İSTANBUL’DA DENETLEME KAFE TARTIŞMASI

İSTANBUL’dahi ‘fal kafeler’ devir geçtikçe artıyor. Kafe namına gözüken işyerlerinde, 100 ile 300 TL beyninde değişen ücretle kahvehane, ahali, tarot ve iskambil falı bakıldığı öğrenildi. Hukukçular dünyalık karşılığı denetleme icra vekili şahıslar ve buna düz hazırlayanlar üzerine ukubet yaptırımları olduğunu söylerken kafe sahipleri ve müşterileri ‘falcılık değil tedavi’ yorumu yapıyor.

İstanbul’de tıpkı çokça kafede servet karşılığı denetleme bakılıyor. Özellikle Bakırköy ve Beyoğlu’nda mevcut kafelerin ayrımsız çoğunda, 100-300 TL arasında değişen ücretlerle, kahvehane, el, tarot, birli falı bakılıyor. Hukukçular, mal karşılığı bakı bakanlar ve yassı sağlayan kafe işletmecileriyle ilişkin ukubet yaptırım uygulanması gerektiğini belirtiyor.

“İŞ YERLERİ AÇIKÇA SU İŞLEMEKTEDİR”

Avukat Tayfun Üzülmez, falcılıkla ceza yaptırımların, 677 Az ‘Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Reddine ve Türbedarlıklar ile Kimi Unvanların Men ve İlgasına Dair’ Kanunda düzenlendiğini belirterek, bakıcılık, büyücülük yapanların arz birkaç 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılacağını bildirdi. Üzülmez, savcılıkların bu kanun kapsamında kamu davaları açtığını belirterek “Kafelerde para karşılığı denetleme icra vekili kişiler, ‘Fala güven falsız kalma’, ‘Kıraathane sizden fala benzemek bizden’ gibi reklam yapan hisse senedi yerleri düpedüz cürüm işlemektedir. Benzeri zamanda, işletmeler nahak yere rekabet oluşturacak şekilde camlarına, görünür yerlerine hele ‘Tarot falına bakılır, denetleme için kafeye uğramadan geçme’ kabilinden zar, broşür yapıştırıyorlar. Bunlar dahi sormaca konusu olabiliyor” dedi.

“YERYÜZÜ BIR IKI 3 AY HAPİS”

Dünyalık karşılığı denetleme bakılan kafelerle ilişik soruşturmalara emsal üstelik veren Üzülmez “Söz Gelişi Adana 4. Asliye Ceza Mahkemesi, kahve falı vekil tıpkı dirilik üzerine 2 kamer 18 çağ cezaevi cezasıyla 375 TL para cezası verdi. Bunun önüne terk etmek ağırlık. Burada aksiyon düpedüz müddeiumumilik makamının emrinde olan kolluk kuvvetlerine düşüyor. Bu kemaliafiyet nereden geliyor bilmiyorum amma, mefret olan denetimlerin sıklıkla yapılması. Antrparantez bu durumdan maraza duyan insanlar, delilleri tespit ederek yanlışlık duyurusunda bulunabilirler. Herkes diğeri şikayet ayar diyerek düşünüyor amma, bu amal yapılmaya devam ediyor” diye niteleyerek konuştu.

“NE DALAVERE SÖYLEYEYİM ÜNLÜLER BIRLIKTE GELİYOR”

İşletmeci Uğur Berkut, kahvehane falı ve tarot üzere 100 TL alındığını, gelenlerin yüzde 80’inin avrat olduğunu belirterek “Biz kestirmece 25 yıldır bu işi yapıyoruz. Amma hiçbir şekilde merbut kapılar ardında yapmıyoruz. Büyücülük, muska düzenlemek namevcut. İnsanlar zahir evde hep beraber kıraathane içip fal bakıyorsa, o şekilde ayrımsız düz var. Şu zaman dünyanın ve ülkenin içre bulunduğu uzanım zımnında insanların konuşmaya ihtiyacı oluyor. Bunu gergin yollu aynı sağaltım olarak görüyorlar. Fala emniyet falsız kalma. İstediklerini buluyorlar mı? Bazen buluyorlar kimi zaman bulamıyorlar. Çok istek görüyor. Bizde kıraathane ve tarot falı bulunuyor. Fiyatlar averaj 80-100 TL arası. Hangi biber dolmasi söyleyeyim ünlüler üstelik geliyor” şeklinde konuştu.

“ÇOKÇA ARAYAN VAR, ARAMADAN GELEN VAR”

Aynı sair işletmeci Tayfur Kayaç ise, müşterilerin bakı baktırmak üzere saatlerce beklemeyi dahi göze aldıklarını söyledi. Kayaç, “Çok arayan var, aramadan gelenler dahi. Gelenler arkası sıra 10-15 gönül daha gönderiyor. Sunma bir iki 20 dakika bakıyoruz. Fiyatlar 100-150 beyninde değişiyor. Kıraathane ve iskambil bakılıyor” dedi.

“TERMIN ALMANIZ GEREK YOKSA YARDIMCI OLAMAYIZ”

Beyoğlu’nda fal baktırılan bir kafenin işletmecisi Erhan Akçurun “Burası kısaca 28 almanak benzeri kafe, ana sâdır fallarıyla meşhur. Genelde 25 yaşlarında insanlar geliyor. 4-5 ayrımlı denetleme çeşidi var. Kahve, tarot falıvar. Yeryüzü azından 100 lirayla gelmeniz gerekiyor. 300 liraya büyüklüğünde denk çıkabiliyor. Ünlüler da buraya geliyor. Randevulu çalışıyoruz, aynı aktarılma öncesinden randevu almanız geçişsiz, yoksa koruyucu olamayız” dedi. Sude Nurlu Ünlü “Genelde arkadaşlarım amacıyla dahi bakıyorum. Dünyalık verirlerse alıyorumö dedi.

NEDEN GİDİYORLAR

Bu kafelerin müşterilerinde Elif Çokal, “İnsanlar psikolojisini böyle rahatlatıyor” derken Selma Boğa ise, “Çokça baktırdım, en fazla 200 TL verdim”, dedi. Bilge Duran bile, “Herkes baktırmıştır. İnsanlar bir ümit üzere, belki domuzuna benzeri madde duyarız diyerek baktırıyorlar. Falcılar üstelik hep aynı şeyleri söylüyor. Hayalet kırıklığı” ifadelerini kullandı.Share: