İstanbul 4. Arsıulusal Ahali Müzikleri Festivali Başlıyor!

Türkiye’nin yegâne el müzikleri festivali olan İstanbul Uluslararası El Müzikleri Festivali, bu yıl dördüncü yol yapılıyor. Festival, İspanya’dan Buika, Türkiye’den Müşkül Bingöl ve İrfani Türküler konserleri ile Beyoğlu Ekin Yolu Festivali kapsamında 4-5- 6 Ekim tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Festivalde antrparantez ücretsiz darülfünun konserleri, Aşıklar konseri, anadan görme enstrümanlar sergisi, gabi dönüşümden yapılan enstrümanlar sergisi ve konseri, Okay Bozulmamış Tartım Atölyesi ve konseri ile bağlama imal atölyesi birlikte yapılacak.

Buika, Zor Bingöl, İrfani Türküler

İstanbul Arsıulusal 4. El Müzikleri Festivali, bu sene Hars ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla 4, 5, 6 Teşrinievvel tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Programı, Hanek Hayattır Derneği marifetiyle hazırlanan festivalin bu yılki yabancı konuğu Buika olurken İrfani Türküler ve Çetince Bingöl ise Türkiye’yi temsilen AKM’bile dinleti verecek.

AKM’üstelik yoğun meşgul üç dolaşma

Türkiye’nin ahali müzikleri alanında bildirme güzel festival olma uğrunda ilerleyici İstanbul Arsıulusal Ahali Müzikleri Festivali 4 Ekim Salı günü AKM’dahi yapılacak açılış töreni ile başlayacak. Üç zaman süresince halk müziklerine dair kavi haddinden fazla etkinliği AKM, AKM Alt Fuaye alanı ve Galata Üniversitesi Şişhane Meydanı’nda sanatseverlerle buluşturacak.

Okay Akman Dizem Atölyesi ve Konseri

Dünyaca adlı perküsyon sanatçısı Okay Saf festivalde kendi adını taşıyan Dizem Atölyesi ve Tartım Konseri ile festivalde düz alıyor. Antrparantez, Bozulmamış’e ilgili enstrümanlardan oluşan işporta da AKM Zir Fuaye alanında yapılacak olan Tartım Atölyesi ve konseri ile ücretsiz olarak izlenebilecek.

Ata ve Mahdum Aşıklar

Ardahanlı baba ve oğul Aşıklar Orhan ve İsrafil Üstündağ, İstanbul 4. Arsıulusal El Müzikleri Festivali açılışında AKM Madun Dinlenmelik’de ayrımsız konser verecek. Orhan ve İsrafil Üstündağ, Anadolu’nun bu hususi geleneğini sazları ve sözleriyle yaşattıkları konserde hayatın rastgele alanına dayalı atışmalarıyla izleyenlerle buluşacaklar. Ata Üstündağ geleneği, müziği elan çağcıl biçimde ele düzlük mahdum İsrafil Üstündağ ise geleceği hile ediyor. Ardahan’ın sesi ve soluğu olan ağababa ve oğul, curcuna kapsamında sazları ve sözleri ile dinleyicilerle olacak.

Üniversitede ücretsiz konserler

Festivalde ayrıca temas yıl olduğu kadar halk müziğinin koskocaman isimleri olan Elif Buse Doğan, Su Türkan, Beklenti Yılmayan, Açık Deniz Arslan, Petra Nahtmanova, Volkan Topakoğlu ve Bağımsız Birey Güdücü üniversiteliler ile ücretsiz konserlerde buluşacak. Aktiflik Galata Üniversitesi önü Şişhane Meydanı’nda yapılacak.

Bin yıllık sesler

Anadolu’nun namzet tarihi olan müzik enstrümanlarından oluşan işporta ise AKM’nin ast fuaye alanında üç dönem boyunca gezilebilecek. Etnomüzikolog Feridun Obul tarafından hazırlanan ‘Bu Toprağın Sesleri’ isimli sergide Anadolu’dan dünyaya ses reşit enstrümanların orijinalleri ve replikaları görülebilecek.

Putrel imal atölyesi

Saz sanatçısı ve bağlama yapım ustası Oktay Yılmaz festivalde değme sene olduğu gibi ‘Saz Imal Atölyesi’ verecek. AKM fuayesinde yapılacak atölyede bağlama yapımının her aşaması görülebilecek.

Çer çöplerle dinleti

Festivalin demet çekimli değişik etkinlikleri ise Fungistanbul yoluyla düzenlenecek olan ‘Atık Enstrümanlarla Müzik Atölyesi’, Döküntü Sergisi ve Fungistanbul konseri dahi AKM Zir Fuaye alanında gerçekleşecek.

Doğayı esirgeme bilincine özen örtmek üzere yapılacak atölyede kullanılacak olan tamlık materyaller atıklardan elde ediliyor. Atölyede, yararlanma ömrünü tamamlamış, bundan sonra işe çapkın diye melhuz objelerin ‘ileri dönüşüm’ ile kuşkusuz enfes birer saz enstrümanına dönüşeceği gösterilecek. ‘Atık Enstrümanlarla Müzik’ atölyesi, konu anlatımlı ve soru-yanıt şeklinde olacak ve etkinlik ücretsiz namına gerçekleştirilecek.

Laf Yönetmeni Güç Bingöl

Umum müziğinin, kültürümüzün en kebir ve barışsever bileşenlerinden olduğu savıyla yola koyulan İstanbul 4. Uluslararası El Müzikleri Festivali bu alanda kalıcılığı hedefleyerek sanatseverlerle buluşuyor. İçeriği Nutuk Hayattır Derneği aracılığıyla hazırlanan festivalin Hanek Yönetmeni ise ünlü artist Çetince Bingöl.

Konuşma Hayattır Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bingöl, Ekin ve Turizm Bakanlığı, El Bank ve Aydınlı Takım katkılarıyla bu yıl dahi müzikseverler üzere manalı benzeri festival hazırladıklarını ifade ederek: “Beyoğlu Ekin Yolu Festivali zarfında meydan almaktan hava haddinden fazla mutluyuz. Bu yıl dört yaşına giren festivalimiz ülkemizin mehabetli festivalleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Yola çıkarken ülkemizin folk müziği konusundaki festival açığını yama hedefimiz olduğunu belirtmiştim. Bu uğur ile değme sene dünyanın genişlik şanlı isimlerini Türkiyeli müzikseverler ile buluşturuyoruz. Ayrıca yaptığımız atölyeler, sergiler, söyleşiler ile halk müziği alanındaki ilmî verileri dahi halkımızla paylaşıyoruz. Festivalimiz değme yıl aynı öncekinden daha zenginleşen programı ve eksiksiz içerikleriyle uzun yıllar boyu yaşayacak” dedi.

AKM Türk Telekom Opera Salonu Programı

4 Teşrinievvel Salı 21.00 İrfani Türküler

5 Teşrinievvel Çarşamba 20.00 Buika

6 Ekim Perşembe 20. 00 Çetince Bingöl

Share: