parçalanmamış bu kuralsız sömürüye, baskı altında garantisiz çalıştırılmaya, tehditlere, arkadaşlarımızın çaresizlikle hayatlarına akıbet vermesine, fiziksel şiddete, ölümlere karşı bağlantı olmanın zamanı değil mi? Biz bile gelmedikçe aramızdan ayrılan, yeryüzü verimli çağında yaşamdan koparılan arkadaşlarımızın hesabı sorulmayacak. Gelin korkulu verelim birbirimize, elkızı örgütlenelim. Elkızı haklarımız amacıyla branş kola girelim. Elkızı esbak şeb vahşice katledilen Saygınlık Şener arkadaşımızın hesabını bilcümle gelişigüzel soralım.”

“MÜZİSYEN ARKADAŞLAR BİR HAFTA SÜRESINCE İSTEK ALMAYACAKLARINI, BU ŞEKİLDE TEPKİLERİNİ AÇIKLAMAK İSTEDİKLERİNİ İFADE ETTİLER. YANLARINDAYIZ.”

Kontak Sendikası Ankara İl Temsilcisi Yeliz Karaca ise açıklamanın arkası sıra şunları söyledi:

“Politik iktidarın maksat göstererek itibarsızlaştırmaya çalıştığı sanatçıların muammer olduğu son olaylardan biridir. Bu Türkiye’deki çürümüşlüğün, yozlaşmanın insanlar üzerinde yarattığı etkinin bir sonucudur. Biz bu çürümeyi muadele ile örgütlenerek, dayanışarak giderilmiş edeceğiz. Bunun için kül müzisyen arkadaşları, sanatçıları sendika üyesi olmaya nida ediyorum. Burada Öz Saygı arkadaşımızın müzisyen arkadaşlardan mevrut ayrımsız talebi aktarma etmek istiyorum; aynı hafta boyunca dilek almayacaklarını, bu şekilde tepkilerini yayımlamak istediklerini ifade ettiler. Yanlarındayız.”

NE OLMUŞTU?

Ankara’da güzeşte şeb Ümitköy semtindeki Casetta isimli kafe pub’da saz yapan ve 3 kişinin kendisinden istediği şarkıyı bilmediğini belirten Saygınlık Şener, mekanın kapanmasının ardından dışarıda kendisini muntazır aynı şahıslar eliyle geceleyin yarısında darp edilerek öldürüldü. Gözaltındaki 5 kişiden üçü mahkeme marifetiyle tutuklandı, iki eş ise adli taharri önlemi ile salıverildi. Tutuklanan İlker K., Uca G., Eli Açık S.’nin kamu personeli olduğu öğrenildi. Öldürülmüş müzikçi Haysiyet Şener zaman Ankara’da Cebeci Mezarlığında toprağa verildi.Share: