Isparta’daki Ayak Tabanı Baniya Kilisesi’nin restorasyonu sürüyor

Isparta’üstelik, “kokuhaneye” dönüştürülecek kısaca 270 yıllık geçmişe ehil Aya Baniya (Payana) Kilisesi’nin yenileme çalışmaları bitmeme ediyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, tarihi yapıların tekrar kente kazandırılması çalışmalarının tam hızıyla sürdüğü belirtildi.

Isparta’nın tarihi açısından muhteşem bire bir yere eş, 1750’li yıllarda yapıldığı tutum edilen Ayak Tabanı Baniya Kilisesi’ndeki restorasyonun önemli icraat ortada yer aldığı vurgulanan açıklamada, kilisenin, Gün Batısı Akdeniz Kalkınma Ajansının desteğiyle “Isparta Koku Atölyesi: Kokuhane” ismiyle şehre yeniden kazandırılacağı ifade edildi.

Tarihi yapının kentin ekonomisine ve sosyo-kültürel hayatına olumlu etkiler katacağına bel edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kilise bahçesinde kütüphane, nişan imal atölyesi, işporta-fuaye alanı, kafeterya, mağaza, tematik tıbbi ve hoş kokulu bitki bahçesi oluşmak için 4 bölüm oluşturulacak. Çalışmalarda evvel namına bağırsak ve aut cephelerde derz sökümleri yapıldı. Temelsiz ahcar yenilenirken, yıkık duvarların da tamiratları gerçekleştirildi. Kilise içerisinde kurulan iskele sayesinde bağdadi sökümleri yapıldı, çatıdaki kiremitler dahi yenilenmesi için ağız ağıza kaldırıldı. Kilisenin aut cephesindeki çalışmalarda de kumlama yapılıyor.”Share: