İSTANBUL’DA “BAKI KAFE” TARTIŞMASI

İSTANBUL’bile ‘bakı kafeler’ çevrim geçtikçe artıyor. Kafe adına gözüken işyerlerinde, 100 ile 300 TL beyninde mütebeddil ücretle kıraathane, ahali, tarot ve maça beyi falı bakıldığı öğrenildi. Hukukçular servet karşılığı fal bakan kişiler ve buna ortam hazırlayanlar için ukubet yaptırımları olduğunu söylerken kafe sahipleri ve müşterileri ‘bakıcılık değil tedavi’ yorumu yapıyor.

İstanbul’da bir haddinden fazla kafede mal karşılığı bakı bakılıyor. Özellikle Bakırköy ve Beyoğlu’nda kâin kafelerin aynı çoğunda, 100-300 TL ortada mütebeddil ücretlerle, kahve, umum, tarot, birli falı bakılıyor. Hukukçular, servet karşılığı bakı bakanlar ve yassı sağlayan kafe işletmecileriyle ilgilendiren ceza müeyyide uygulanması gerektiğini belirtiyor.

“İŞ YERLERİ AÇIKÇA SU İŞLEMEKTEDİR”

Avukat Tayfun Üzülmez, falcılıkla ceza yaptırımların, 677 Basit ‘Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Reddine ve Türbedarlıklar ile Birtakım Unvanların Men ve İlgasına Dair’ Kanunda düzenlendiğini belirterek, bakıcılık, büyücülük yapanların yeryüzü beş altı 3 ay kodes cezasıyla cezalandırılacağını bildirdi. Üzülmez, savcılıkların bu kanun kapsamında amme davaları açtığını belirterek “Kafelerde servet karşılığı denetleme nazır kişiler, ‘Fala inanma falsız kalma’, ‘Kıraathane sizden fala bakmak bizden’ gibi reklam eden iş yerleri açıkçası yanlışlık işlemektedir. Tıpkı zamanda, işletmeler haksız rekabet oluşturacak şekilde camlarına, görünür yerlerine özellikle ‘Tarot falına bakılır, fal üzere kafeye uğramadan geçme’ kabilinden zar, risale yapıştırıyorlar. Bunlar dahi sormaca konusu olabiliyor” dedi.

“SUNMA BIRKAÇ 3  AY HAPİS”Dünyalık karşılığı denetleme bakılan kafelerle ilişkin soruşturmalara örnek birlikte veren Üzülmez “Örneğin Adana 4. Esas Ceza Mahkemesi, kahve falı bakan aynı güç hakkında 2 ay 18 gün hapishane cezasıyla 375 TL para cezası verdi. Bunun önüne salmak print. Burada hisse senedi düpedüz savcılık makamının emrinde olan manşet kuvvetlerine düşüyor. Bu rahatlık nereden geliyor bilmiyorum amma, yetişkin olan denetimlerin sıklıkla yapılması. Ayrıca bu durumdan çor duyan insanlar, delilleri belirleme ederek yanlışlık duyurusunda bulunabilirler. Tümce gayr şikayet ölçü diye niteleyerek düşünüyor amma, bu işler yapılmaya devam ediyor” diye konuştu.

“HANGI DOMATES DOLMASI SÖYLEYEYİM ÜNLÜLER DE GELİYOR”İşletmeci Maksat Berkut, kıraathane falı ve tarot üzere 100 TL alındığını, gelenlerin yüzdelik 80’inin karı olduğunu belirterek “Tığ tahminî 25 yıldır bu işi yapıyoruz. Amma hiçbir şekilde kapalı kapılar ardında yapmıyoruz.  Büyücülük, hamaylı tahsis etmek namevcut. İnsanlar lacerem evde hep beraber kahvehane içip denetleme bakıyorsa, o şekilde ayrımsız ortam var. Şu zaman dünyanın ve ülkenin içinde bulunduğu kapsam nedeniyle insanların konuşmaya ihtiyacı oluyor. Bunu çap çizgili bire bir terapi kendisine görüyorlar. Fala itimat falsız kalma. İstediklerini buluyorlar mı? Arada Sırada buluyorlar arada sırada bulamıyorlar. Çokça ikbal görüyor. Bizde kahve ve tarot falı bulunuyor. Fiyatlar sayı farkı 80-100 TL arası. Hangi dalavere söyleyeyim ünlüler da geliyor” şeklinde konuştu.

“HADDINDEN FAZLA ARAYAN VAR, ARAMADAN GELEN VAR”Bir sair işletmeci Tayfur Kayaç ise, müşterilerin fal baktırmak amacıyla saatlerce beklemeyi birlikte hücre aldıklarını söyledi. Kaya, “Çok arayan var, aramadan gelenler üstelik. Gelenler arkası sıra 10-15 hayat daha gönderiyor. Arz birkaç 20 zaman bakıyoruz. Fiyatlar 100-150 beyninde değişiyor. Kıraathane ve iskambil bakılıyor” dedi.

“RANDEVU ALMANIZ LÜZUM YOKSA YARDIMCI OLAMAYIZ”Beyoğlu’nda fal baktırılan tıpkısı kafenin işletmecisi Erhan Akçurun “Burası tahminî 28 almanak bire bir kafe, hamur çıkan fallarıyla angın. Genelde 25 yaşlarında insanlar geliyor. 4-5 ayrımlı fal çeşidi var. Kahvehane, tarot falıvar. Yeryüzü azından 100 lirayla gelmeniz gerekiyor. 300 liraya büyüklüğünde fiyat çıkabiliyor. Ünlüler bile buraya geliyor. Randevulu çalışıyoruz, bire bir çağ öncesinden termin almanız geçişsiz, yoksa havari olamayız” dedi.  Sude Nurlu Ünlü “Genelde arkadaşlarım için da bakıyorum. Mal verirlerse alıyorumö dedi.

NEDEN GİDİYORLARBu kafelerin müşterilerinde Elif Çokal, “İnsanlar psikolojisini hakeza rahatlatıyor” derken Selma Tosun ise, “Haddinden Fazla baktırdım, bildirme aşkın 200 TL verdim”, dedi.  Hakim Duran üstelik, “Bütün baktırmıştır. İnsanlar tıpkısı beklenti için, ihtimal sunturlu ayrımsız özdek duyarız diyerek baktırıyorlar. Falcılar birlikte hep tıpkı şeyleri söylüyor. Fon kırıklığı” ifadelerini kullandı.

Görüntü dökümü———————–Av. Tayfun Üzülmez ile röportajİşletmeci Misyon Berkut ile röportajİşletmeci  Erhan Akçurun ile röportaj-Tayfur Esmer ile röportajElif Çokal  ile röportaj-Sude Vuzuh Ünlü ile röportaj

-Selma Boğa ile röportaj

Share: