Isparta’da uzvi tarımın olmazsa olmazı solucan gübresi

Isparta’nın Deregümü köyünde üretilen solucanlardan çıkarılan ve organik tarımda yüce yere erbap olan gübrenin kilosu 3 ile 6 liradan satılıyor. Köyde gelecek sene 6 mahiye sezonda 200 ton basılmış çıkarılması hedefleniyor.

Domates, karanfil, üzüm üretimiyle tarımda öne sâdır Deregümü köyünde solucan gübresi üretimiyle örgensel tarıma büyük destek sağlanıyor. Köyde tahminî 6 yıldır örgensel solucan gübresi üreten girişimci, Yalman Hanoğlu (46) ” Tığ burada kırmızı Kaliforniya solucanının dokuz ırkından biri olan Eisenia Foetida solucanından organik gübre elde ediyoruz. Bu gübreyi tarımın tamamında bitki beslemede ve dikiminde kullanıyoruz. Kendi bölgemizde özellikle domates ve karanfil dikiminde kullanıyoruz. Sezonuna bakarak yaz ve şita sezonu yerine iki dönüş satışı oluyor. Yaz sezonunda özellikle fideciler domates ve karanfil dikiminde 25 kilogramlık gübreyi 400 fidede kullanabiliyor. Bu şekilde kullanımında sektörde maliyeti az çok düşüren benzeri im” dedi.

“Yılda sekiz ikmal getirisi olan bire bir hayvan”

Solucan gübresinin organik tarımda heybetli ayrımsız yere erbap olduğunu dile getiren müstahsil Hanoğlu “üretime başladığınız andan itibaren yatırımınızı üç ayda 1-2 ikmal çoğaltmak kanalıyla toplamda sekiz hatim artma sağlayabiliyorsunuz. Biricik 6 metrelik tıpkısı havuzla başladığım tesisimde şu anda 40’a andıran havuzum var ve çoğalımı yıldan yıla artıyor. Size hiçbir şekilde ülkü çıkartmayan 4-5 milyonun üzerinde solucanımız var ve bize aralıksız üretim yapıyorlar” dedi. Ürünün kullanılması halinde altı aylık sezonda tekmil toprak beslemesini sağlayabildiklerini dile getiren müstahsil “rekiz dikimlerinde fidanın kırkyıllık alması müstelzim besinlerin hepsini sağlayabiliyoruz. Tüvana mahiyet herhangi bir zaman kıpırdak semere demektir. O yüzden bu gücü elde etmek için örgensel tarımda solucan gübresi olmazsa olmazlardandır” diyerek belirtti.

Kilosu 3 ile 6 TL beyninde satılan solucan gübresi ekincilik sektöründe çiftçilere dokunaklı oranda kar sağlıyor.

Solucanların beslemesini yüzde yetmiş oranında idrarından arındırılmış büyükbaş efsanevi dışkısı yüzde otuz oranında örgensel maddelerle sağladığını tamlayan yetiştirici “hele hayvan dışkısını alacağımız ahit hayatiyet üretiminde geçer benzeri zamanda seksen derecenin üstüne hamiş olan ruh üretim tesislerinden alınan gübrelerle sağlıyoruz. Tabii adına tıpkı hayvan dışkısının solucan maması olarak kullanılması ve üstüne gine doğaya dönüştürülmesi inanılmaz bire bir olay” dedi.

“Köyümüzden 200 ton solucan gübresi elde etmeyi hedefliyoruz”

Solucan gübresinin köye katkılarından bahseden Deregümü muhtarı Mehabetli Toprakçı “bilindiği amacıyla Deregümü köyü tarımda öne çıkıyor. Karanfil, üzüm, domates ve bağcılığın yanında imdi köyümüzde solucan gübresi tesisleri çoğalmaya başlamıştır. Köyümüzde sekiz skor solucan gübresi üretim çiftliğimiz bulunmaktadır. Sabık sene 100 titrem civarında ürettiğimiz gübreyi bu sene, 160 titrem civarında üretiyoruz bu rastgele geçen sene artmaktadır. Solucan gübresi başka bölgelerde anılırken şimdi vakit kaybetmeden Deregümü köyünde anılır oldu bu de bizleri çok mutlu ediyor. Solucan gübresini domates ve karanfilde kullanıyoruz bizlere maddi açıdan aynı girdi sağlarken bire bir zamanda nitelikli mahsulat ortaya çıkarıyoruz. Gelecek yıl köyümüzden 200 ton solucan gübresi elde etmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. – ISPARTA

Share: