Ispartalı Elma Üreticisi: 6-7 Kilogram Elma Satmamız Lazım, 1 Kilogram Süt Almak İçin. Bu, Fırka Meselesi Değil. Mutlu Olan Yok

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Kabadayı, Isparta’nın Eğirdir ilçesine sınırlı Çayköy’bile elma üreticilerinin sorunlarını dinledi. Elma üreticisi, “Sabık yıl 3 kilogram elma satıyorduk, benzeri litre süt alıyorduk. Deminden ise 6-7 kilo elma satmamız lazım, 1 kilogram motorin ahzetmek için. 7 kilo elmaya 1 kilogram motorin alıyoruz… Bu, fırka meselesi değil. Memnun olan yok” dedi.

Aylin Kabadayı, Eğirdir ilçesine tutkun Çayköy’bile elma üreticilerini musahabe etti. Elma üreticilerinin sorunlarını dinleyen Cesur, şunları söyledi:

“ÜRETİCİ UMUMI NAMINA ÇOKÇA TAHAKKÜM DURUMA DÜŞÜRÜLDÜ”

“4 buçuk senedir daima önergeler veriyorum. Araştırma önergeleri reddediyor. Soru önergeleri veriyoruz. Demin bile bu yıl, senelerdir kötüye giden girdi maliyetlerindeki artma ve ondan bilahare de sizlerin sıkıntıları bu sene denli safhaya mevrut vaziyette. Yani bu umumi ekonominin da çokça biberli yönetilmesiyle motorin fiyatları, yem fiyatları, matbu fiyatları… Hep yaz süresince arkadaşlarımla beraber Isparta’nın köylerini gezdim. Sadece elma üreticisi değil, gül zamanı gül üreticisi, karanfil antlaşma karanfil… Elan geçen hafta domates üreticileri ile beraberdim hem Burdur’de hem Söğüt’te hem dahi Deregümü’da. Üretici, umumi kendisine çok print duruma düşürüldü. Türk milleti yoksullaştı. Yoksullaşırken seçme devir sunu çok, maatteessüf Türk köylüsü ve çiftçisi yoksullaşıyor. Zenginleşirken de bildirme az payı ve yeryüzü geç, maalesef akıbet dönemlerde Türk köylüsü alıyor. Bunların hepsinin farkındayız. Şimdi ben, çözüm arıyorum. Hem ben hem partim çözüm önerilerimizi senelerdir sunuyoruz. İnşallah bunları de gelip namına getireceğiz. Ama elan seçme falan yok, buraya niye geldik? Sizin için yapabileceğimiz hangi varsa hep mekanizmaları harekete geçirelim ki az buçuk bu kış çokça print geçecek. Bu şita biraz dem alabilelim sizle diye geldik.”

“MALİYETLER 4 KATI ARTTI. ELMANIN SATIŞ FİYATI İSE GEÇEN SENEYLE SÜRATLE HEMEN AYNI”

Benzeri elma üreticisi, “Maliyetler 4 kalpsiz arttı. Elmanın satış bedeli ise geçen seneyle çabucak hizla bir. Yetiştirdiğimiz birinci sınıf elmayı 4 bin liraya satarken zaman sonu dibindeki çürüğü 3 liraya satıyoruz. Siz düşünün bundan sonra” dedi.

“BU, PARTİ MESELESİ DEĞİL. KIVANÇLI OLAN NAMEVCUT”

Süt fiyatlarından üstelik balkı yanan yetiştirici, “Güzeşte sene 3 kilogram elma satıyorduk, tıpkı litre mazot alıyorduk. Demincek ise 6-7 kilo elma satmamız lazım, 1 kilogram motorin kabul etmek için. 7 kilogram elmaya 1 kilogram süt alıyoruz… Bu, öğür meselesi değil. Memnun olan yok” diye niteleyerek konuştu.

“BU TOPLUMUN SİZDEN BIRICIK İSTEDİĞİ; GÜBRE, SULAMA, ELEKTRİK…”

Benzeri bambaşka elma üreticisi ise “Bu toplumun sizden beklediği, tek istediği; tezek, sulama, canlılık… Bambaşka ne cins” dedi.

“BİR DA EVİMİZİ GEÇİNDİRMEMİZ GEREKİYOR”

Elma üreticisi ayrımsız eş üstelik “Sayın vekilim, işçiyle çalışıyoruz biz. Gücük Ay ayında ayrımsız başlıyoruz; ilaçlamasıymış, budamasıymış, gübresiymiş, suyuymuş… Bizim de çoluğumuz çocuğumuz var. Ertesi seneye kadar (gelirimizi) yetirmemiz gerekiyor. Bu elma maliyetinin dışında benzeri de evimizi geçindirmemiz gerekiyor yani. Bizim tek gelirimiz elmacılık” diye veca yandı.

Share: