İstanbul’da “denetleme kafe” tartışması! Bir kahvehane üzere 300 lira isteyip savunma yaptılar: Bakıcılık değil tedavi

İstanbul’dahi aynı çok kafede para karşılığı fal bakılıyor. Alelhusus Bakırköy ve Beyoğlu’nda mevcut kafelerin tıpkı çoğunda, 100-300 TL arasında değişen ücretlerle, kahvehane, el, tarot, birli falı bakılıyor. Hukukçular, para karşılığı fal bakanlar ve yassı sağlayıcı kafe işletmecileriyle ait ukubet yaptırım uygulanması gerektiğini belirtiyor.

“HANGI YALAN SÖYLEYEYİM ÜNLÜLER ÜSTELIK GELİYOR”

İşletmeci Uğur Berkut, kahve falı ve tarot amacıyla 100 TL alındığını, gelenlerin yüzdelik 80’inin avrat olduğunu belirterek “Tığ yaklaşık 25 yıldır bu işi yapıyoruz. Amma tek şekilde mecbur kapılar ardında yapmıyoruz. Büyücülük, muska yapmak yok. İnsanlar zahir evde hep bu arada kahvehane içip bakı bakıyorsa, o şekilde ayrımsız yassı var. Şu an dünyanın ve ülkenin süresince bulunduğu uzanım nedeniyle insanların konuşmaya ihtiyacı oluyor. Bunu sakametli çizgili benzeri tedavi adına görüyorlar. Fala güvenlik falsız kalma. İstediklerini buluyorlar mı? Zaman Zaman buluyorlar zaman zaman bulamıyorlar. Çok istek görüyor. Bizde kahve ve tarot falı bulunuyor. Fiyatlar averaj 80-100 TL arası. Hangi dolma söyleyeyim ünlüler dahi geliyor” şeklinde konuştu.

“HADDINDEN FAZLA ARAYAN VAR, ARAMADAN GELEN VAR”

Tıpkısı ayrıksı işletmeci Tayfur Kaya ise, müşterilerin fal baktırmak üzere saatlerce beklemeyi bile göze aldıklarını söyledi. Kaya, “Çok arayan var, aramadan gelenler birlikte. Gelenler peşi sıra 10-15 can elan gönderiyor. Sunu birkaç 20 an bakıyoruz. Fiyatlar 100-150 arasında değişiyor. Kahve ve maça beyi bakılıyor” dedi.

“RANDEVU ALMANIZ LÜZUMLU YOKSA YARDIMCI OLAMAYIZ”

Beyoğlu’nda denetleme baktırılan tıpkı kafenin işletmecisi Erhan Akçurun “Burası yaklaşık 28 almanak bire bir kafe, köken sâdır fallarıyla angın. Genelde 25 yaşlarında insanlar geliyor. 4-5 değişik fal çeşidi var. Kıraathane, tarot falı var. Bildirme azından 100 lirayla gelmeniz gerekiyor. 300 liraya büyüklüğünde fiyat çıkabiliyor. Ünlüler üstelik buraya geliyor. Randevulu çalışıyoruz, bire bir zaman öncesinden randevu almanız lazım, yoksa yardımcı olamayız” dedi. Sude Nur Adlı “Genelde arkadaşlarım amacıyla da bakıyorum. Servet verirlerse alıyorum dedi.

NEDEN GİDİYORLAR

Bu kafelerin müşterilerinde Elif Çokal, “İnsanlar psikolojisini hakeza rahatlatıyor” derken Selma Boğa ise, “Çokça baktırdım, genişlik aşkın 200 TL verdim”, dedi. Hakim Duran birlikte, “Tümce baktırmıştır. İnsanlar tıpkısı beklenti için, belki domuzuna tıpkı özdek duyarız diye baktırıyorlar. Falcılar de bilcümle benzeri şeyleri söylüyor. Sahne kırıklığı” ifadelerini kullandı.Share: