İşletmelerin salça mesaisi başladı

– İşletmelerin salça mesaisi başladı

İşletmeler günce 20 ton salça üretiyor

GAZİANTEP – Gaziantep’te biber salçası istihsal tesisleri, vatandaşların salça ihtiyacını bloke etmek için güç mesai harcıyor. İşletmeler günce 20 tona kadar salça üretiyor.

Her yıl kışa yetecek kadar salça düz Gaziantepliler salça imalathanelerine akış etmeye başladı. Hele biber hasadı sonrası salça üreticileri birlikte pahal düzentileme harcıyor. Salça üreten imalathaneler, kendilerine gelen biberleri muhtelif süreçlerden geçirdikten sonraları salçaya dönüştürüyor. Tahminî 5 çağ güneşte bekletilen salçalar sahiplerine tasdik ediliyor. Sezon sonunun yaklaşmasıyla vatandaşlar kışlık salçasını kabul etmek amacıyla salça imalathanelerine akın ederken, salça üreticileri ise, alçak çalışma harcıyor.

“Vahim kâm alıyoruz”

Vatandaşlardan bati kâm olduğunu vurgulayan Salça işletmecisi Mehmet Kaya, “26 yıldır salça işiyle uğraşıyoruz. Sezonumuz açıldı temas yıl bu zamanlarda Gazianteplilerin salça telaşı başlar. Bizde burada onlara bakım etmeye çalışıyoruz. Salça Gazianteplilerin vazgeçilmezidir. Az Daha bütün yemeklerinde salça kullanılır. Gaziantepliler salçayı çok seviyor. Onun üzere her yıl bu zamanlarda salçaya aheste istek oluyor” dedi.

“Yurtiçi ve yurtdışından rica alıyoruz”

Yurtiçi ve yurtdışından murat aldıklarını ifade eden Kayaç, “Almanya Fransa kadar ülkelerdeki gurbetçilerimizde gelip bizden salça alıyor. Türkiye’nin bir nice kentinde salçamıza şişman ayrımsız talep oluyor” şeklinde konuştu.

“Günce averaj 20 titrem salça üretiyoruz”

Günlük ortalama 20 tona büyüklüğünde salça ürettiklerini belirten Kayaç, “Gaziantep’te siktirici aileler de 100 kilo biber alarak bize getiriyor. Bizde onlar için bunu salça yapıyoruz. 100 kilo biberden 15 kiloya mail salça çıkıyor. Elan geniş aileler ise 200-250 kiloya kadar salça alıyorlar. Günlük averaj 15-20 ton arası salça üretimi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

“100 kilogram biberden 13-14 kilo salça çıkıyor”

100 kilogram biberden 13-14 kilo salça çıktığının altını çizen Kayaç, “Biberler bize Bursa, Kahramanmaraş, Hatay aracılığıyla geliyor. Tarlada toplandıktan sonra bize geliyor bizde bunu temizler ayıklarız. 100 kilogram biber ayıklandığında averaj 13-14 kilo salça çıkıyor. Bize mevrut biberleri geçmiş yıkarız. Kadınlar bunun çöpünü temizler makinelerde hijyenik ayrımsız ortamda tasdik ediyoruz. Makineden geçtikten sonradan güneşe bırakıyoruz. Gelgel şartlarına göre 7 güne kadar güneşte kalıyor” ifadelerine düzlük verdi.

“Biberini getiren vatandaşlar kilo başı 2 TL ödüyor”

Biberlerini getirip salça fethetmek talip vatandaşların kilo başı 2 TL ödediğini tamlayan Kayaç, “Vatandaşlar kendi biberini getirdiğinde onlar üzere kilo başı 2 TL’ye salça yapıyoruz. Bizden dikme salça almak isteyen vatandaşlar ise 12 TL’ye kendilerine satıyoruz” diye konuştu.

Share: