İstanbul Barosu Umumi Kurulu… Başkan Adayı Saraç: “Sizi Devir Yazmaya, 144 Yıl Sonradan İstanbul’a Eş Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

BILGI: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ AZRAIL: ELEZER KARAKULOĞLU

Dünyanın genişlik şişman ve Türkiye’nin önce barosu olan İstanbul Barosu’nun geçmiş avrat başkanı kalkmak üzere adaylığını koyan Filiz Saraç, “Zaman kadın avukat sayımız erkek sayısından aşkın. Baromuz 144 yıldır asıl hakların mücadelesini veriyor. Ancak 144 yıldır eş baro başkanı olmadı. O halde arz ana türe olan eşitliği sağlamanın tüm zamanıdır. Zaman sizi takkadak grubumuza düşünce vermeye değil, gün yazmaya, 144 sene sonraları İstanbul’a avrat baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına avrat başkanla girmeye davet ediyorum. Aynı avukat yerine kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir gücün karşısında eğilmeyeceğime kortej veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun bakir başkanının seçileceği 52’nci Umumi Kurul toplantısı Haliç Kurultay Merkezi’nde sürüyor. İki gün sürecek olan umumi kurulda 8 avukatlık grubundan 9 namzet riyaset amacıyla yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde riyaset amacıyla yarışacak isimlerden biri üstelik Önceki İlke Çağcıl Avukatlar Grubu’nun civar seçimle belirlenmiş adayı Av. Cımbar Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Başbuğ Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Umumi Heyet Üyeliği gibi görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını car ettiği konuşmada, bu genel kurulun zaman yazmak üzere aynı vesile olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“AHBAPLIK DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Gelişigüzel dolaşma esas hakları hiçe sayan, peşpeşe çıkan yasaların karmaşası ve hukuka çap uygulamaların içinde mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz zaman teftiş mekanizmaları sıfır aynı riyaset sisteminin ülfet devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Şiddet bağımsızlığı pahal derecede zedeli durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin umumi koordinatörlüğünü yaptım. Bu faaliyet sırasında baronun tanık olduğu bilcümle dönemleri incelediğimde de gördüğüm için, İstanbul Barosu doğruluk ihlali gördüğünde itiraz fail olmuştur. Doğruluk ihlalleri bile iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan dirimsel. Bu sebepledir kim barolar, hak ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda görev yapmış ve yapmakta olan bütün başkanlarımız kadar, ahbaplik devleti ilkelerine yaraşmayan, hukukun üstünlüğüne aykırı uygulamalara itiraz fail bire bir baro başkanı olacağım. Başkanlık sistemi ile kuvvetler ayrılığı daha bile alt üst edilmiştir. Vekil bütün talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve karar bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar kendisine avukatların patika örgütü barolarımızın Meclis’e direkt kanun teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin doğrudan Kanunuesasi Mahkemesi’ne iptal davası açabilmesi amacıyla düzenlemelerin takipçisi olacağız. Asıl haklara hilaf yasa ve uygulamaları izleme ve savaş edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? DAHA ÖNCE YAPTIKLARIMI: Komutan olursam koca hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Daha geçmiş yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Yazmanlık dönemimde Pamukova katar kazasının ertesi haset tespitler fail baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu amacıyla Bingöl’deydim. Aladağ’daki sınırlı yangını ve Dertli tren kazasında TBB Umumi Heyet üyesi kendisine duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların beyninde tespitteydim. STK olarak Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına karşı verdiğimiz mücadelede başarılı olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması için yaptığımız cürüm duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya izin verilmeyince bile yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 ahit geçmiş Bartın’dahi madende tıpkısı aksiyon cinayeti yaşandı. Yaşam hakkı ihlali ilkin kalkışmak için kayırıcı hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar için mücadeleye devam edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden tamam madencilerimize Allah’tan yağmur diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz temel haklara ilgilendiren mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya bitmeme edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI UĞRAŞ EDECEĞİZ: Sansür yasasına ilişik umum toplumun üstüne gelen çığın aynı facia kadar toplumu demokrasimizi, karın ve doyum özgürlüğünü, tabir özgürlüğünü tehlikeye soktuğu bulutsuz. Sansür yasasına cebin İstanbul Barosu olarak savaşım edeceğiz. Adaletli yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, toplumsal muhalefetin olduğu yerde uğraş veren, sosyal davaların avukatı Duygusal Atalay ortamında İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız de görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan değme atak vatandaşın doğruluk kontrol özgürlüğüne defans hakkına saldırıdır. Avukatsız bire bir hız isteyen anlayışın kullanılan nahak yere söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Yönetim Kurulu üyesi kendisine TBB adına müdahil olduğum ve duruşmalarını strateji ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, mail zamanda Bakırköy’birlikte katledilen Av Dünyalık Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Hiçbir meslektaşımızın güç mağduru olmaması için, meslektaşlarımıza müteveccih şiddette baroların rahat koşulsuz karışan olabilmelerini tedarik etmek amacıyla mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Hususiyet fakültelerinin müsrif ve programsız çıkışlı vermeleri üzerinde bittabi kim mücadele edeceğiz. Müfredatlarının daha gani ağıl gelmesi üzere talepkar olacağız. Bilcümle meslektaşlarımızın alelhusus dahi genç meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların hal muntazır birçok sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, konuşu ve toplumsal güçlükler özellikle tüvana meslektaşlarımızın geleceğe dair umutlarını yitirmesine bozukluk oluyor. Umudunu yitirmeyin zinde meslektaşlarım. Yeni döneme ilgili projelerimizi canlı meslektaşlarımızla alay malay hazırladık. Gücük Ay ayından bu yana plan ve projelerimizi, geleceği mensur edecek siz tüvana avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla birlikte hazırladık ve alay malay hayata geçireceğiz. Taze meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Canlı meslektaşlarımız özellikle atılmak üzere soylu erki ve toplumsal sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde analizör bulacağız. Bu rüçhan hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini tıpkısı araya getirerek mesleğimize henüz dahi nazik katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ceza Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık sevap tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması amacıyla mücadelemize devam edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde bayram sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Kanun değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde ağırbaşlılık olmuştu. ve ilk eylem kararını almış ve ara sıra istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’da KDV yüzde 8’e indirildi. Kazanç muafiyeti sağlanmasına için uğraşacağız. Dünya düzeninin gittiği kavuşum avukatlık mesleğine nerelerde gelişim alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını dünya ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri taze avukatlarla alay malay yapmalıyız. Dünya baroları ile yapılacak teşrikimesai protokolleri ile gelişigüzel yaş grubunda meslektaşımızın bağ duydukları alanlarda kendilerini ihya imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ: Baromuzun yer site ve imar hukuku alanındaki, iklim değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını elan dahi artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması üzere STK gözetiminde yürüttüğümüz ve imar planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye eş çevre üzere mücadelemizi baromuzda üstelik bitmeme ettireceğiz. Yeşil ayrımsız dünya üzere, dosdoğru yakınlarda dirim hakkı için çalışacağız. Esenlik ile ait tamlık çalışmaları sülale bireylerimizi bile kapsayacak şekilde geliştirmeye, bitmeme edeceğiz. TBB Umumi Heyet üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe karşı savaş verenler arasındaydım. Ankara’de baro başkanlarını karşılayan onlarla polis barikatlarında kalandım. Meslek örgütlerini bastırmak isteyen, barolarımızı bölücü anlayışlara karşı mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler kabilinden avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Yazmanlık, Başkan Yardımcılığı oluşmak amacıyla bir nice görevde bulundum. TBB Istişare Eğitim Bilimi Kurulu Üyeliği ve Staj Eğitim Bilimi Merkezi Yürütme Yerleşmiş Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Temel Mahkemesi’ne Bireysel Referans Sisteminin Desteklenmesi Kuma Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Eş Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Yarkurul Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası namzet olarak geldim. Demokrasiye candan inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda hep kurullarımızı yöre seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla gelişigüzel yürütmek, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına birlikte çözüm ulaşmak adına görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 almanak İstanbul Barosu’nun geçmiş eş başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU ÇIĞIR ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu meslek örgütünden ibaret değildir. Çünkü, İstanbul Barosu tarihî mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden çabukluk gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına vurdumduymaz kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, hak diyen amma sesini duyuramayanların sesidir. Zaman İran’bile Afganistan’da kadınlar hakları amacıyla savaşım veriyor. Selam olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar evvel sağlayan Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Çokça sayıda baromuz genel kurullarını tamamladı. Seçilen bilcümle başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Ancak Artvin -Ayla Vasıl, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Bayram Ayak, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Gülme Şiddetli, Kargaşa-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Baht, Samsun-Bulak Gürsel Yıldıran, Sinop- Funda Öztürk Yıldıran, Trabzon-His Bahadır Görgülü, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Avrat baro başkanlarıma buradan antrparantez esenleme gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile çok geçenlerde İstanbul Barosu Başkanı yerine aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE DAVET EDİYORUM: Zaman eş avukat sayımız erkek sayısından aşkın. Baromuz 144 yıldır esas hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır avrat baro başkanı olmadı. O halde bildirme asıl doğruluk olan eşitliği sağlamanın bütün zamanıdır. Bugün sizi takkadak grubumuza oy vermeye değil, gündüz yazmaya, 144 yıl sonra İstanbul’a avrat baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına kadın başkanla girmeye çağırma ediyorum. Bire Bir avukat olarak kimsenin karşısında eğilmedim. Tek gücün karşısında eğilmeyeceğime bayram veriyorum. Ama bu imkanı sağlayıcı Atatürk huzurunda bu yolu açan geçmiş eş avukatımız Süreyya Ağaoğlu’nun hatıraları uğrunda saygıyla eğiliyorum.”

Share: